Поставянето на храните на студено ги поддържа по-свежи за по-дълго време. За съжаление обаче това не важи за всички хранителни продукти. Ето някои от храните, които не бива да се поставят в хладилника.
1. Картофи
Най-доброто място за съхранение на картофите не е в хладилника, а в хартиени торби или мрежи на хладно и сухо място. Защо не трябва да се поставят в хладилника? Защото нишестето, което те съдържат се превръща в захар.
2. Лук
Лукът също не трябва да се съхранява в хладилника, тъй като влагата вътре ще причини омекването му. Най-добре е да се съхранява на сухо и добре проветрено място, което същевременно трябва да е тъмно, за да не поникне лукът. Същото важи и за чесъна.
3. Домати
Съхраняването на домати в хладилника уврежда мембраната им, а след това вкусът и ароматът на зеленчука се променя. Охладените домати всъщност имат леко воднист и неузрял вид.
4. Хляб
През лятото най-често съхраняваме хляба в хладилника, за да не плесеняса, но и за да издържи по-дълго време. Поставянето му там обаче го прави по-жилав. В допълнение заради влажната и студена температура се ускорява процесът на изсъхване.
5. Мед
Поставянето на мед в хладилника води до неговото кристализиране. Съответно медът се захаросва много по-бързо, отколкото ако се съхранява на стайна температура. За да остане свеж и в течна форма, капачката на меда трябва да бъде плътно запечатана.
6. Пъпеш
Ако се остави за дълго време в хладилника, пъпешът ще загуби част от хранителната си стойност, включително антиоксидантите в него. Най-добре е пъпешите да се съхраняват на сухо и проветриво място, като температурата трябва да бъде нормална или стайна.
7. Босилек
Той може да почернее, ако се съхранява прекалено дълго време в хладилника. Когато се откъсне, най-добре е да се държи на сенчесто място и стъблата да се потопят във вода.
Други храни, които също не бива да се държат в хладилника са, бананите, авокадото и шоколадът.