Търговци от цялата страна опънаха сергии в Дупница за Умни петък, най-много купувачи се спираха пред дървените изделия и килимите



Селим и Найден от Самоков: През последните 2-3 години като че ли хората вече нямат толкова пари и гледат да купят нещо по-евтино, а и повече се пазарят за цената…

Дупница бе празнично оживена вчера на традиционния събор Умни петък, който винаги се състои в петъка след Великден. Подготовката за празничното събитие започва още от дните преди Възкресение Христово, но от петък до неделя сигурно няма гражданин, който да не го посети и да не пазарува нещо от изложените стоки. Сергиите са разположени в двора на църковния храм „Св. Георги Победоносец“ и на улиците около него. Началото на събора вчера бе по-слабо за продавачите, защото сутринта и към обяд имаше силен и студен вятър, който отказа много дупничани от излизане навън.
Малко след обяд обаче времето се усмихна, слънцето се появи и изведнъж около кооперативния пазар и църквата в града се изсипаха стотици жители.
Репортер на „Струма“ първо се спря при търговците Селим и Найден. Двамата са родом от Самоков и всяка година посещават Дупница за Умни петък. Те предлагат килими и пътеки. Споделиха, че засега са доволни от интереса и се надяват да привлекат още  купувачи. Дори признават, че са склонни да намалят  малко от цената, стига да осъществят продажба. 
„Всяка година сме в Дупница. Обикаляме из цялата страна и продаваме килими и пътеки на всеки по-голям събор. Където има празник – там сме и ние. Тази година търговията върви и има интерес, но може и по-добре. През последните 2-3 години като че ли хората вече нямат толкова пари и гледат да купят нещо по-евтино, а и повече се пазарят за цената. Преди десетина години продавахме много повече, явно тогава народът беше по-заможен. Най-много се търсят по-пъстрите килими и пътеки, човекът иска да му е свежо и шарено в дома“, казаха Селим Елмазов Мусов и Найден Янчев.
Традиционен е интересът и към сергията с ръчно изработени изделия от дърво. Тя е само една и почти постоянно там се тълпяха дупничани. Изделията са дело на дърворезбаря Иван Радев и неговата жена Весела от село Костенец. Те споделиха, че идват от години на този ден в Дупница и пазят добри спомени от града и неговите жители. Цените на стоките са приемливи, като започват от 2 и стигат до 20-30 лева, в зависимост от самата стока.


 „Родом сме от село Костенец и там имаме цех, където изработваме изделията ни. Имаме и магазин, а аз лично започнах да се занимавам с това още на 9-годишна възраст. Стараем се да направим неща, които са за използване в дома, а не само сувенири за украса. Някои хора искат домашни потреби и търсят само от тях. Други пък се интересуват от сувенирите и си купуват както за дома им, така и за подарък на близки и приятели“, каза Иван Радев пред репортер на „Струма“, докато неговата съпруга Весела отговаряше на въпросите на купувачите.
Спряхме и няколко от местните жители, които оглеждаха стоките на разположените сергии. Някои вече си бяха напазарували, докато други все още се колебаеха за какво да си дадат парите.
 „От много години насам този събор си е традиция за нашия град. Преди години беше доста по-интересно да видим какви стоки ще донесат търговците от различните краища на страната. Сега обаче не е така с тези молове, магазините за битови стоки и големите вериги хипермаркети. Вече сме се пренаситили от различни оферти за всякакви неща. Но пък шаренията си я има и хората излизат по-скоро от любопитство и всеки се излъже да си купи нещо и от събора, дори и да не го ползва и да не му е много нужно“, каза Калин Борисов, който си бе купил запалка с емблемата на любимия му ЦСКА.
На традиционния събор бе помислено и за най-малките граждани на Дупница. Сергии с играчки, дрехи и лакомства привличаха малчуганите и техните близки. На площад „Свобода“ пък не липсваха традиционни за събора лакомства – захарен памук, пуканки, локум, халва и още много други. Потокът от хора продължи до тъмно в петък, а в събота, когато в града е и пазарен ден, се очаква и хора от близките села да се потопят в атмосферата на традиционния празник. ДИМИТЪР ИКОНОМОВ

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *