ТРАГИЧНА РАВНОСМЕТКА: 7 загинали само за 20 дни по пътищата на Пиринско, 25 катастрофите с пострадали

Тежки катастрофи със 7 загинали в района на Кресненското дефиле, село Плетена, община Белица, Петрич, Якоруда и 25 сериозни пътни инцидента с пострадали са станали само за първите 20 дни на месец май в Пиринско. Само за един час на 14 май станаха три тежки пътни инцидента. При единия верижно се сблъскаха четири леки автомобила и ТИР на главен път Е-79 в района на картинг пистата на входа на Благоевград. По същото време автомобил блъсна моторист на изхода на града в посока София край ЮЗУ, а на АМ „Струма“ край Сандански 32-годишна жена загуби управление и преобърна колата си по таван. Това не са просто цифри, а преобърнати човешки съдби, 5-има от загиналите са на възраст 29-46 години, хора в активна работоспособна възраст, майки и бащи, чиито деца остават сираци.
През изминалите два месеца – март и април, статистиката е същата, обслужени на място с пострадали хора са 20 катастрофи в района на Благоевградска област.
Пътните инциденти вдигат на крака служители на полицията, пожарната и Спешна помощ. Изпълнявайки служебните си задължения, те също стават свидетели на ужасяващите гледки, които въпреки дългогодишния опит преживяват. Воят на сирените и напрежението за дълго остават в съзнанието им.
За създалата се ситуация със зачестяване на тежките катастрофи разговаряме с председателя на Асоциацията на работещите в Спешна помощ в Пиринско Марин Вълков, който неизменно повече от 35 години работи на „предния фронт“ в спасяване на човешки животи.

– Г-н Вълков, Вие имате опит и наблюдение, защото пристигате първи на мястото, какви според Вас са причините за честите катастрофи в Благоевградска област?
– Първо искам да посоча, че се открояват най-често три вида пътни инциденти: самокатастрофиране заради загуба на управление, челни удари между автомобили и блъскане на пешеходци. Една от причините е недоспиване и липса на концентрация, не е изключено и водачът да колабира по време на шофиране. Доста често той не може да се концентрира заради преумора, а понякога е възможно дори да заспи зад волана. Заради преумора и недоспиване стават много катастрофи с тежки последици. Недоспалият шофьор е дори по-опасен от пийналия. Ако ви се е натрупало безсъние и се чувствате потиснат и сънлив, отложете шофирането. В такова състояние е недопустимо да се шофира на дълго разстояние. Важно е водачите да знаят и да спазват правилото, преди да се качат в автомобила, да са отпочинали достатъчно, за да може да бъдат внимателни. Водачът трябва да се съобразява с всичко, което се намира на пътя, със състоянието на автомобила, със своето лично състояние и да не забравя, че всяко отклонение на вниманието или пускането на волана оставя автомобила без контрол.
Когато почувствате, че ви се приспива зад волана, не се стремете със силата на волята да държите клепачите си отворени и да продължавате шофирането. Спрете незабавно на удобно и безопасно място край пътя и подремнете, макар и 15-20 минути. След това ще бъдете достатъчно бодър.
Малките дози алкохол съвсем не са безопасни. Макар да ги смятате за безобидни, доказано е, че и концентрациите на алкохол в кръвта под 0,5 на хиляда предизвикват еуфоричност, намаляват остротата на възприятията, водят до нереална оценка на обстановката и забавят реакциите на шофьора.

– Какви са другите причини?
– Да не забравяме, че влияние оказват и метеорологичните условия, мокри и хлъзгави пътни настилки, както и несъобразената с пътните условия скорост. Част от тежките пътни инциденти през този месец станаха в тъмната част на денонощието, единият от тях е на 5 май с две пострадали момичета и ранен 23-годишен водач край село Бунцево, община Якоруда, другият, с три жертви, е на 15 май на входа на Петрич.
При сблъсъците между превозни средства най-много са челните удари с навлизане в насрещното платно, а последствията от тях са много тежки. Мъж и жена от Сандански загинаха в Кресненското дефиле при жесток челен удар между два леки автомобила.

– Какво ще посъветвате хората при пътен инцидент?
– Искам да поясня, че сега стартират летните отпуски и хората масово тръгват на почивка, което прави още по-интензивен трафика по Е-79 в посока Кулата и по пътя Симитли-Банско-ГКПП Илинден. Преди три години имаше изнесен екип с линейка на международния път край полигона, тъй като този участък от пътната артерия е рисков, тук най-често стават пътни инциденти. Редно е всички хора да знаят, че първа помощ не е точна наука. Това е непосредствената грижа, която се извършва в извънредно положение. Дори и да не сте уверени, че болестта или нараняването заплашват живота на пострадалия, незабавно подайте сигнал на тел. 112. Не отлагайте търсенето на лекарска помощ и не подценявайте сериозността на последствията, понякога при травма усложненията се появяват на по-късен етап. Ако ви се наложи да поддържате живота на пострадалия, докато пристигне екип, следвайте основни правила:

Ако имате подозрения, че пострадалият е наранен в областта на главата, шията или гръбнака, не го местете, без да е наложително, при положение че диша свободно и не е непосредствено застрашен. Ако пострадалият диша и е в безсъзнание, а вие сте сами и трябва да търсите помощ, поставете го на една страна, като го осигурите в стабилно положение. Най-важното е да запазите самообладание и да потърсите по най-бързия начин помощ. И не на последно място – не шофирайте с превишена скорост, никога не се състезавайте с водача пред вас, не отклонявайте вниманието си и пазете както своя, така и живота на другите участници в движението.
Разговаря СЛАВА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *