25 процента прираст на ученици отчетоха в благоевградското 9 ОУ „П. К. Яворов“. За пръв път от над 10 години училището в квартал „Ален мак“ сформира две подготвителни групи и също два първи класа, като новопостъпващите деца са 86 – разпределени в ПГ /подготвителни групи/ „Калинки“, „Пчелички“ 1 „а“ и 1 „б“.
„9 ОУ е най-бързо развиващото се и прогресивно училище в община Благоевград“, обяви директорката Василка Величкова и допълни, че към настоящия момент броят на учениците е точно 200.
Любопитното е и че училищния праг прекрачиха три двойки близнаци – Дени и Криси в подготвителната група, София и Стефан и Илияна и Мирела Божилови – в първи клас. Училището придобива и все по-интернационален облик, като сред първокласниците бе и Георги, който е роден в Мозамбик.
„25 години бях в Мозамбик, от 8 г. съм женен, синът ни е на 7 години. Неслучайно е кръстен Георги – на дядо си, а и защото е изцяло българско име“, разказа бащата на първокласника, който бе заедно със съпругата си от Мозамбик. Майката общува със сина си на португалски, бащата на български, а иначе семейството е дошло в Благоевград от Югоизточна Африка преди година и живеят в квартал „Ален мак”.
Първокласник е и Дания от Санкт Петербург, а неговите родители руснаци също присъстваха на тържеството и съпреживяха емоциите на първия учебен ден. В една от подготвителните групи е и Йоан, чийто баща е от Египет.
Наред с децата от Украйна, постъпили миналата учебна година в 9 ОУ, сега има и „нови попълнения“ от Швеция. Става въпрос за момиченце и момченце, съответно в ПГ и 1 клас. Техните родители са пътешественици – майката е българка, а бащата е с английско гражданство. След като обикалят голяма част от земното кълбо, включително и дестинации като Филипините и Тайланд, семейството се установява в благоевградското село Българчево, където живее бабата на децата.
9 ОУ е единственото училище в община Благоевград с подготвителни групи, а директорката В. Величкова коментира: „В световен мащаб е доказано, че в 21 век деца на 6 г. трябва да са не в детската градина, а в училище, защото само така те могат да развият своя талант и бързо мислене“, каза В. Величкова.
Това е и една от причините пътешествениците да изберат 9 ОУ в Благоевград, тъй като и в Швеция обучението, възпитанието и социализацията на 6-г. деца се осъществява в училище.
Официален гост на тържеството бе главният финансист на общината Валери Млъзев, а отец Светослав Кючуков отслужи водосвет за здраве. От името на родителите към присъстващите се обърна Десислава Атанасова, майка на първокласничката Екатерина. Тя сподели, че преди 35 г. е завършила също 9 ОУ, а сега на тържеството вижда и много свои съученици, чиито деца също ще учат в училището.
На финала директорката лисна менчето с вода, след което, водени от учителите си, учениците влязоха в класните стаи.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
А дечицата от „Предел махала“ защо не ги споменавате? Нали те бяха първите в този букет от етноси!