Застой на пазара на недвижими имоти в Благоевград отчитат брокери. Причината за понижения интерес е ценовият пик, който при новото строителство премина психологичната бариера от 1000 евро на кв.м.
Цената на 1 кв.м за жилищна кооперация, която тепърва ще се строи при алеята за Бачиново, е 1200 евро без ДДС, т.е. малък апартамент от 53 кв.м излиза 150 000 лв. с ДДС.
„При тази висока продажна цена купувачи трудно се намират. В момента интересът е основно към апартаменти от 60 до 100 кв.м, които вървят между 800-900 евро на кв.м. Спря и търсенето на къщи ново строителство, защото и земята поскъпна. Ако в предходни години се продаваше по 30 евро на кв.м, сега е 50 евро, т.е. увеличението е почти двойно. Повечето от земята в околията на Благоевград е изкупена“, коментира шефката на агенция за недвижими имоти Илинка Митева.
Независимо от рекордно високите цени на имотите и намаленото търсене, в Благоевград кипи усилено строителство на жилищни сгради. Дори и в сахарските горещини строителните дейности вървят с пълна сила, показа репортерска проверка на „Струма“.
На „пъпа“ на града, в задния двор на култовата стара сграда Манярското на ул. „Васил Мечкуевски“, се изгражда 5-етажна сграда, чийто партер е предвиден за търговска зона.
Инвеститор е фирмата на благоевградския бизнесмен Рашко Динков. Той строи и 4 къщи на Баларбаши върху парцел на бившия шеф на ДФ „Земеделие“ – Благоевград Георги Качев, който е закупил имота преди години, за да прави фотоволтаици, но след това се е отказал. Едната къща е построена и има някои довършителни работи. Постройката е с площ от 141 кв.м с двор и се предлага за 190 000 евро с ДДС.
В баровския квартал, възникнал върху някогашни ниви и лозя, строителството си тече и в най-горещите часове, видя екип на „Струма“.
Новите жилищни сгради никнат като гъби, като неудобство за обитателите е, че в близост минава трафикът за тежкотоварни автомобили, които заобикалят града. Камионите вдигат невъобразима пушилка и собственици на имоти са се принудили сами да положат фрезован асфалт по земния път, което иначе е работа на общината.
Нова жилищна сграда се строи на ул. „Стефан Стамболов“ в имот на благоевградска лекарка, чиито синове са в златарския бизнес и имат ателие в топ центъра на града.
Срещу нея се извисява построената вече нова жилищна кооперация , която бе изградена върху наследствен имот на известния благоевградчанин Гоце Танчев, който почина преди 2 г. от Ковид и не успя да я види в завършен вид.
Заграден е вече и теренът около старата наследствена къща на бизнесдамата Анжела Лазова и нейния първи братовчед Александър Лазов, която е на кьошето между главната улица „Тодор Александров” и „Пере Тошев“ .
Там нова сграда ще строи фирмата на Георги Мавродиев. Той строи и на мястото, където в миналото беше бензиностанцията на „Топливо“, като имотът бе продаден преди време.
Наблизо е зейнал и друг строителен изкоп, който се намира в съседство до жилищния комплекс „Перун“ на алеята към Бачиново. Там пък строител е фирмата на бившия кмет Румен Томов.
Покрай строителството има известно раздвижване при наема на имоти с търговска цел в центъра на Благоевград. Наемателите, които имаха магазини в имота на фамилия Лазови, сега са се пренесли в други празни помещения. Някои са на ул. „Арсени Костенцев“, а пицарията се ситуира малко по-надолу на ул. „Тодор Александров”, под Съдебната палата.
Известният благоевградски лекар Красимир Кацарски, който отдавна живее в Швеция и беше лекар по хемодиализа в Кралската болница в Стокхолм, пак е отдал под наем имота си на ул. „Мизия“ в топ центъра, в който преди една година се намираше сладкарница „Йоана“. Лекарят продаваше старата си къща за близо 300 000 евро, но след като не се намери мераклия, го е дал на наематели, които ще правят бургери.
През първото тримесечие на 2024 г. общинските администрации на територията на област Благоевград са издали разрешителни за строеж на 126 жилищни сгради с 309 жилища в тях и 44 962 кв.м разгъната застроена площ (РЗП) и на 64 други сгради с 24 223 кв.м РЗП. Спрямо предходното тримесечие броят на издадените разрешителни за строеж на жилищни сгради намалява с 5.3%, жилищата в тях – с 31.6%, а общата им застроена площ – с 10.0%. При издадените разрешителни за строеж на други сгради е регистрирано нарастване с 36.2%, но при общата им застроена площ има спад с 27.9%.
В сравнение с първото тримесечие на 2023 г. издадените разрешителни за строеж на нови жилищни сгради и разгънатата им застроена площ се увеличава съответно със 17.8% и 8.9%, докато броят на жилищата в тях намалява с 4.6%. При издадените разрешителни за строеж на други видове сгради се наблюдава увеличение както на броя им – с 30.6%, така и при разгънатата им застроена площ – с 68.4%, показва справката на НСИ.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА