
Да преживееш 50 часа без пари, без телефони, само с дрехите върху гърба ти и спален чувал, това е задачата на група ученици от различни държави, участващи в експеримент, чиято цел е да разберат как живеят хората в затруднено положение.
Александър Владимиров, ученик последна година в НХГ „Св. св. Кирил и Методи“ – Благоевград, е част от експеримента, по време на който той заедно с чуждестранните си приятели Нино от Грузия, Яна от Украйна и Радо от Румъния трябва да влязат в ролята на бездомници и да намерят начин да преживеят 50 часа, без да имат един лев в джоба си, без храна и без покрив над главата си.
Сред задачите им от дългия списък е да си намерят подслон, където да прекарат студените нощи. Първата вечер младежите имат късмет. Помага им прословутата българска гостоприемност и те прекарват нощта на топло, в дома на млада жена от Разлог.
„Хората са много мили с нас, не очаквахме такова отношение. Като цяло всички, които срещнахме, бяха усмихнати и гостоприемни. За първата нощ ни приюти едно момиче, което работи в една сладкарница, и ни приюти с огромно желание, дори ни приготви вечеря, даде ни топъл подслон и гледахме филм. Сега мисията ни е да отидем в Банско и там трябва да си намерим друго място и се надяваме да имаме същия късмет, сподели Александър Владмиров и допълни: „За нас беше лесно, защото се легитимираме и разказваме каква е задачата ни, но за хората, които действително са в тежко положение, едва ли е толкова лесно. Ние сме облечени добре, имаме отличителни знаци кои сме, като говорим за това хората ни имат доверие, докато с един бездомник едва ли е така и едва ли гостоприемството на българина е достатъчно, за да имат нашия късмет”, допълни бъдещият абитуриент.
Общо 30 задачи трябва да изпълнят младежите в рамките на експеримента – да доят коза, да гушнат 30 човека и още много други. Сред тях да се срещнат и да пият кафе с кмета на Разлог инж. Красимир Герчев. След доста чакане във фоайето на община Разлог те все пак пиха кафе с градоначалника, който успя да ги приеме въпреки натоварения си график. Той приветства смелостта им да се включат в подобен експеримент.
Младежите са подкрепени и от родителите си, които въпреки притесненията си и факта, че няма да имат връзка с децата си, са склонили да участват в него.
„Родителите ни малко ги е страх, притесняват се, но няма друг начин. В момента нямаме никаква връзка с тях. Ще се обадим, когато си вземем телефоните. Те не знаят как сме, не знаят има ли какво да ядем, къде да спим, нищо не знаят какво се случва. Аз казах на майка ми, че ще й се обадя най-рано в петък, за да им кажа как сме“, сподели Александър. Младежът е бъдещ абитуриент и вече се подготвя за матурите през май. Мечтата му е да учи археология. Споделя, че за него и приятелите му да участват в експеримента е било полезно. Това им е помогнало да разберат дори и несъществена част от проблемите, с които ежедневно се сблъскват хората в затруднено положение. Той апелира към всички да бъдат по-благосклонни към хората, които са изпаднали в нужда. Чаша топъл чай е достатъчно, за да зарадваш човек, който не може да си позволи да си го купи.
ЯНА ЙОРДАНОВА
Младежите се срещнаха с кмета на Разлог