Успели нашенци! Дизайнерът на световния гуру на висшата мода Ели Сааб Николета Фархат от Кюстендил: Да работиш за краля на вечерните тоалети е голяма чест, но и къртовски труд до изнемога

След 20 години работа за любимеца на холивудските звезди тя напуска окървавения Бейрут: Оставихме къща, кола, всичко и с 2 чанти и котето заминахме за България

„Дали оценявам това, което съм в екипа на Ели Сааб? Може би – казва Николета. – Малко е плашещо, като ми кажат нещо такова. Много дълго съм живяла в сянка, никога не съм излизала в медиите. Така реших“.

Николета Фархат – дизайнер в секцията за висша мода на краля на вечерните тоалети Ели Сааб, е притеснена – дава първото в живота й интервю – за BG VOICE. Знае обаче, че създава не просто висша мода, а изкуство.


Какво е да работиш за Ели Сааб – любимецът на холивудските звезди, готови на всичко, за да са в негови тоалети на червения килим? „Голяма чест, но и къртовски труд до изнемога“, споделя тя.

Каква ирония на съдбата: такава красота да се твори в центъра на Бейрут – насред бомби, разрушения и смърт! „Хората в Бейрут изпадат в паника при всеки взрив, но странно, не ме е било страх“, казва замислено Николета.

„Жена ми умее да се откъсне от случващото се навън и да твори. За нея това е съвсем друг свят, в него тя медитира“ – включва се в разговора Рони Фархат, неин съпруг и много стабилен гръб в работата.

На почти перфектен български разказва как я чака с часове на паркинга, оставил сина си сам вкъщи. Шейх от Персийския залив е поръчал на г-н Сааб спешно тоалет за тяхна принцеса и тя трябва да остане след работа.

 „В главата ми е каша, вчера въобще не съм работила“, споделя тя. За пръв път скромната Николета, водещ дизайнер в екипа за висша мода на модния гуру Ели Сааб, е осветена от прожекторите. И то защото любимата й д-р Неделя Щонова споделя в социалните мрежи за срещата си с необикновената българка.

„Доктор Щонова ми е любимка още от Ливан и съм горда, че ще правим тоалетите й за ефир. Всеки път като дойде, все едно сме в рая! С часове не може да се „съберем“ от възторг, заради положителната енергия, която внася в ателието ни!“ – очите на Николета се насълзяват от вълнение.

 „От малка нищо друго не съм искала да правя, освен дрехи“, започва своята драматична история тя. Родена е в Кюстендил, майка й Роза е педиатър, дълги години главен лекар на болницата в Кюстендил, а баща й Георги, когото губят по време на пандемията, е агроном. Има и сестра.

Нети (както й казват близките) рисува фигури на хора, графика. Наследство от баща й и дядо й – самородни талантливи художници. Тя шие дрехи на кукли, с които иначе не играе. Още е пред очите й една малка детска шевна машина – „Михаел“, която й купуват във време, когато в България трудно се намират немски стоки.

Всичко й се отдава – плетене, шиене. Създава уникални тоалети на съученичките си. Завършва „Мода, моделиране и дизайн на облеклото“ в Института по маркетинг в София.

В Кюстендил създава Модна къща „Нети“. Уникалните й колекции 3 години дефилират на Фестивала на висшата и авангардна мода на Едит Паф в София.

На един рожден ден среща мъжа на живота си – ливанеца Рони. „С тия очила и интелигентен израз той много ми хареса – смее се Николета. – Внимателен и деликатен човек е, с това впечатлява много… и аз се влюбих“.

„Аз май съм влюбен“ – й казва той по телефона. Тогава тя планира да учи моден дизайн в Еscuela internacional de la moda – училището по мода в Мадрид, и учи усилено испански, но не й дават виза.

Бизнесът й в Кюстендил процъфтява, има ателие и бутик, но го затварят по време на кризата през 90-те. С Рони сключват граждански брак през 1999-а и през 2000-та заминават за Бейрут, Ливан. Тя оставя ателието си на най-близката си сътрудничка, но граденото с много любов се разпада.

В Бейрут първо учи много сложния книжовен език – фъсхад, нямащ нищо общо с разговорния език, и е трудно да се оправи на улицата. Вторият език в Ливан е френски, говорят и английски, а испанският й не върши работа.

В мултикултурния Ливан, наследник на финикийската култура, тя е покорена от перфектния вкус, класа, изящество и лукс на арабските жени. „След успеха ми в България пристигнах в Бейрут с голямо самочувствие, но се оказа, че нямам никакво понятие от техния стил“, казва тя.

Първата й работа е при известния там дизайнер Пиер Катра. Рисува тоалети и за пръв път се докосва до напълно различната техника на бродерията – с камъчета, пайети и всякакви други материали – истинско изкуство.

Докато тя говори, Рони ми показва с гордост впечатляващи мостри на бродерия. „Всичко се прави на ръка, на гергеф. Влюбих се в това изкуство“, споделя Николета.

През 2003-а се ражда синът Джулиано и 2 години и половина тя остава с него вкъщи. Започва работа отново с вечерни тоалети за дами от Персийския залив, но вече е придобила силата от многото научени тайни на ливанската мода.

На 14 февруари 2005-а, при самоубийствен атентат е ликвидиран бившият министър-председател на Ливан Рафик Харири. Загиват 21 души, между които и деца. Бутикът, за който тя създава мода, е разрушен.

В края на юли 2005-а научава, че легендата в Близкия изток и Персийския залив Ели Сааб се е преместил в центъра на Бейрут, издигнал е своя сграда и търси илюстратори. „За мен това беше чудо!“, вълнува се Николета.

Николета занася портфолиото си с рисунки – скици на модели и бродерии, на дясната ръка на мосю Сааб – Жумана. Тя казва само „Окей“ и Николета е приета.

При мосю Сааб всички служители са поливалентни – обучават се да правят всичко. Николета започва като илюстратор. Как се постига съвършенството с марка „Ели Сааб“? Цар е на изпипването на детайлите и има железни правила.

Когато клиентка иска да си поръча тоалет от новата колекция, но да е уникален, само за нея, може да избере детайли от друг. А илюстраторите рисуват променения модел.

От скицата се изработва първо мостра – от американ или друг плат. По нея се нанасят корекциите при пробите и едва тогава се изработва моделът от избраната материя.

Неслучайно любимият дизайнер на Холивуд се слави и с шегата, че дрехите му са толкова перфектно изработени, че човек спокойно може да ги облече и наопаки.

Около една година тя е само илюстратор. Няма да забрави обсъждането на колекция с тема – филма „Закуска в Тифани“ с Одри Хепбърн, облечена тогава от Кристобал Баленсиага.

„Пред очите Оттогава мосю Сааб започва да й дава и други задачи: проекти за знаменитите бродерии – машинни и на ръка, като някои от тях използва, други променя. „Всичко е важно – да го измислиш, да избереш материалите – пайети, къмъни или нещо друго, коя от техниките да използваш, върху какъв плат“, пояснява тя.

За мосю Сааб Николета не пести добрите думи. „Той е с много добро сърце. Работохолик е и това очаква и от нас – казва тя. – Уникалността се постига с много труд, и за екипа, и за него лично“.

Дизайнерът, който на 4 юли е навършил 60 години, е домошар, боготвори си семейството, хубавата и добра жена Клодин и тримата синове, вече мъже. Единият е завършил бизнес и е CEO на компанията, а малкият учи мода, разказва Николета.

„Когато в света на модата навлязоха компютърните програми „Фотошоп“ и „Илюстратор“, по цели нощи не спях да ги разучавам. Но така ми е по-леко, защото всяка промяна на мосю Сааб – а той непрекъснато прави промени – мога веднага да я нанеса, без да правя нова рисунка“, казва тя.

На 4 август 2020-а в пристанището на Бейрут експлозия със силата на атомен взрив помита всичко наоколо. „Как сте, всичко наред ли е?“, пита Ели Сааб хората в уършопа, а Николета помни тревогата в погледа му.

Започват стачки, невиждана инфлация стопява доходите на хората, пред банките се извиват дълги опашки. „Казахме: „Край!“. Оставихме къща, кола, всичко и с 2 чанти и котето заминахме за България“, споделя тя.

„Мосю Сааб беше много шокн, че си тръгвам. „Ники, завинаги ли?“, попита той. – Решихме да работя от София за него.“От Бейрут дълго време търсят по телефона жилище под наем в София, но хората не ги искат, защото са с котка. Джулиано, който завършва френски лицей, тръгва по-рано, за да се запише за следване в МЕИ. А документите му са отнесени от взрива заедно със сградата на лицея му.

От София Николета работи за Ели Сааб, като създава и свой авторски бранд за дизайнерски облекла – уникални вечерни и коктейлни рокли, с чудните бродерии, чиито тайни е усвоила в Ливан, при своя гуру Ели Сааб. Не са точно от кутюр, а деми кутюр, уточнява тя. Създава и принтове за уникални платове по рисувани от нея проекти.

Двете й колекции – „Черно и бяло“ и „Цветна“ носят почерка на прословутата школа на Ели Сааб, през която е минала в продължение на близо 20 години.

Дизайнерските облекла се изработват по индивидуален за всяка жена проект и от най-висококачествени материали. Желанието й е да облича българките с уникати, но на поносими цени.

Николета не може да се нахвали със своя Рони. „Благодарение на неговата амбиция и упоритост – и то, забележи, не за него, а за неговата жена – се случват тия неща“, казва българката и добавя: „Извадихме всичките ми рани на показ, от години не бях плакала така, както на това интервю“.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *