Общинските съветници в Хаджидимово отхвърлиха с рядко за местния ОбС единодушие предложението на кмета Людмил Терзиев за предоставяне на общинска земя, върху която инвеститор иска да прави фотоволтаична централа. От 12 присъстващи на сесията съветници 12 гласуваха „против“.
Отрицателно бе и становището на Постоянната комисия по териториално и селищно развитие, транспорт, общинска собственост, земеделие и гори, а председателят й Наташа Стоянова обоснова кратко и ясно защо всичките 3-ма членове на комисията са гласували „против“.
„Мотивите за това становище са, че населението има нужда от пасища и мери за животните, има нужда от земи за ловните дружинки, също и във връзка с опазване на околната среда“, обясни Стоянова, която е съветник от ГЕРБ.
Рамо й даде и колегата й Димитър Пумпалов от НДСВ:
„Аз предлагам да прекратим тази порочна практика да гласуваме, без да идват представители на фирмите. Инвеститорите да идват пред Общинския съвет, да се представят, да имаме по-голяма яснота. Всеки път даваме съгласие, вземаме решение и проектът не се реализира“, апелира Пумпалов.
Последва и гласуването, в което никой не подкрепи предложението на Людмил Терзиев. То бе за даване на предварително съгласие за изработване на ПУП-ПРЗ за изграждане на фотоволтаична централа в местността Баир Тарласи на с. Блатска и даване на предварително съгласие за учредяване без търг или конкурс на възмездно безсрочно право на строеж на ФЕЦ „Блатска“.
Отрязаното искане е на „АН Солар“ ООД – София, харесали си 104 дка пасища в землището на селото за изграждане на фотоволтаична централа с мощност 50 мегавата. След като надълго и нашироко обяснява колко щадящи екологията са фотоволтаиците, в предложението си до кмета съдружникът във фирмата Никола Воденичаров изразява надежда общината да му съдейства, за да може първа копка на бъдещия ФЕЦ да бъде направена още в средата на тази година. Обещава и да заплати „справедлива цена“ за пасищата.
От своя страна, в предложението си до ОбС общинският кмет Терзиев е добавил, че даването на огромното пасище за покриване с панели няма да е проблем, тъй като в района не е налице недостиг на мери, пасища и ливади за нуждите на животновъдството, както и че всички животновъди, регистрирани в Интегралната информационна система на БАБХ, са получили необходимите им общински терени за изхранване на животните.
Отказът на съветниците да приемат предложението на Терзиев е показателен за факта, че в този мандат той за пръв път ще има реална опозиция, защото издигналата го партия НДСВ получи в местния парламент 5 мандата, а останалите партии – ДПС, ГЕРБ, БСП и ПП-ДБ, имат общо 8 съветници.
Освен това общината буквално раздава „на килограм“ общински земи – предимно пасища, на всички фирми, които пожелаят да добиват ток от слънцето.
Например през септември 2022 г. по предложение на Терзиев съветниците дадоха 1744 дка земеделски земи на софийската „Х Солар Парк“ за 30 г., без въобще да бъдат обявени параметрите на договора между фирмата и градоначалника. Изненадващо този март Терзиев вкара ново предложение – да се скъсат всякакви взаимоотношения със софийската „Х Солар Парк“ на Юджел Шабан и огромният терен от 1744 дка да бъде даден на варненската фирма „Шийон Енерджи“ ООД, основана през 2020 г. от Калина Махакян с капитал от 20 лв. И в двата случая съветниците в Хаджидимово разбираха за проявения към общината интерес от кмета, без въобще да знаят кои са потенциалните инвеститори, доколко сериозни са намеренията им и каква в крайна сметка ще е ползата на общината от покритите с панели бивши пасища.
ВАНЯ СИМЕОНОВА