Отново сме в сезона на грипа и вирусите и въпреки че заболеваемостта още не е стигнала своя пик, случаите не спират да растат. Напоследък в Европа, а и не само, се наблюдава още една притеснителна тенденция – увеличаване на случаите на атипична или т.нар. „ходеща“ пневмония.
Добре знаем, че грипът се разпознава най-лесно по бързото и остро начало на симптомите и влошаването на здравословното ни състояние. Но дали сме хванали някой обикновен вирус или COVID-19, често е трудно да разберем, без да си направим тест. Той е препоръчителен във всички случаи, за да може да се назначи най-подходящото лечение.
И докато това са заболявания с вирусни причинители, то въпросната „ходеща“ пневмония е бактериална инфекция, най-често причинена от Mycoplasma pneumoniae. Най-характерният за нея симптом е дълбоката, влажна кашлица, придружена със жълти или зелени секрети (за разлика от нея, вирусната е със суха кашлица).
А както подсказва и името й, в повечето случаи клиничната картина се развива без сериозно влошаване на общото състояние, т.е. караме заболяването на крак. Именно това е и основната разлика с „обикновената“ пневмония. Това е свързано и с факта, че в повечето случаи засяга предимно деца и млади хора без придружаващи заболявания.
Могат да се проявят и типични грипоподобни симптоми като треска, главоболие, болки в мускулите и отпадналост. И въпреки че те в повечето случаи са по-леки и не изискват да бъдем на легло няколко дни или да ни приемат в болница, това не значи, че не се нуждаем от конкретно лечение. Тъй като заболяването е с бактериален причинител, то включва антибиотици.
Добре е курсът да започне максимално скоро, но това се случва рядко, защото „ходещата“ пневмония често се бърка с обикновен грип или вирус. Както и вирусната пневмония, и тази се открива най-лесно и достоверно с рентгенова снимка, съветва Medical News Today. Източник: Агенция „Фокус“