Тридневна българска народна сватба вдигнаха в кюстендилското село Жабокрът Светослав Бачев и унгарката Рита Диана, долетяха гости от различни краища на света

Уникална българска народна сватба вдигнаха в кюстендилското село Жабокрът Светослав Бачев, който е с корени от селото, и избраницата му Рита Диана Бюкки от Унгария.


След дълги години живот в чужбина, където следва и работи, Светослав решава да се върне в България, а съдбата го среща с настоящата му съпруга.

Двамата се запознали на 21 август 2021 г. на концерт на Горан Брегович във Велинград. Рита била на екскурзия, когато нейна приятелка българка я води на концерта. Светослав пък бил на музикалното събитие с група приятели.

Любовта връща Рита Диана към нейните корени в България, родината на майка й. С времето тя се свързва все повече с българските традиции, красивата природа и многото енергийни места. Към днешна дата Рита е влюбена в страната, а двамата със съпруга й искат да живеят в Жабокрът, откъдето е прадядото на Светослав. Самият той е прекарал време с баба си и прабаба си в селото като дете и от там се е зародила любовта му към земеделието и селския живот.

Сватбата се превърна в празник за цялото село, който продължи три дни. 120 гости уважиха младото семейство, сред тях имаше приятели от Унгария, Германия, Франция, Испания, Мароко, Турция, Сърбия, Виетнам и Австралия.


В първия ден от сватбените празненства булката бе облякла традиционна унгарска носия, а на втория ден носеше българска носия. Младоженецът бе с автентична носия от Пиринския край. В третия празничен ден бе организирано градинско парти (брънч) през деня с международни кулинарни изкушения, като марокански чай, кюрдски сладкиши, виетнамска торта, донесени специално за събитието от чуждестранните гости. Домакините пък ги почерпиха с български вкусотии – баница, боза, айрян, мекици, домашни сладка…


Сватбата бе изключително пъстра, понеже много от гостите бяха облечени с народни носии от България и различни краища на света. Много добра приятелка на булката приличаше на принцеса от „Хиляда и една нощ“ с мароканската носия, която бе облякла.


В тридневните сватбени тържества взеха участие баби от селото, които пяха и наричаха за здраве и берекет, кукери и тъпанджии, както и народни групи от читалищата в Жабокрът. Специално за празника, като подарък за булката от младоженеца, пристигнаха и Булгар Клезмер Бенд, които свирят аранжименти на сватбена клезмер музика от различни краища на света. Сръбски музикант допълнително се грижеше за високото ниво на веселието.


Бабите от Жабокрът бяха приготвили зелници, погачи и много местни вкусотии, като домашна лютеница и кьополу. Семейство Милеви от селото, които имат скара на дървени въглища, се погрижиха за барбекюто, украсата и организацията на празничните дни.


За чужденците сватбата беше истинско приключение, много се забавляваха, играейки български хора.

Сватбените тържества се състояха в двора на храм „Св. Великомъченик Димитър“ в Жабокрът, където са разположени 10 дървени маси за курбани и селски събори, като младоженците бяха осигурили допълнителни маси за гостите.


Специален мотив за празника бе кюстендилската слънчева шевица, която е наричане за благоденствие, плодоридие и щастие в дома. Шевицата присъстваше както в самата украса, така и в облеклата на някои гости. Приятели на младоженците бяха приготвили бисквитки и мъфини с изобразена на тях шевица.


Седмица преди празненствата в Жабокрът двамата влюбени в тесен кръг сключиха граждански брак в Созопол, на място със сантиментална стойност край брега на морето, където ги отвежда пътят след първата им среща. Длъжностно лице от морската община ги бракосъчета, а свидетели станаха българка, приятелка на булката, и немец, приятел на младоженеца.


НАДЕЖДА ДАМЯНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *