Четвъртата ковидна вълна изглежда не плаши благоевградчани, след като повечето бяха без предпазни маски на зеленчуковия пазар. Такава беше картината във вчерашния пазарен ден, като това важеше в пълна сила и за продавачите. Масово не носеха маски най- вече търговците, дошли от други градове, а онези, които редовно са на сергиите, бяха по-предпазливи и дисциплинирани.
С еднократна маска беше баба от с. Селище, донесла за продан зеленчуци от собствената си градинка. „Стара съм, но още се коруба“, каза прегърбената под тежестта на 80-те си години производителка. По-едрите червени чушки предлагаше за 2 лв., а по-кривите ситнежи, ставащи за пърженица – за 1,50 лв. Имаше и няколко вида люти чушлета за низане и за туршия, чиято цена варираше между 3-4 лв.
На повечето сергии хубавите червени чушки не падаха под 2 лв., доматите също държаха стабилна средна цена – от 2,50 лв., а розовите бяха на 3 лв. Доматите за консерва се предлагаха на 1 лв., но само ако купиш цял кашон. Червени чушки можеше да се купят за 1,20 лв. и 1,40 лв. килограма, но само за 1 кашон с 11 кг.
„Не може ли да си купя 5 кг за лютеница?”, попита клиентка, но продавачът-прекупвач не беше склонен на пазарлък и не се съгласи.
В сезона на зимнините корнишоните се предлагаха на 2,50 лв. Скъпи бяха и есенните плодове – смокините държаха цена от 5 лв., а десертното грозде – 3 лв. На въпроса „Какъв е този скъп сорт грозде?” към една от прекупвачките тя доста време се чуди, докато накрая каза, че било без семки и май се казвало „Султания“.
Репортерската ни справка показа, че безсемково грозде с име „Султана“ се отглежда в Австралия, като този сорт е на изчезване, а в Западна Европа е известно като „султанина“ и се отглежда за стафиди.
По 2,50 лв. предлагаше гроздето търговец от петричките села, като любопитното е, че същият сорт се предлага по-евтино – по 1 евро, на плажа в Гърция. Висока цена държаха и пъпешите – 2,40 лв. килограма. Боровинките не паднаха под 12 лв., малини имаше по 7 лв., а арония – 4 лв. Независимо от високите цени, вчера на благоевградското тържище беше пълно с хора, които бяха пестеливи в избора си и купуваха малки количества, колкото да изкарат до следващия пазарен ден – събота.
БЕТИНА АПОСТОЛОВА
Баба от Селище бе сред малкото дисциплинирани търговци с маски