Тръмп и Харис в битка за Белия дом: Седем щата определят изхода от изборите в САЩ

Президентските избори в САЩ започват след часове, а малко след затварянето на избирателните секции най-вероятно ще стане и веднага ясно кой ще бъде следващият държавен глава на страната – демократът Камала Харис или републиканецът Доналд Тръмп. Спечелилият надпреварата ще прекара четирите години след встъпването си в длъжност на 20 януари 2025 година начело на Белия дом. С вота си американските граждани ще изберат не само следващия си президент, но и новия състав на Камарата на представителите и една трета от този на Сената на САЩ.

Основното за предстоящото гласуване:

Броят на регистрираните гласоподаватели в САЩ е около 168 милиона души. Към големия ден на изборите 75 093 872 от тях вече са упражнили правото си на предсрочен вот. Над 40,7 милиона са гласували лично в избирателни секции, а приблизително 34,4 милиона са гласували по пощата.

Часовете, в които избирателните секции ще бъдат отворени за гражданите, варират според щата. На повечето места обаче те ще отворят в 06:00 часа местно време (по Източното крайбрежие на САЩ гласуването в секциите ще започне в 13:00 часа българско време).

Първите екзитполове ще се появят след 17:00 часа Северноамериканско източно време (след 00:00 часа в сряда българско време). Те обаче ще се обявяват само в щати, където предимството на единия или друг кандидат е очевидно. Екзитполовете в ключови колебаещи се щати ще се „държат“ до края на гласуването, за да не повлияят на резултата от вота в другите части на страната.

Независимо кой ще спечели, резултатът от изборите вече е предопределен от средствата за масова информация по целия свят като „исторически“. Претендентът на Демократическата партия – Камала Харис – може да стане първата жена президент в историята на САЩ. А също и първата чернокожа жена от южноазиатски произход, която заема този пост.

Победа на републиканеца Доналд Тръмп би била различно по вид историческо постижение. Той може да стане първият президент, осъден за тежко престъпление (по 34 обвинения в дело за подкуп). Той също така е изправен пред обвинения по най-малко две други криминални дела.

Кой обявява резултатите от надпреварата?

Президентските избори в САЩ имат своята уникална специфика както в процедурите на изборния процес, така и по въпросите на обявяването на резултатите. В това отношение страната се различава значително от много други държави.

В САЩ няма централен орган (като Централна избирателна комисия), който да обяви изборните резултати. С изпълнението на задачата са натоварени големите новинарски медии – като Associated Press, CNN, FOX News, NBC, ABC. Te събират данни от различни щати и окръзи, използвайки свои собствени системи за прогнозиране и преброяване на гласовете. Именно те често са първите, които обявяват предварителни резултати въз основа на анализи, въпреки че официалните резултати може все още да не са потвърдени.

Медиите често „предсказват“ победителя в изборите преди официалното приключване на преброяването на гласовете. Това се случва, когато гласуването преминава повече или по-малко спокойни и аналитичните данни подскажат, че един от кандидатите е получил достатъчно електорални гласове, за да спечели. Тази прогноза се основава на проценти от преброените бюлетини, резултати в ключови щати, исторически данни и екзитполове. Но тези прогнози имат спекулативен характер и в историята има примери, в които очакваните резултати не съвпадат с официалните.

Кога ще бъдат обявени официалните резултати?

Официалното обявяване на резултатите от гласуването става на много по-късен етап, отколкото медиите обявяват. Този процес протича на няколко етапа.

За да се отговори на въпроса кога ще бъдат известни резултатите от изборите в САЩ, трябва да е ясно как протичат те. Американците могат да гласуват по различни начини: в избирателните участъци в деня на изборите, предсрочно гласуване, по пощата или неприсъствено (absentee ballots). Гласовете, подадени по различни начини, се броят отделно, което усложнява процеса.

Повечето избирателни секции затварят вечерта на изборния ден и тогава започва същинското преброяване на гласовете. Първо се броят тези, подадени лично в изборния ден. Резултатите може да започнат да се обявяват до часове след затварянето на избирателните секции. В много щати обаче обработката и преброяването на гласовете, подадени по пощата или като неприсъствени бюлетини, отнема повече време. Това може да забави окончателното преброяване.

След като гласовете бъдат преброени във всеки щат, резултатите трябва да бъдат официално удостоверени от съответни щатски органи (това може да е щатски секретар или друг изборен орган). Сертифицирането може да отнеме от няколко дни до няколко седмици в зависимост от щата. Последното може да се случи, когато разликата между кандидатите е малка или се наложи повторно преброяване.

Преброяването на гласовете обаче все още не дава ясен отговор кой е победителят. След него започва вторият етап от изборите, който ще определи крайния резултат – това е гласуването на Избирателната колегия.

Как протича гласуването в Избирателната колегия?

Избирателната колегия е уникална система, която определя резултатите от президентските избори в САЩ. Нейната роля е да избира президента и вицепрезидента на САЩ въз основа на гласовете, подадени от гражданите на всеки щат. Има 538 членове (електори). Калифорния, като щат с най-голямо население, има 55 избиратели, докато по-малко населените щати като Уайоминг имат само трима свои представители в органа.

Де факто президентът на САЩ се избира не от гражданите, а от щатите. Всеки щат има определен брой електори в зависимост от населението. И именно те гласуват от името на щата за един или друг кандидат, в зависимост от това как са гласували гражданите.

Избирателите от повечето щати (с изключение на Мейн и Небраска) обичайно гласуват за кандидата, получил най-много гласове в техния щат. Например, ако в Калифорния Доналд Тръмп получи 49% от гласовете на гражданите, а Камала Харис получи 51%, всичките 55 електори ще гласуват за демократа.

Ако денят за гласуване на гражданите на САЩ е първият вторник на ноември, тогава електорите се събират, за да гласуват през декември. И те правят това в собствените си щати, а не във Вашингтон.

След подаване на гласовете от Избирателната колегия резултатите се изпращат на Конгреса на САЩ. В началото на януари Конгресът се събира, за да преброи официално и одобри електоралните гласове. Тази среща обикновено е формална, но е последната стъпка в потвърждаването на победителя в изборите. А това е кандидатът, който получи от 270 от 538 електорални гласа.

Системата на Избирателната колегия често създава ситуации, при които кандидатът, който получава повече гласове, може да загуби вота на електорите. Това се случва, например, когато кандидат печели решително в няколко щата с голямо население, но губи с близка разлика в повечето малки щати. В историята на САЩ подобна ситуация е имало през 2000 година и 2016 година.

Какво е значението на колебаещите се щати?

Поради подхода „победителят взима всичко“ няма смисъл кандидатите на двете основни партии в САЩ да се състезават за гласове в щати, в които вече имат силна подкрепа.

Например, ако Харис вече има 60% от гласовете в Калифорния, няма нужда да се бори, за да ги увеличи до 70%. И в двата случая тя ще получи едни и същи 55 гласа от щата в Избирателната колегия. За нея също няма смисъл да се бори, например, за Тексас. Ако условно тя има 30% подкрепа там, то дори и да вдигне рейтинга си в този щат на 45%, пак няма да получи нито един глас от него в Избирателната колегия.

Но в някои щати рейтингите на кандидатите са почти еднакви – около 50%. И точно това са т.нар. колебаещи се щати, за които претендентите за Белия дом има смисъл да се борят. За разлика от колебаещите се щати,  повечето други гласуват дълги години подред само за кандидати на една партия – Демократическата или Републиканската.

Изборите в САЩ през 2024 година имат седем колебаещи се щата, за които Тръмп и Харис се борят: Пенсилвания, Аризона, Джорджия, Мичиган, Невада, Северна Каролина, Уисконсин. Вероятно гласуването в тези щати ще определи победителя в настоящия вот.

Кога ще стане известно името на следващия президент на САЩ?

Американските медии ще обявят предварителните резултати от гласуването на обикновените граждани на изборите за президент на САЩ в първите часове след затварянето на избирателните секции. Това обаче ще са оценки и не много точни данни.

През следващите няколко дни или седмици щатите ще приключат с преброяването на всички гласове. Медиите ще съобщят точните числа.

Гласуването на Избирателната колегия (представителите на щатите) ще се проведе през декември. Тя ще вземе предвид резултатите от гласуването на обикновените граждани на САЩ, но не е задължително да ги възпроизвежда точно. Медиите ще обяват резултатите от това гласуване, което почти сигурно ще определи победителя.

През януари Конгресът на САЩ окончателно ще одобри резултатите от гласуването на Избирателната колегия и официално ще обяви победителя.

По закон встъпването в длъжност на новоизбрания президент на САЩ е на 20 януари. Едва от тази дата той поема властта и започва да взема управленски решения.ИА „Фокус“

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *