От анкетирани 30 компании над 80% споделили, че планират увеличение на екипите си, но не са доволни от икономическата обстановка и от качеството на кадрите
Седмокласниците в община Благоевград са със 77 по-малко в сравнение с миналата учебна година. Ако 10-те училища, реализиращи прием след 7 клас, запазят досегашните си паралелки, балансът ще е на минус със 190 кандидат-гимназисти. Тези тревожни данни бяха обявени по време на среща между директори на образователни институции, представители на бизнеса, експерти от РУО начело с началника Ивайло Златанов и ресорния зам. кмет Боряна Шалявска.
Във връзка с държавния план-прием вече няколко години по инициатива на РУО се провеждат срещи с работодатели. Целта е да се намерят допирните точки между бизнеса и средното образование, така че в максимална степен да се удовлетворят желанията на ученици, родители и потребностите на пазара на труда, и не на последно място – да се реализира държавната политика, свързана с конкретни целеви стойности и пропорции между профилирано, професионално образование и обхващането на ученици в т.нар. СТЕМ направления /наука, технология, инженерство, математика/.
Както миналата година, така и сега срещата бе изпълнена с множество дебати и коментари. Началото постави своеобразният домакин – директорът на Професионалната гимназия по туризъм и лека промишленост Димитрина Иванова, след което началникът на РУО Ив. Златанов представи анализ на реализирания досега план-прием, броя на седмокласниците за период от три години, настоящата картина и дейностите, касаещи важната тема.
Самата процедура е дълга и тежка. В момента тече, образно казано, подготвителният етап. През месец януари по график, изготвен от РУО, се обсъждат предложенията на всичките 54-56 училища в Пиринско, осъществяващи план-прием. Заявените паралелки се съгласуват с кметовете на съответните общини и се утвърждават от комисията по заетостта към областния съвет. План-приемът трябва да бъде защитен от началника на РУО в МОН. След обявяването на резултатите от националните външни оценявания в 7 клас започва и самото кандидатстване, което е в 4 етапа /класирания/, плюс т.нар. „директорски прием“ за попълване на свободните места. На финала в срок до 14 септември за дадената учебна година осъщественият държавен план-прием се утвърждава от началника на РУО.
„Отново ще апелирам директорите на училища да бъдат прецизни при заявяването на план-приема, а местната изпълнителна власт да погледне с взискателно око по отношение на това какво се предлага, какво е възможно да се случи като обучение на ученици и в крайна сметка да се вземат под внимание и планът за развитие на област Благоевград, и стратегията за развитие на община Благоевград, за да бъдем максимално полезни и на обществото, и на ученици, и родители“, каза Ивайло Златанов и предостави конкретни цифри и факти.
От изнесените данни стана ясно, че през периода от 2021 г. до 2023 г. включително седмокласниците, обучаващи се в училищата на територията на община Благоевград, са били между 715 и 711. Към 5 ноември т.г. броят на учениците в 7 клас е 638, или със 77 по-малко. Никой не може да прогнозира колко от тях „ще изчезнат“ при прехода между 7 и 8 клас и изобщо какво ще е движението на ученици. Факт е, че за тази учебна година седмокласниците бяха 715, а в 8 клас са се записали 843, т.е. отнякъде /други населени места или от чужбина/ са дошли 121 осмокласници.
„Те идват вече трета година, но никой от тук присъстващите, включително и аз, не може да каже дали това пак ще се случи. И ако картината не се промени, значи чакаме над 190 деца, което за мен е много хазартно и рисково“, каза началникът на РУО и продължи с анализ на приема и предлаганото от 10-те училища в Благоевград.
Години наред на общинско ниво се утвърждават 32 паралелки. Езиковата и Математическата гимназия реализират по 6, или общо 12 паралелки, НХГ – 5, Гимназията по икономика – 4, Благоевградската професионална гимназия и Гимназията по строителство, архитектура и геодезия – по 3, Професионалната гимназия по туризъм и лека промишленост – 2, СУИЧЕ, 5 СУ, 7 СУ – по 1. На фона на това 19 от паралелките са профилирани и 13 са професионални, с което не се постига държавната политика и целевите стойности за обхващане на учениците в професионалното образование.
„И тук ще ви кажа, че политиката на МОН е 60-62% за професионално образование и 38-40% за профилирано. Тоест в община Благоевград не изпълняваме тези стойности. И за да ни излезе сметката на областно ниво, аз пресирам всички други общини, за да покрием този дефицит. Правим голям компромис и ако допуснем не ние да управляваме процесите, а процесите да управляват нас, то ще стигнем до незавидно състояние“, заяви началникът на РУО и прогнозира, че има голяма вероятност въпросните 32 паралелки да не се реализират за учебната 2025/26 г.
