Петрич реши да затегне примката около многобройните шофьори, които паркират в „синя зона” с издадени служебни карти, без да имат право на това, и ползват местата за инвалиди в зоната, без да са такива.
Предложението на кмета Димитър Бръчков за промени в Наредбата за условията и реда за паркиране на пътни превозни средства на територията на община Петрич /приета през 2017 г. и изменена през 2018 г./ е с кратка, но съдържателна мотивировка: „Във връзка със зачестилите злоупотреби с използването на карти за преференциално паркиране на хора с трайни увреждания и редица сигнали и мнения на абонати, заплащащи и ползващи ежемесечно зоната”.
Промените, които предлага кметската администрация, са в много посоки, но всички са насочени към повишаване на приходите от такси за платено почасово и абонаментно паркиране, повишаване на приходите от събираемостта на налаганите глоби и справяне с неправомерното използване на талони за хора с трайни увреждания.
Една от тях е изискването занапред при плащане в брой за паркиране в „синя зона“ шофьорът вече да получава фискален бон, който трябва да съхранява до напускане на паркомястото. До момента не се издаваше фискален документ.
Местата, предназначени за паркиране на колите на инвалидите в зоната за платено почасово паркиране и в паркингите – общинска собственост, вече ще бъдат обозначени с указателни табелки с пътен знак Д21 и Т17, и с текст, съдържащ общия брой места и изобразен международния символ за достъп на хора с трайни увреждания. Тези коли с инвалиден талон ще могат да заемат мястото не повече от 3 астрономически часа на ден. Ако инвалидът просрочи това време, колата му може да бъде принудително задържана.
При установяване на неправомерно ползване на карта на инвалид контрольорите от „синя зона“ ще имат право да я изземват с констативен протокол и да я предават на органа, който я е издал.
Новост е и че при установено неправомерно ползване на карта за безплатно паркиране, издадена от кмета на община, същата ще се анулира. На лицето – притежател на картата, за наказание няма да бъде издавана карта в срок от 1 г. след отнемането на същата.
От тази година много по-голяма ще е и опасността за петричките
шофьори да намерят возилото си с поставена скоба. Тя ще се закача на МПС-тата
на лицата, заплатили в брой за почасово платено паркиране в „синя зона”, но не поставили
касовия бон зад предното стъкло на автомобила с лицевата част нагоре.
На редовните коли, паркирали на място за инвалиди, ще се налага глоба в размер
на 200 лева. За неправомерно ползване на карта за паркиране на МПС, превозващо
хора с трайни увреждания, карта за паркиране „служебен абонамент” или карта за
паркиране „абонамент” глобите пък ще са от 100 до 500 лева. При ползване на
неистинска карта пък ще се уведомява и петричкото Районно управление на МВР.
В новата наредба се предлага и увеличение на тарифите за паркиране в „синя зона”. Престоят за 1 час остава левче, но се вдигат драстично абонаментите.
От 40 лв. месечен абонамент редовите собственици на леки автомобили вече ще плащат по 60 лв., което е увеличение от 50%. Абонаментът за автобусите се вдига от 100 на 120 лв., а на моторите – от 25 на 30 лв. Съответно годишният абонамент за отделните видове МПС скача от 350 на 500 лв. за колите, от 600 на 850 лв. за автобусите и от 150 на 250 лв. за мотоциклетистите. С левче поскъпва и годишният стикер, с който петричани имат право да паркират пред домовете си – от 24 той вече ще е 25 лв.
ВАНЯ СИМЕОНОВА