С 217 разрешителни за работа на непълнолетни Пиринско сред рекордьорите в страната

217 разрешителни за работа на непълнолетни от началото на годината досега е издала Инспекцията по труда в Благоевград, което нарежда областта на челните места в страната. Най-много са заявления са постъпили от Петрич, Гоце Делчев, Банско и Благоевград, съобщи директорът на Инспекцията Славянка Симитчийска.

„До момента сме издали два отказа, единият е за разрешително за работа като спасител, а другият е за общ работник в дърводелски цех. Основно исканията за назначаване на непълнолетни са за отрасъл „Хотелиерство и ресторантьорство“, като сервитьор, барман и рецепционист, по- рядко за помощник в кухня. В отрасъл „Търговия“ има за продавач-консултанти, има и няколко за аниматор“, информира Сл. Симитчийска и обясни, че издаването на разрешителни за работа на непълнолетни вече е изключително облекчено и опростено и става много бързо.

„Разрешителните са безплатни, по нормативна база срокът е 7 дни, но ние ги издаваме максимално бързо, в рамките на 2-3 дни, често дори и в същия ден на подаване на документите. Имали сме случаи при нас да идват родителят с детето, затова е важно да се знае, че искането се подава от работодателя. Детето единствено вади медицинско за работа, което представя на работодателя, а той знае какви документи да подаде в Инспекцията. За непълнолетните работници има редица ограничения, например забранен е нощният труд, както и извънредният. Работното им време е 7 часа дневно, 35 часа седмично при 5-дневна работна седмица.  Законодателството им гарантира, че ще получат минималната работна заплата за страната въпреки по-малкото часове труд“, каза директорът на Инспекцията. Тя допълни, че служителите й  упражняват контрол върху наемането на непълнолетни, като работните им места могат да бъдат проверени за условията на труд и риска за здравето им. При констатирано нарушение се уведомява прокуратурата и се започва наказателно производство.

„Наемането на работа на непълнолетни без разрешение на Инспекцията по труда е криминализирано и всички констатирани случаи ги подаваме на прокуратурата. За миналата година сме имали 13 случая, когато сме намерили непълнолетни  да работят, преди да се издаде разрешение, тази година сме подали само 1 сигнал до прокуратурата“, съобщи Сл. Симитчийска.

„Факт е, че в ресторантьорския бизнес сме притиснати  от липсата на работна ръка и особено в летния сезон от години е практика да се наемат непълнолетни“, коментира собственикът на хотел и заведение в Благоевград Васил Димитров. Той посочи, че сред учениците има желаещи да помагат не само на бара и за сервирането, но и в кухнята. На въпрос какви са основните проблеми в работата на тийнейджърите той коментира: „При тях, разбира се, има известна доза безотговорност и това не е някаква тенденция през последните години, наблюдавам я и у възрастните над 55 г. Причината за младежите е, че за първи път към тях се предявяват изисквания, каквито до този момент не са им поставяни в домашната среда и като се сблъскат с тях, мнозина се отказват. Който има желание да се научи, се учи бързо, а който е решил, че само ще изкара някакви пари, за да иде на море и не го интересува работата, нещата се случват много по-трудно. От 20 г., откакто съм в този сектор, наемам непълнолетни и през последните години процедурата в Инспекцията по труда вече е много облекчена и не се изисква съгласие на родителите. Има трудности в работата, свързани с работното време, защото те не могат да работят след 23 ч., но когато има желание от двете страни – работодател и работник, нещата се напасват. Лятото е времето, в което вместо да безделничат, учениците могат да правят нещо полезно и едно от нещата е да поработят“, каза Васил Димитров, в чиито заведения в момента  работят две непълнолетни лица на бара и в кухнята.

