„Техническа грешка“ прокара река през бъдещия атракционен парк на Разлог, МОСВ стопира проекта, докато общината не измисли откъде ще вземе промишлени води

Бъдещият атракционен парк на Разлог в местността Голак, в който ще има 800 м велоалеи, сграда за информационно- техническо обслужване, детски площадки и детска работилница на открито, зони за почивка и релакс и др., се изправи пред неочакван проблем – липса на промишлена вода за поливане на зелените площи.

Екипът общински специалисти, изготвили проекта, посочили водовземане за питейни, промишлени и други нужди чрез присъединяване към съществуваща водопроводна мрежа на гр. Разлог, без да отчетат, че ВиК – Благоевград, което е оператор на водопроводната мрежа,

е титуляр на разрешителни за водовземане само с цел „питейно-битово водоснабдяване“ и не може да предоставя вода за други цели.

Авторите на проекта допуснали и друг гаф – първоначално посочили, че се предвижда изграждане на подпорни стени на двата

бряга на реката, минаваща през парка. После в уточняващо писмо уведомили институциите на МОСВ, че става въпрос за допусната „техническа грешка“ – река всъщност изобщо няма. Проверка на Басейнова дирекция на място установила, че действително в имота въобще няма повърхностен воден обект. Извън границите му имало „следи от наличие на напоителен канал, земен профил, силно обрасъл с едра храстовидна и дървесна растителност. Същият е силно компрометиран и не може да изпълнява предназначението си. Към момента на проверката не протичат водни количества“, описали са в констативния протокол проверяващите.

При това положение преписката по издаване на разрешително от МОСВ за парка е спряно, докато общината не намери решение откъде ще снабдява вода за промишлени нужди. Единственият възможен вариант е водовземане от подземни води, за които обаче е необходимо да се посочат точните географски координати на бъдещото водовземно съоръжение, дълбочината му, необходимите водни количества и т. н.

Едва след това БДЗБР е обещала да се произнесе по необходима за издаване на становище за допустимост с Плана за управление на речните басейни, което е едно от основните разрешителни за всеки строеж. 

ВАНЯ СИМЕОНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *