„В момента ВиК е лейка”, заяви управителката на общинското дружество Красимира Иванова вчера на среща с общинските съветници в Дупница, която председателят на ОбС Костадин Костадинов свика, за да вземат решения как да се спаси от фалит дружеството.
Цифрите, които управителката отчете след 6 месеца начело на дружеството, чуха само присъстващите десетина от 33-ма местни парламентаристи. От БСП присъства само Ивайло Петров, тук бяха и общинският съветник от АБВ Георги Градевски и съименникът му от „Глас народен“, Йонко Гергов от ПП „Зелените“, който е и зам. председател на ОбС, Венелин Коларов и Георги Георгиев от СДС, бившата директорка на СЕУ „Св. Паисий Хилендарски“ Виолета Инкьова и Йордан Йорданов от ГЕРБ.
По време на срещата стана ясно, че от „Кюстендилска вода” всеки момент ще запорират сметката на ВиК заради стари задължения, натрупани през годините.
„Преди 6 месеца със зам. кмета направихме план за затягане на разходите, така че дружеството да не затъва повече в дългове, които до момента са над 1,5 млн. лв. Но тогава не се знаеше, че цената на киловат ел. енергия ще скочи от 45 ст. за 1,60 лв. НАП непрекъснато вдига лихвите по задълженията. Допреди два дни лихвата беше 45%, вчера получих писмо, с което ме уведомяват, че лихвата по запора за 700 000 лв. скача на 50%. През последните 6 месеца се е увеличила събираемостта от абонатите, но те стигат само за заплати на работниците и осигуровки. За да отстраняваме бързо авариите по 320-км водопровод в града и селата, са ни необходими един багер и два камиона, а пари няма.
През последните 10 г. 60% от абонатите на ВиК не са плащали вода. В ромските квартали в Дупница няма водомери и е плащано на пазарлък, кой колкото даде – 2 лв., 5 лв. Правихме проверка в Пич махала и се оказа, че водата не е отчитана при тях и там, където има водомери. Дружеството ще трябва да намери средства да закупи и монтира водомери на всеки потребител в ромските квартали, за да започнат да си плащат редовно изразходваното количество вода“, заяви управителката на дружеството Красимира Иванова.
Някои от общинските съветници се възпротивиха на това, че водомерите в ромските квартали ще са безплатни, на което Иванова цитира наредба, според която водното дружество е задължено да сложи първия водомер на даден абонат, а ако се налага, следващият ще е за негова сметка.
Георги Градевски от „Глас народон“ попита управителката има ли възможност да се повиши събираемостта за изразходваната вода от абонатите, за се започне леко излизане от финансовото състояние на дружеството. Управителката Кр. Иванова отговори: „Как да се повиши събираемостта, като 18 000 абонати нямат подадено ЕГН във ВиК, за да бъдат включени в новата система за отчитане. 13 души инкасатори и проверяващи работят на терен, как да смогнат да обиколят всички абонати? Няма пари, за да назнача още и да им плащам заплати. Проблемът не е само в събираемостта на парите. В момента ВиК е лейка. Водопроводът от водохващането над село Бистрица за захранване на Дренски рид с вода, откъдето се захранва Дупница, е като решето, как да се покачи налягането на водата, за да стигне до водохващането на Дренски рид?“, попита Кр. Иванова присъстващите общинските съветници.
„На дружеството са му необходими 150 млн. лв. да подмени изцяло водопровода в общината и да закупи техника – два камиона и багер, с които да извършва качествени ремонти. На едно отклонение от 30 м от водопровода в едно от селата в общината при авария бяха открити 48 муфи, което показва, че са правени 48 ремонта. Положението е сериозно. От МРРБ не отпускат пари на общината, защото иска да излезе от Водната асоциация в Кюстендил. На колко общини в България се отпуснаха средства, а Дупница не фигурира в списъка за финансиране. Имахме среща с депутати от областта, на която обещаха да помогнат за разрешаване на проблема с финансирането, но никой нищо не направи. Надявам се новите да помогнат“, заяви председателят на ОбС Костадин Костадинов.
Георги Градевски от АБВ, който беше и кандидат за кмет на Дупница на последните избори, апелира към общинските съветници: „Предлагам всички да отидем в МРРБ и да не излизаме от там, докато не ни отпуснат средства. Или да сформираме група, която да стои там, докато проблемът с парите не се реши“, заяви той.
Срещата продължи повече от час и половина в заседателната зала в сградата на общината в Дупница, но до конкретно решение не се стигна. Всичко остана само на думи и с очаквания от новото правителство, което ще бъде сформирано след вота на 2 октомври.
НАТАЛИЯ ПЕТРОВА