Отношение по темата взе и началникът на отдел ОМДК в РУО Методи Попов, който посочи, че дефицитът от 77 кандидат-гимназисти означава, че не стигат осмокласниците за повече от две паралелки, но присъстващи изчислиха, че това са три паралелки.
Друг е въпросът колко паралелки биха се реализирали, ако не дойдат и въпросните 120 осмокласници от други населени места.
Думата бе дадена и на зам. кмета Б. Шалявска, която уточни, че миналата година, когато се е провела срещата, буквално са били минали само няколко дни от встъпването в длъжност на кмета М. Байкушев.
„Бяхме изненадани от настроенията, които се създадоха тогава в стаята. Надявам се, че тази година диалогът ще бъде по-продуктивен. Ние си направихме няколко основни извода. Имаме нужда от много работа, от много разговори и действия, не просто да си стоим и да си говорим, а да действаме сериозно. Факт, е че има по-малко деца, подлежащи на прием в 8 клас, но е и факт, че поредни години община Благоевград привлича ученици от съседни общини и области. За това трябва да поздравим директорите на училищата“, заяви Б. Шалявска и изтъкна, че от общината са провели редица инициативи, за да може бизнесът и образованието да контактуват ползотворно. Също така съвсем наскоро е проведена анкета сред над 30 компании, за да се видят настроенията и нуждите на местния бизнес.
„Над 80% от компаниите, които взеха участие в тази анкета, споделиха, че планират да увеличат екипите си, което е добре“, обяви зам. кметът Шалявска.
А иначе мнението на анкетираните работодатели е, че икономическата обстановка в Благоевград не е добра и има какво още да се желае по отношение качеството на кадрите. На фона на това 65% от компаниите са запознати с дуалната форма на обучение и имат интерес за споразумения с училища.
„Също така 92% биха предприели засилено сътрудничество с училища, което настина е ясен сигнал, че бизнесът иска да си сътрудничи с образованието. Затова е важно тези срещи да не се случват само когато обсъждаме план-приема, а да са целогодишно и под различни форми“, анализира Б. Шалявска.
Зам. кметът съобщи и че от общината са готови да стартират детски бизнес клуб. Той ще е за ученици от 5 до 7 клас и децата ще имат възможност да се запознаят с различните професии.
От страна на училищата на срещата присъстваха директорите на ПГТЛП – Димитрина Иванова, на БПГ – Антон Драгоев, на ПГИ – Ася Бояджиева, на 5 СУ – Мария Котева, на ЕГ – Тинка Попова, и представител на ПГСАГ в лицето на инж. Илиана Ваканина.
Директорът на Благоевградската професионална гимназия Антон Драгоев говори за предизвикателствата и реализираната дуална форма на обучение. В синтезиран вид той поиска съдействие за осигуряване на съвременна учебна база, като посочи, че един струг с цифрово-програмно управление /ЦПУ/ струва 40 хил. евро.
Ася Бояджиева засегна темата за подготовката и базовите знания по математика на постъпващите осмокласници. Също така коментира, че през 75-г. си история ПГИ е реализирала прием от по 11 паралелки, сега са 4 и възнамеряват да ги запазят.
Инж. Ваканина обяви, че за следващата учебна година в ПГСАГ са готови да разкрият иновативна специалност.
Както и на предходните срещи, най-деен от страна на бизнеса бе инж. Сашо Въжаров, който говори за качеството на кадрите и как не може да намери оператори на машини с ЦПУ, и в характерния си стил, включително с обидни констатации, критикува образователната система.
За нуждата от кадри споделиха и представители на немската компания „Оттобокс” и на електроенергиен системен оператор. От Бюрото по труда представиха информация за свободните работни места, като сред обявените позиции са шивачки, бармани, сервитьори…
Зам. кметът Шалявска съобщи и че компания е готова да се установи в Благоевград, като за целта се нуждае от 20 служители с немски език.
Директорите имат време до януари, за да преценят по колко паралелки да предложат. Предстои заявките за специалностите, профилите и професиите за всяко училище да бъдат обсъдени на педагогически съвети.
Важно е да се отбележи, че за пръв път тази година се провеждат срещи с бизнеса във всичките 14 общини. Някои от тях вече се състояха, като до 18 декември ще се проведат срещите в общините Сатовча, Симитли, Банско, Петрич, Гърмен, Якоруда, Кресна, Хаджидимово.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА