Топ теми

Три жени, татуист, управител на магазин сред новоназначените военнослужещи в Благоевград

7 военнослужещи, от които три жени, положиха вчера клетва и станаха част от Българската армия и от Трето бригадно командване – Благоевград. Новоназначените войници в 3-и механизиран батальон целунаха бойното знаме и се врекоха във вярност към род и родина в присъствието на официалните гости, сред които областният управител на област Благоевград Георги Динев, Десислава Витанова – секретар на община Благоевград, майор Пламен Велев – заместник-началник на Военно окръжие II степен – Благоевград, офицер от резерва полковник Росен Кльонтов – бивш командир на военно формирование 26400 и експерт във Военно окръжие – Благоевград, проф. д-р Николай Марин – ректор на ЮЗУ „Неофит Рилски“. Свидетели на тържествения ритуал, който се състоя вчера на строеви плац на военно формирование 26400 в областния център, станаха и близки, и роднини на новобранците.

„Да бъдеш военнослужещ е личен избор. Избор на една професия, която е една от най-старите в света и дава възможност на отделните общества да защитават себе си, за да бъдат живи. Церемонията по полагане на военна клетва е част от тази професия и тя ще окаже траен отпечатък във вашето съзнание и ще я помните в целия си съзнателен живот. С клетвените си слова вие ще изразите вашата съпричастност към хилядите герои, дали живота си, за да я има днес България – цяла и независима“, обърна се към новите военнослужещи началникът на щаба на Трето бригадно командване полковник Николай Николов.

В потвърждение на думите си, че избралите тази професия са призвани да служат на родината си и да защитават хората, полк. Николов коментира, че 22-ма военнослужещи с шест единици техника от Трети механизиран батальон на Трето бригадно командване – Благоевград под ръководството на ст. лейтенант Кирил Чакъров участват в гасенето на големия горски пожар в местността Свети Илия между селата Петрово и Голешово, в посока Гоцев връх в планина Славянка на българо-гръцката граница.

До момента с ротацията общо 240 военнослужещи са се включили в гасенето на горския пожар, като група от 18 военнослужещи с четири единици техника от 78-и батальон с ръководител капитан Александър Василев също помага за овладяването на огнената стихия край Струмяни.

След клетвата на новите военнослужещи вчера свещеници от благоевградския православен храм „Въведение Богородично“ отслужиха молебен за здраве и благоденствие.

Особено вълнуващ бе моментът, когато ротите, строени на плаца, запяха българския химн, а малко преди това водещият церемонията майор Узунов връчи клетвения списък с положените подписи на полк. Николов.

Любопитна подробност е, че новобранците са седем, но знамето целунаха 8 души, тъй като една от дамите, избрала професията, е била болна и не е могла да присъства на предишната клетва.

От името на новоназначените военнослужещи слово произнесе  редник Симеон Калайджиев. Той развълнуван призна, че ставайки част от Българската армия, е успял да реализира своята цел, за която се е подготвял дълго време. В разговор с репортер на „Струма“ младият благоевградчанин сподели, че се е занимавал с много неща, бил е продавач-консултант, татуист, охрана, но решението му да стане военен е добре обмислено, дълго чакано и просто сега е дошъл момент, в който да се случи. „За мен мотивацията идва от душата, а не от заплащането“, категоричен бе редник Калайджиев.

Същото потвърди и възпитаникът на Гимназията по икономика в Благоевград Станислав Стопански, който преди това е работил като управител на магазин за спортни стоки. Че е воден от чувството за чест и дълг към родината си, заяви и Кирил Цветков, също от Благоевград.

„Да бъда военнослужещ е детската ми мечта, и най-важното не е заплатата, а желанието. В крайна сметка не всичко в този живот е пари“, коментира Таня Гогова от Симитли, а съгражданинът й Георги Петров сподели, че роднините му са военнослужещи и самият той по наследство е избрал професията.  

„Винаги съм искала да служа в армията, още повече че  баща ми бе полицай и цялото ни семейство е патриотично“, каза Христина Стоименова.

Новите военнослужещи споделиха, че им предстои четириседмично обучение в Плевен. А иначе самата процедура по подбора включва разглеждане на подадените документи. Следват медицински изследвания във ВМА, за да се установи физическата и психическата им пригодност. Наред с теста за физическа подготовка кандидатите се явяват и на изпит-тест от 100 въпроса по български език, география и изобщо всички изучавани общообразователни предмети, за да се види нивото им на грамотност. Последната стъпка, или по-скоро първата в професията, е назначаването и полагането на клетвата.      

„Честно казано, не знаем каква е заплатата, а и ние още не сме получавали такава“, признаха новобранците и допълниха, че смятат военната професия за свое призвание.

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *