През зимния сезон често бива подценяван „тихият убиец“, който се появява във всеки дом. Внимаваме да не се заразим с грип и други вируси, носим маска на места с много хора, мием си ръцете с дезинфектанти, и когато се приберем вкъщи, считаме, че е безопасно. Понякога обаче, домът ни може да е опасен. Тихият убиец – както казват на мухъла, обикновено се появява през зимата.
Какво причинява появата на мухъл
Мухълът в апартамента или къщата може да се появи не само по стените на стаите, но и на други места, например в банята. Най-често неговите причини са прекомерна влага и умерена температура. Ако по стените на стаята има мухъл, то най-често е в т.нар. топлинни мостове, т.е. точки, където сградата е недостатъчно изолирана и където повърхността на стените и околността се срещат – там влагата кондензира. След това в ъглите на външните стени се появява мухълът. Наличието на органични микрочастици, като прах или мазнини, които могат да залепнат по влажните стени, също се счита за благоприятни условия за развитието на мухъл. Спорите на мухъла летят във въздуха, поглъщаме ги и ги вдишваме без да разберем дори.
Отравяне с мухъл
Симптомите на отравяне с мухъл могат да бъдат много сериозни и опасни за здравето. Ако изпитване необясними симптоми и не се чувствате добре, то задължително огледайте дома си за мухъл. Симптомите му включват мускулни болки, придобиване или обостряне на настояща астма, запушен нос без хрема, алергии, кашлица, възпалено гърло, хрема, хрипове, инфекции на дихателната система, обрив и кожни раздразнения, влошаване на настроението (продължителното излагане на оргазма на мухъл може да причини депресии), умора, безсъние, проблеми с концентрацията, изтръпване на краката, метаболитни нарушения. Спорите на мухъл могат да допринесат за развитието на много сериозни заболявания, като чернодробна некроза, бъбречна дисфункция и рак, а при някои хора са доказани и случаи на безплодие. При бременни има риск от смущения в развитието на плода. Може да се появи и отравяне с мухъл, което се проявява с аномалии във функционирането на храносмилателната система, апатия, нарушено съсирване на кръвта и имунитета и припадък. Човек, живеещ в мухлясал апартамент или дом, също може да развие алергичен алвеолит с грипоподобни симптоми.
Как да се справите с мухъла
За да се преборим с този проблем, трябва първо да установим източника на вода или влага, която е един от неговите ключови среди за размножаване. Възможно причина за размножаването му да е лошо проветрение на мястото или помещението. Едва когато сме решили този проблем, можем да продължим към унищожаването на мухъла.
Разбира се, можете да си купите специален препарат от магазина, но също така може да използвате неща, които най-вероятно вече имате в дома си.
Един от начините е да използвате водороден пероксид (кислородна вода), който е добро противогъбично и бактериално решение.
Изсипете 3% концентрат на водороден пероксид в пулверизатор. Изпробвайте първо незабележима област от повърхността, за да предотвратите обезцветяване или повреда. Напръскайте мухлясалата повърхност и я оставете за 10 минути. След това изтъркайте областта с достатъчно сила, за да премахнете петната от плесен. След като повърхността е без остатъци от мухъл и петна, избършете със суха кърпа.