Напрежението се отрази на кмета Ат. Стоянов, който напусна сесията с коремни болки
В Общинския съвет в Сандански “замириса” на избори по време на вчерашното инфарктно заседание, на което присъстваха и граждани. Те бяха в залата, за да изразят позицията си срещу ветото на областния управител Стоян Христов за връщане на решението, с което бе приет на второ четене ПУП-ПРЗ на парк „Свети Врач”. Близо два часа продължиха дебатите, на които присъстваха проектантите, бившият кмет Кирил Котев, граждани, собственици на имоти в парковата зона.
След като съветниците се отказаха от изказвания по точката за парка и да зададват въпроси към проектантите, думата бе дадена на гражданите. Преди тях кметът Атанас Стоянов се обърна към съветниците и към всички в залата: „Точката не е само една от най-важните, но присъствието на гражданите само по-себе си означава, че проблемът е изключително сложен. Общинският съвет трябва да потвърди решението си за ПУП-а, прието единодушно на последното заседание. Областният управител оспори решението и го върна за ново разглеждане. Уважавам неговото решение и правомощия, но не съм съгласен с основния довод, че местният парламент не се е съобразил със Закона за държавната собственост. ПУП-ът е съгласуван с редица институции – МОСВ, Басейнова дирекция в Благоевград… и всички са с положително становище за приемането му. Мъдрите хора някога са мислили реката да бъде неразделна част от парка. Но ни изкарват, че едва ли не там ще правим каскади, ВЕЦ-ове… а целта е просто защита на парка от бъдещо строителство. В границите на парка има държавна, общинска и частна собственост. Замисълът през 2016 г. е бил нещата да се урегулират с приемане на ПУП-а. Не вярвам, че някой тук, в залата, е срещу това да се приеме планът отново, както това стана единодушно преди месец. Да, ще има жалби от частниците, но трябва заедно да гледаме в една посока, независимо от партията, която представляваме. Парк “Свети Врач” е на всички граждани и гости на Сандански, той не е на партии. Тук са проектантите, които са изработили ПУП-а, за да разсеят съмненията около границите на парка. Сумите, които досега Община Сандански е изплатила на проектантите, са по-малко от 100 000 лева. Първоначалната вноска е по времето на екскмета Кирил Котев – 22 140 лв., а по моето управление са изплатени 72 000 лв.“, каза Ат. Стоянов. Той допълни, че контролът на областната управа е текущ, а органът по контрол е съдът, и призова съветниците да прегласуват решението в полза на ПУП-а.
Първи от гражданите се изказа Васил Ташев. Той призова съветниците да прегласуват решението за парка.
„Хората, които имаха сгради, са обезщетени. И те нямат никакво право на собственост в парковата зона. Но там хотел няма да позволим да се строи. Всеки един от вас в тази зала е избран от гражданите да защитава правата ни. А не само клетва да давате и да браните частните интереси“, каза Ташев.
Финансистът и бивш общински съветник Георги Манолев бе категоричен, че по време на изготвяне на плана на парк „Свети Врач“ с проектантите са проведени над 10 срещи. И на тях са поставяни въпроси за границите на парка. Той попита какво се случва с изграждането на църквата „Свети Николай“ върху предоставен безвъзмездно общински имот, както и дали това ще наруши границите на парка. Архитект Игор Янкулов в отговор заяви, че храм може да се изгради, спазен е Законът за общинската собственост, като се отдаде право на строеж, и няма никакъв проблем за изграждане на храма.
Адвокат Димитрина Ханджийска отново призова съветниците да прегласуват решението си за приемане на ПУП-ПРЗ на парк “Свети Врач” .Тя се опита да убеди съветниците, че е била упрекната, че е политическа фигура. „Не, не съм политическа фигура, а съм тук като гражданин на Сандански. Решението касае одобрение на плана на парк „Свети Врач“. Не знам защо се бави от 2016 г. досега. Да, имат вина и политическите партии. Но докато не влезе в сила ПУП-ът, ще сме тук, в залата. Не е проблем върнатото решение, то ще бъде прегласувано. Планът е обявен на всички заинтересовани страни, а качеството е налице. За мен лично заповедта на областния управител е притеснителна. Всички съгласувателни процедури са проведени и са приложени към общата документация“, обобщи Д. Ханджийска.
Съветникът Ивелин Терзийски отправи два въпроса към проектантите: „Ресторант „Байкал“ тогава казахте, че е реализирано строителство на този имот и не подлежи на отчуждаване, и предназначението на този имот е само да бъде ресторант. Подлежи ли на отчуждаване ресторант „Байкал“ и по-добре ли е да бъде в общия ПУП, а не да бъде самостоятелен? Ако бъде отчужден, ще се промени ли целият общ устройствен план? Ако е в отделно УПИ от целия ПУП, ще бъде по-лесно на собствениците да го извадят. Изпратени ли са към областния управител всички документи, свързани с нашите решения, че липсват доказателства“, попита той.
Живко Иванов отправи питане какво се случва с имоти в кв. 40 на фамилите Джаферови, Хаджипопови и Митови, които не са отразени в ПУП-а. Това какво основание е впоследствие да бъде отхвърлен този ПУП. Има съгласуван ПУП от 2005 г. на фирмата на Парапунов, какъв е редът за обезсилването му и какво се случва, а това става само по съдебен ред“, попита Иванов.
„Всичко по време на изработване на плана е включено и отразено в самата преписка. Ако нещо се е случило с тези имоти – възстановени или реституирани, и не са включени в кадастъра, няма как да бъдат в плана.
А по отношение на ресторант „Байкал“ – той е в зоната на недвижимата културна ценност. И там освен ресторант няма друго нещо, което може да се случва.
По отношение на собствеността – сгради частни, може да има и такъв ще бъде казусът с храма. Няма проблем с право на строеж“, отговориха архитектите от екипа. Те уточниха още, че в кв. 40 имотите не са отразени, защото не са възстановени.
„Те първо ще трябва да изискат да се включат в кадастралната карта. Възстановяване на собствеността е право на собсвениците, трябва да имат направено нарочно искане, независимо че притежават нотариален акт. Що се касае за плана от 2005 г., неговото действие се спира с одобряване на ПУП-а и след като тази процедура е включена в проекта на плана на парка, след неговото одобряване ПУП-ът на Парапунов престава да действа“, каза архитект Янкулов.
Заседанието бе прекъснато по предложение на съветника Яне Янев за три минути и бе свикан спешно председтелски съвет, който се проведе при закрити врати. След минути сесията продължи с единодушно прегласуване на решението за ПУП-а на парк „Св.Врач“ от
28-те съветници, присъстващи в залата. Последва ново прекъсване на сесията и отказ за близо час на съветници от ПП ГЕРБ да се върнат в залата, за да продължи редовното заседание. Едва след 14.50 ч. герберите се върнаха и заседанието продължи. В самия край на сесията, може би от прекомерното напрежение, кметът Ат. Стоянов се преви от внезапна коремна болка и напусна залата.
ЛИДИЯ МАНЕВА