
Готови ли сте за къщата на бъдещето?
Ако мечтаете за нова собствена къща, строите или пък планирате ремонт на настоящата, най-вероятно се интересувате от тенденциите при къщите през 2025 г. Тази година дизайнът на къщите ще съчетава устойчивост, функционалност и връзка с природата, пише в блога си Рени Давидова.
1. Умни, екологични и икономични къщи
Представете си къща, която не само изглежда добре, но и работи за вас! През 2025 година модерните къщи ще бъдат по-енергийно ефективни и по-независими от външни ресурси. Все повече купувачи на къщи имат изискване за енергийна ефективност на дома си и устойчива архитектура. Ако в момента купувате имот, попитайте дали къщата има сертификат за зелена сграда, например: LEED, BREEAM или Passivhaus.
При зелените сгради може да очаквате:
- Соларни панели и батерии – за минимални сметки за ток;
- Системи за събиране на дъждовна вода – пестене на водни ресурси;
- Естествени изолационни материали – корк, коноп, дървесна вата – топлина през зимата, прохлада през лятото.

2. По-малки, но функционални къщи
По наши наблюдения като че ли по-големите къщи (350-400 кв.м) отстъпват място на по-малки, но изключително добре организирани пространства -най-търсени са къщите между 150-250 кв.м.
- Отворени пространства – кухня, трапезария и хол в едно, за да има повече простор и светлина. В тези пространства голямото предимство е, че цялото семейство е заедно, докато се готви и хапва, но минусът е, че има шум и миризми от готвенето. Заложете на добър абсорбатор и отделете кухнята с врата от коридора.
- Интелигентно съхранение – мебели по поръчка до тавана, вградени мебели, кухненски килер, който се издърпва, или пък шкаф за обувки под стълби с издърпване, скриване на малките уреди в кухнята в шкаф – има много възможности да персонализирате дизайна на вашите мебели;
- Многофункционални мебели и трансформиращи се мебели – сгъваеми маси, скрити легла и секции с вградени чекмеджета.

3. Локация, локация, локация
На едно събитие на Асоциацията на интериорните дизайнери в България преди години много силно впечатление направи един от лекторите, водещ архитект, който каза, че в бизнеса с недвижими имоти първото важно нещо е локацията и второто – бюджетът. И наистина локацията е изключително важна, особено за пазарната стойност на имота – както сега, така и в бъдеще.
Къщата е може би най-голямата инвестиция за едно семейство, в идеалния случай тя трябва да е с добра локация (зелена, но все пак комуникативна) и да увеличава пазарната си стойност във времето.
Къде се намира вашата нова къща-мечта? Дали тя е в затворен комплекс в покрайнините на града, позволявайки ви да се насладите и на градските удобства, или пък е вила на село, по възможност далече от шума на големия град?

В София топ локациите за нови къщи са в полите на Витоша, традиционно в зелените квартали – Драгалевци, Бояна, Симеоново, Бистрица. Има и затворени комплекси с къщи, които се разработват около Околовръстен път. Варианти има и край Ихтиман, като с. Лозен и Равно поле също са интересни локации за къща. Предимството да закупите имот там е, че можете да живеете целогодишно в него и да работите в София.
Много хора след пандемията избраха да се преместят извън големите градове, да работят дистанционно и да живеят в провинцията. Курортните дестинации като Банско доста се развиха, има движение и от София към Варна, Бургас и Пловдив.
Ако вашето решение е вила в провинцията, то трябва да имате предвид, че ще я ползвате по-скоро като ваканционно жилище, което ще има нужда и от поддръжка. Със сигурност вилата носи много като качество на живот – откъсване от града и досег с природата, но поддръжката на вилата не я прави много привлекателна.
Разбира се, има хора, за които трудът на вилата е зареждащ, въпрос на лично усещане е, а може би и на период в живота и възраст – с течение на времето като че ли работата със земята в градината ни става все по-важна.

4. Дворът – вашето зелено кътче
Основната мотивация на хората, когато избират къщата, е да имат двор – тяхно собствено зелено кътче.
Цицерон казва, че ако човек има библиотека и градина, има всичко важно. Съгласни ли сте?
Прекрасно е да отглеждаш растения, да се чудиш дали да засадиш рози или цинии и кога трябва да подрежеш хортензията.
Тук основният момент е да прецените силите си – колко голяма градина може да поддържате сами и кога да потърсите професионална помощ (ландшафтен архитект/професионални градинари). Малките градини, до 100-200 кв.м, най-вероятно може да поддържате сами, но ако имате декар-два и трябва да косите двора регулярно, най-вероятно ще имате нужда от помощ с поддръжката.
Има много стойност, след като закупите къщата/вилата си и започнете да планирате градината си, да се консултирате с ландшафтен архитект – със сигурност ще ви даде добри идеи, приложими във вашия конкретен случай, за да създадете вашето собствено райско кътче по най-добрия начин.
Тенденциите в градинския дизайн през 2025 г.:
- Открити зони за релакс – външни камини, перголи и уютни кътчета за отдих. Перголите са доста модерни – могат да бъдат под формата на градински навес или остъкляване, за да осигурят комфорт за кът за хранене навън и да пазят от силно слънце или пък студ;
- Зелени покриви и вертикални градини – не само красиви, но и изолиращи от топлина и студ;
- Поливна система – много важно за красивата трева и зеленина;
- Градини с минимална поддръжка – заменете райграса с детелина, заложете на жив плет от лигуструм и/или лавровишна. Търсете растения, които не са капризни и са подходящи за вашето изложение.
5. Светлината е новият лукс
В новите къщи светлината е издигната в култ – залагаме на големи френски прозорци и гледка към градината. Колкото повече дневна светлина влиза в къщата, толкова по-добре.
- Големи френски прозорци, от пода до тавана – максимум светлина и усещане за простор
- Умно осветление – лампи, които автоматично регулират светлината според часа и сезона
- Плъзгащи се стъклени врати – плавен преход между дома и градината
Време е да поканим слънцето в дома си.
6. Дърво, камък, глина – домът, който те връща към природата
Модерните къщи не са само бетон и стъкло, през 2025 г. естествените материали се завръщат с пълна сила. Те са здрави, красиви и екологични.
- Дървени фасади и тавани – топлина и уют в модерен стил
- Каменни облицовки – здравина и уникален характер за всяка къща
- Глинени стени и естествени бои – здравословен въздух в дома.
* Варовите бои – варта е материал, използван в строителството от хилядолетия и устоял проверката на времето – стените дишат, а и са изгодни.