Три фирми от Пиринско подадоха участие за обществена поръчка за строителство на обект в сградата на Трето основно училище „Христо Ботев“ в Сандански. Финансирането от 2 100 635,50 лв. за изграждането на STEM среда в санданското училище идва от Националния план за възстановяване и устойчивост.
В конкуренция за апетитната поръчка влизат благоевградските фирми „Растер-ЮГ“ ООД на Радослав Костов и Антон Муртов и „Престиж Бизнес-93“ ООД, собственост на Георги Шапков и Любен Янев. Обединение „Христо Ботев 2023“, включващо фирмите „Ди Ар Ар Констракшънс“ ЕООД с управител Ивайло Янев от Сандански и „Богоев Консулт“ ЕООД, собственост на Мартин Богоев от София, също са подали документи за участие в надпреварата.
Победителят в конкурса, обявен от администрацията на кмета Атанас Стоянов, ще трансформира помещения в Трето основно училище „Христо Ботев” чрез извършване на строително-ремонтни дейности като подготовка за бъдещото изграждане на специализирани STEM кабинети (Science, Technology, Engineering, Maths) на база брой ученици в прогимназиалните класове от 5 до 7 клас – 3 броя кабинети, които ще се ползват от 350 ученици.
Настоящето задание не предвижда производство, доставка и монтаж на ново оборудване, а само подготовка на конкретни помещения в сградата (понастоящем използвани временно като филиал на детска градина) за бъдеща реализация на STEM център в Трето основно училище „Христо Ботев“.
Училището не разполага със специализирано оборудване за осигуряване на достъпна среда и това следва да бъде разрешено от бъдещия проект, поясняват от администрацията в Сандански.
В техническата спецификация на проекта е заложено още подобряване на материално-техническата база във физкултурните салони посредством проектиране и изграждане на нова вентилационна система в комплект с рекооперативен топлообменник за физкултурния салон, основен ремонт на неремонтираните все още санитарни възли във физкултурния салон, както въвеждането на енергоефективно LED осветление.
Припомняме, че МОН стартира през април месец процедурата, чрез която всички 2271 държавни и общински училища на територията на цялата страна могат да участват за безвъзмездно предоставяне на средства по процедура „Училищна STEM среда“ по Националния план за възстановяване и устойчивост. Предвидената финансова подкрепа за образователните институции е близо 535 млн. лв.
ВАСИЛЕНА ПЕТРОВА