„ Парите, които майка ми даваше, не ми стигаха и като завърших десети клас, започнах работа като сервитьорка“, разказа Гергана от заведението  „Галабата“ в жк „Запад“ и призна: „Само първата седмица ми беше по-тежичко, после свикнах и продължих да работя и след като започна учебната година, не във всички дни, но в повечето. Най- трудно ми беше в 12 клас заради матурите, но ги взех с много добри резултати“, отбеляза тазгодишната абитуриентка.

21-годишната Валерия Аврамова пък работи в благоевградските заведения от 17-годишна. Тя е от  гр. Бердянск в Запорожка област на Украйна и пристигнала в Благоевград преди 4 г. да следва режисура.

„Студенска съм в ЮЗУ и започнах да работя, защото имах много свободно време. Харесва ми. Човек не бива да бездейства, защото започва да мисли глупости“, разказа Валерия и допълни: „Работата не ми е трудна, а на мен ми харесва да общувам с хора. Понякога има хубави запознанства, понякога има и напрежение, но на всяко минусче има и плюсче. За мен тази работа е временна, избрах да е сервитьорство, защото тук мога да си направя график, който да ми е удобен и да не ми пречи на ученето. Изкарвам си парички за лични нужди и не търся от родителите си, които отдавна не ми помагат финансово, а и със ситуацията в Украйна това стана съвсем невъзможно. На мен не ми е тежко, защото от малка имам късмета да знам какво е дисциплина. Това се учи от дете и не бива да е само в работата, а като цяло в живота. Още като ученичка в Украйна работех в един магазин като складов работник, по 4-5 часа подреждах стоката, и като сервитьорка. При нас в Украйна учениците могат да работят от 14-г. с разрешение на двамата родители, а от 16 с позволението само на единия. И там, както и тук, се иска медицинско свидетелство, че си здрав, за да започнеш работа.

На въпрос дали в началото на войната е предложила на родителите си да дойдат в България Валерия отговори утвърдително: „Предложих им, но не всички хора на всички възрасти могат да започнат нов живот. Притеснявам се, че не мога да си отида сега у дома заради окупацията. Не съм виждала майка си от 4 г., но е хубаво, че 21 век е век на технологиите и можем да се виждаме и да си говорим спокойно от разстояние. Разбира се, искаш да получиш прегръдка, но няма лесно никъде“, откровена бе Валерия.

„В бранша постоянно наемаме непълнолетни“, каза и собственикът на заведение в центъра на Благоевград Радослав Митрев. На въпрос за минусите и плюсовете при тийнейджърите  работници той коментира: „Липсата на опит, на първо място, плюс елементарни базови познания за начин на поведение, които не получават нито в училище, нито в семейството. Имам предвид дисциплина, неумение да смятат без компютър. Минус е, че всяко заявление за назначаване на непълнолетно лице е свързано с куп документи и след всяко подадено следва проверка от Инспекцията на работодателя. Ако подадеш 2-3 заявления, всеки път те проверяват, което е дразнещо за работодателя и напълно излишно след първата проверка , тъй като без нужда се разкарва ръководен и административен екип от фирмата до Инспекцията по труда. Иначе те са експедитивни и бързо издават разрешенията. Друг минус е голямото недоверие на родителите. Аз винаги искам среща с тях преди назначаване на работа, независимо че при над 16 г. вече писменото им съгласие не е нужно. Ако родителят не е съгласен детето му да работи тази работа, изобщо не се захващам, независимо колко силно е желанието на детето. Главният страх на родителите е работата да не повлияе на образованието. Аз също много държа на това, когато детето продължи да работи при мен и след ваканцията. В момента в екипа  имам двама тийнейджъри, момче и момиче, от които съм изключително доволен. Съобразяваме графика им така, че да не им пречи на образованието. Дали ще се получат нещата, се усеща още първите 2-3 дни. Родителят трябва да е наясно, че на детето някой може да му се скара при неспазването на правилата, а децата да разберат, че има йерархия. Големият плюс при наемане на тийнейджъри на работа е, че те вкарват оптимизъм, енергия и необремененост в екипа на фирмата“, искрен бе Радослав Митрев. ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *