Туристи от Кюстендил с приятели от страната и Македония покориха Каймакчалан

Кюстендилски туристи заедно с приятели от Пловдив, Стара Загора, Карлово, Димитровград, София и Първомай, Скопие, Пробищип и Крива паланка от РС Македония /сн. 1/ отбелязаха Световния ден на ходенето, а маршуртът им беше планината Нидже.

Първия ден Катица Борисовска от Крива паланка бе водач при изкачването на връх Каймакчалан /2521 м/ /сн. 2, 3/, най-високия връх на планината Нидже, намиращ се на гръцко-македонската граница.

„Името му означава Връх на върховете, защото се изправя отчетливо над съседните, също много високи планини. Той е третият най-висок гръцки връх след Олимп и Смоликас. Каймакчалан е мястото на една от най-драматичните и трагични битки в българската история през Първата световна война. Боевете за него започват на 12 септември 1916 г. и според някои историци това е битката на най-голяма надморска височина в цялата европейска военна история. Около 8500 български войници пазят върха. Към края на септември 1916 г. едва няколкостотин от тях са оцелели”, споделя секретарят на ТД „Осогово” Силвия Михова.
От ски центъра в подножието на планината с цветя и знамена групата туристи потегли към върха, откъдето се вижда Островското езеро. Най-впечатляващи са укритията за войниците – по няколко вдигнати камъка, които е трябвало да ги предпазят и от студа, и от ветровете, и от снарядите. Виждат се два метални кръста – вероятно на офицери, загинали в първите дни на сражението, споделят туристите.

Групата мина и през град Едеса, бившия български град Воден. Той се състои от две части – Горен и Долен град. През града минава река Вода, захранваща два големи водопада /сн. 4/. Покрай водопадите е построен приятен градски парк. От пътеката край горния водопад се разкрива панорама към Долния град. Невероятно тесни улички, старинни сгради, средновековен калдъръм, чистота, паметници и статуи, кокетни кафенета, романтични ресторантчета и хотелчета впечатлиха планинарите, които си обещаха да се върнат отново.

ГЕРГАНА ИВАНОВА



Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *