Ултиматумът до бившия екоминистър Б. Сандов изтече, кметът П. Паунов извади документи за отказа на Перник да приеме кюстендилския боклук

Кметът на Кюстендил Петър Паунов не получи извинение от бившия екоминистър в поставения ултимативен срок до понеделник. Градоначалникът влезе в пререкания с Борислав Сандов, който казал, че за цялата криза с боклука на Кюстендил е виновен кметът, и обвинил общината в бездействие и популизъм, задето не повишава такса смет.

„За съжаление не постъпи извинение от господина, когото помолихме. Дори вчера видяхме доста странни твърдения, но ние за съжаление трябва  да свикнем може би с безотговорно поведение. Не бих коментирал качествата, а само ще посочвам фактите”, заяви Паунов на пресконференция.

Градоначалникът увери, че от  месец февруари тази година не е имало запалване на депото в село Радловци. „Очевидно провокациите са пресечени и на място има непрекъсната охрана. Разполагаме с необходимата техника и слава Богу  до момента и природата не е позволила да се случва подобно нещо”, добави кметът на Кюстендил.

Той показа отговор от месец април тази година на МОСВ за извършени замервания по 72 часа на 28 септември 2021 г. и на 8 февруари 2022. Тогава непрекъснато са стояли  мобилни автоматични станции, когато е имало запалване на сметището. „Не са установени нарушения в атмосферния въздух”, е записано в становището на МОСВ.

„Вчера господинът, който оглавява министерството, се беше похвалил, че е отпуснал 40 млн. за общини  със замърсен въздух в България, които да си подменят горивни  и отоплителни инсталации, както на битови абонати, така и на общински звена. Дори могат да се закупуват електромобили. Питам се, ако нормите на въздуха не са благоприятни, защо Кюстендил не е в този списък, защо не сме включени”, заяви Паунов.

Кюстендилският кмет показа и отговор от 2017 година на община Перник, в писмото тогавашният кмет Вяра Церовска заявява, че няма как да се поеме отпадъкът на Кюстендил. „Не можем да предоставим възможност за депониране на отпадъците на трите общини Кюстендил, Невестино и Трекляно”, гласи писменият отговор на Церовска.

От следващия кмет на Перник през пролетта на 2020 година отговорът е идентичен. „Регионалното сдружение взе решение да отхвърли искането ви за депониране на около 10 000 тона годишно поне до изграждане на клетка 1”, казва Станислав Владимиров, кмет на Перник.

„Очевидно когато препятстваш интереси за милиони и разни лакеи не могат да обслужат господарите си, то ставаш мишена за това, че браниш съгражданите си. Както се опитват да източат домакинствата през енергетиката, така мишена са парите на кюстендилци през всички възможни източници да бъдат източени. Понеже не сме позволили да се случи това, вчера имаше твърдения, че държавата е дала средствата и е осигурила всички възможности. Да, ние ще покажем, когато сме ги заявили и кога са дадени. И защо се иска кюстендилци да плащат за подобно  поведение на държавата. Няма да си задавам въпроса кой е дал съветите на този човек да говори по този начин, защото отговорните служители на системата за управление на отпадъците знаят до детайли проблема и те никога  не биха поднесли по този начин фактите. Изцяло лоялно отношение към системата и накрая един-единствен човек се опитва да създава спекулации за господари и не господари”, каза Паунов.

ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *