ТРАДИЦИЯ! Минусовите температури не смразиха еуфорията и адреналина и 24 групи с над 2200 участници се впуснаха в магичното изживяване „Старчевата“ в Разлог

. Ръководителят на разложките чауши Б. Велев облече потури и ямурлук, носени от три поколения.

. Дядовци и внуци дефилираха рамо до рамо на карнавала.

. С табелка „Днес за ядене, има пиене“ търговци примамваха с греяно вино с канела и сушени портокали.

24 групи с над 2200 участници дефилираха на Деветия международен кукерски карнавал „Старчевата“ в Разлог. Като част от уникалния празник, заради който Разлог заслужено получи награда за град – пазител на традициите, историкът Емилия Кадурина изнесе лекция „Новогодишните празници в Разложко и обичаят „Старчевата“.

Едно от най-вълнуващите събития не само в региона, но и в цяла България, организирано от Община Разлог, под патронажа на Министерството на културата и Федерацията на европейските карнавални градове, бе открито с грандиозно шоу.  Седемте кукерски групи на седемте махали на града, танцьори и певчески групи сътвориха впечатляващ спектакъл. Мащабната продукция бе реализирана с активното участие на множество живи носители на „Старчевата”, творци на Разлог, вдъхновени от режисьора-хореограф Мартин Влахов. Спектакълът пресъздаде традицията, посланията на „Старчевата” към света и Вселената, единението на земното и божественото.

Именно за да се акцентира на връзката между традицията със Слънцето и Космоса, специално място в програмата бе отредено на „огнените хора“. Стотици в разложки носии, чауше, тъпани, зурни, песни, танци, огън и светлина, чанове, заря се сляха в едно.

Официален старт на карнавала дадоха кметът Красимир Герчев и президентът на Федерацията на европейските карнавални градове Ларс Алгел, който връчи почетни отличия за Община Разлог. Градоначалникът получи  книга – историята на FECG, както и специален плакет. В унисон със значимостта и важността на събитието кметът даде и специална пресконференция.

„Като членове на Международната федерация на европейските карнавални градове, ние сме поели ангажимент да реализираме такива мероприятия и, естествено, имаме привилегията и нашата група да бъде канена на мероприятия в различните страни“, сподели управникът и допълни, че карнавалът няма конкурсен характер и целта не е да се дават оценки, а просто се предоставя възможност и свобода на хората да представят традициите от своя регион.

Що се касае до традициите, Кр. Герчев подчерта, че коренът на „Старчевата“ е в Разлог. Ритуалите и символите се спазват от десетилетия, стотици години, и имено по тази причина нещата се получават по естествен начин.

„Затова е толкова масово, желано и обичано събитие и във времето е издържало на затрудненията. Дори и Ковидът не можа да спре махалите, макар и в по-малък мащаб, да си направят ритуала. Така че „Старчевата“ е жива!“, заяви Кр. Герчев и допълни, че и самият той се е обличал с мъжки носии, но не е слагал звънци.

„Малката ми внучка Красиана не искаше носия, а искаше звънци. Тя е на три години и малко, така че сами може да си направите извода. Това просто си живее у хората тук“, каза кметът.

Попитан какво е чувството човек да се облече в носия и да участва в ритуала, устоял на времето и предизвикателствата, Кр. Герчев коментира: „Това е един вид съпричастност и отпадат чисто снобарски задръжки. Когато си в народна носия, нещата са по-откровени и истински. Наблюдавам и хората на площада, как танцуващи с различни мнения, виждания се обединяват. В този смисъл носията приравнява хората в житейското им пребиваване, а това е много радващо. Не само в Разлог, а и в цялата община има възвръщане на желанието човек да има носия и да се облича“, обобщи управникът.

В заключение Кр. Герчев акцентира, че „Старчевата“ е уникална не само заради характерните си елементи, детайли и преплетени нишки, но и заради самата си хронология, която започва на 20.12. /Игнажден/, минава през Коледа, 1 и 6 януари и завършва на 21 януари – Бабинден.

А магията на празника завладя малки и големи. Разлог се изпълни с множество гости от страната и чужбина, което, както посочи кметът, е един от косвените приноси от карнавала, тъй като в общинската хазна влизат постъпления.

Минусовите температури „не смразиха“ еуфорията и адреналина и още от рано сутринта в центъра на града се наблюдаваше оживление. На димящите скари се изпекоха стотици кюфтета и кебапчета, струващи по 2.50 лв. Обикновената плескавица се предлагаше за 9 лв., пилешката пържола за 10 лв. Порция пържени картофи бе 6 лв., салата от зеле за 4 лв… Сред атракциите бе и чевермето, като 100 г печено свинско се продаваше за 6 лв. и 7 лв. агнешкото.

„Подготвили сме свински, пилешки шашлици, ущипци, плескавица, телешки суджук, разядки… Сред най-предпочитаните са опушените гърди. Те се закачат на куки над скарите и се пушат в продължение на 6-7 часа и след това леко се запичат. Струват 7 лв. 200 грама. Имаме и вино, което е от четири сорта и е комбинирано с канела и сушени портокали. Не слагаме захар, защото не искаме консумиращите да имат главоболие на другия ден. Предлагаме го за 6 лв. 300 милилитра. За случая сме подготвили 100 литра“, разказа дългогодишният готвач Красимир Асенов и коментира, че като цяло цените са средни и се определят от качеството на предлаганите храни, напитки и от спецификата на региона.

Така например в София виното се купувало в големи количества, в Разлог, Петрич, Банско… хората масово си произвеждали напитки от грозде и интересът не бил чак толкова голям, но все пак, както сподели Красимир, температурите навън са предпоставка човек да изпие няколко чаши вино.  

Карнавалът започна в 10:30 часа, като най-нетърпеливите зрители заеха местата зад огражденията близо час по-рано.

„Скъпи приятели, пристигнах във вашия град преди два дни и съм очарован от началото на този невероятен фестивал. Много ми харесва времето в Разлог, защото там, откъдето идвам аз – Северна Швеция, имаме много сняг и ниски температури“, сподели Ларс Алгел и заедно с кмета Красимир Герчев, в присъствието на множество официални гости, поздравиха участниците.

Пред многолюдната публика, окупирала цялото пространство около площад „Преображение“, традиции, обичаи, уникални кукерски костюми представиха участниците от Разлог, Перник, Карлово, Ямбол, Благоевград, Кюстендил, Павел баня, Елин Пелин, от Република Северна Македония, Сърбия…

Началото поставиха сборна група от 20 чауши от Разлог, които огласиха района със звънци и със специален ритуал изгониха злите сили. Централно място заемаше Благой Велев, който, образно казано, бе диригент на чаушите. Самият той е внук на дългогодишния пазител и една от емблемите на „Старчевата” бай Благо Татарски и бе облечен с ямурлук и разложка носия, носена от три поколения. В пояса си носеше бъклица, за която обясни, че също не си знае годините и е пълна с ракия, която се пие за здраве.

„Чувствам се горд, че пазим традицията и я предаваме на следващите поколения. На Нова година се редим около 100 чауши, а това не може да се опише. Каквото е движението на първия, такова е и на последния. Скачайте – скачат, спирайте – спират, въртете се – въртят се, всички слушат като войници“, каза Бл. Велев и обясни, че има неписани закони, които се спазват. Чауш може да бъде момче или младеж допреди казармата. След това може да се прави на мечка, смешник, да носи носия, но не и да бъде чауш. Аз лично участвам от много малък и най-важното, което научих, е да предаваме нататък. Така например носията, с което съм, е била на бащата на дядо ми, след това на него, на мен и дано да я предам. Това ще ме успокои най-много, да видя, че един ден, когато вече не се занимавам, някой друг го прави“, категоричен бе внукът на бай Благо Татарски.

Че чаушките костюми тежат повече от 50 кг, конкретно техните са направени от специално отглеждани пръчове и носят костюмите с гордост и радост, споделиха Георги Васев и Емил Чорбаджийски. 

„Започнах да се обличам през 1980 г. – първо като чауш, а сега с носия. Най-важното е меракът, а той остава“, заяви Георги Хаджиев, който бе заедно със съпругата си и 9-годишния им внук.  

Рамо до рамо бяха и 5-годишният Митко Попов и дядо му Димитър Попов от Бачево, които с усмивка разказаха, че са кръстени един на друг.

Първите, които се представиха на Деветия международен кукерски карнавал, бе групата  „Мулен руж“ от Струмица, съставена от 24 участници, на възраст от 7 до 61 години. С атрактивни и пъстри костюми се откроиха от  карнавална група „Раковицке люде“ от Белград, Република Сърбия. Последваха и групи от Бачево, Елешница, Перник, Симитли, Петрич…, които пресъздадоха множество обичаи и разтърсиха площада.

Най-многобройни, с 300 участници, бяха представителите на „Трети квартал“ – Благоевград, които пресъздадоха обичаите „Българска сватба“; „Мечкар и мечки”, „Предаване на житния клас“, символизиращ плодородието…

Впечатляващ финал поставиха домакините от кукерска група „Старчевата“. Представянето им бе украсено с „гердан“ от пъстри народни разложки носии, костюмите на чаушите, грижливо подбрани звънци… Последва и кръшно, пъстро разложко хоро, на което се хванаха стотици жители и гости на града начело с кмета Герчев.

Всички групи бяха отличени с грамоти и специални статуетки, а хилядите участници доказаха, че „Старчевата“ е стародавна и жива!

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *