Училищата в Благоевград обявиха прием в 31 паралелки за 1 клас, разминаване от 186 първокласници между даннните на общината и РУО хвърли в смут директори – ще разкриват ли още 9

31 паралелки за първокласници за учебната 2025/26 г. обявиха 10 благоевградски училища /5 основни и 5 средни/, реализиращи прием в 1 клас. Броят на заявените паралелки е колкото и за тази учебна година, но впечатление прави голямото разминаване между данните, предоставени на община Благоевград и Регионалното управление на образованието. Според местната изпълнителна власт подлежащи на записване в 1 клас са 860 деца, което е със 178 повече в сравнение с тази година. Цифрите хвърлиха в смут директори и учители, най-малко защото, ако в общината наистина има толкова много деца за първи клас, то обявените места няма да стигнат. Или, казано по друг начин, при 22 деца в клас трябва да се разкрият още 9 паралелки и техният брой да стане 40.

„Да, първокласниците по настоящ адрес са 860“, потвърдиха след повторно запитване от общината. За да не се създава смут сред родителите и за да не интерпретират цифри и данни, репортер на „Струма“ се обърна за съдействие към началника на РУО Ивайло Златанов. Той представи справка с разбивки на завършващите подготвителните групи на всяка една от 13-те детски градини на територията на общината и на 9 ОУ, където също се обучават 6-годишни деца. Така например от ДГ№ 10 „Мак“ излизат 83-ма бъдещи първолаци, от ДГ №2 „Света Богородица“ – 71, от ДГ №6 „Щастливо детство“ – 59, ДГ №4 „Роса“ – 54… Или като се „тегли чертата“ – броят на шестгодишните деца в подготвителните групи е 674, което е със 186 по-малко в сравнение с данните на общината, а иначе е 8 деца по-малко в сравнение с тази година.

„Абсурдно е бъдещите първокласници да са 860. Най-вероятно справката е взета от ГРАО /гражданска регистрация и административно обслужване/ и това е броят на родените през 2018 г., тоест на децата, които наесен на седемгодишна възраст би трябвало да постъпят в първи клас“, коментираха директори.

Съгласно графика на дейности, в срок до 31 януари от общината изпращат на училищата списъците на децата, подлежащи на записване в 1 клас.

„Да, от общината ни изпратиха списъците. В тях не за първа година фигурираха имената на 6-г. деца, които вече са на училище, както и на такива, които са в чужбина. Въпросът, на който нямаме отговор, е защо при представянето на тази информация от отдел „Образование“ на общината не вземат данните от НЕИСПУО /Национална електронна информационна система за предучилищно и училищно образование/, при положение че имат достъп до системата, а и една от идеите й за въвеждането е точно това – да се синхронизира работата на институциите?“, повдигнаха не за пръв път въпроса директори и допълниха, че ако се вярва на цифрите за „небивалия  прираст“ първокласници, то във всяко едно от 10-те училища би следвало да се разкрие по още една допълнителна паралелка. Нито една от образователните институции обаче не е предприела подобна стъпка, още повече че приемът е свързан с планиране и анализиране на училищно ниво. Важно е да се знае, че за разлика от план-приема след 7 клас, който е държавен /съгласува се на областно ниво, защитава се в МОН и се утвърждава от началника на Регионалното управление на образованието/, този за първолаци е училищен – утвърждава се от директора след становище от обществения съвет и гласуване на педагогически съвет. Така след изтичането на сроковете за въпросните процедури репортер на „Струма“ направи проучване и установи, че нито едно училище не е пристъпило към завишаване на приема. Традиционно на по две паралелки ще разчитат от СУИЧЕ /Средно училище с изучаване на чужди езици/ и 4 ОУ. По три са утвърдените паралелки в 5 СУ, 11 ОУ и  СУ „Иван Вазов“ в квартал „Струмско“.

„Утвърдихме две паралелки в 1клас и също две в подготвителните групи“, каза директорът на 9 ОУ В. Величкова, където за тази учебна година отчетоха 25% прираст на учениците и за пръв път от над 10 години бяха сформирани две подготвителни групи и също два първи класа.

Както и досега, по 4 ще бъдат паралелките в 3 ОУ и 8 СУ.  110 места, или 5 паралелки с по 22-ма ученици, обявиха от 7 СУ. Както е известно, в началото на втория срок в най-голямото средно училище в областта преминаха на едносменен режим, след като бе построен нов корпус. Тогава репортер на „Струма“ попита директора д-р Л. Стоянова дали разширяването на базата ще даде възможност за по-голям прием.

„Целта на новия корпус е да преминем на едносменен режим, а не да сформираме по-голям брой паралелки“, заяви директорът на 7 СУ д-р Стоянова.

Същия въпрос отправихме и към директора на 2 ОУ Милена Ковачева, където също се изгражда нов корпус и се извършва цялостна реконструкция на старата сграда. Отговорът също бе, че подобренията и разширенията ще се ползват за преминаването на едносменен режим, а не за увеличаване на приема, който остава непроменен, а именно 3 паралелки /66 места/.

Съществен акцент е, че за предстоящата 2025/26 г. се въвежда електронен прием. За целта бе разработена и одобрена от Общинския съвет нова система за прием в 1 клас. Утвърдено е ново райониране или в прилежащите територии на училищата са вкарани нови улици, като водещи критерии остава уседналостта. Безспорно едно от най-големите предизвикателства е свързано с разпределението на бъдещите ученици от социално уязвимите групи, които според данни на общината съм към 50, или по-точно 47.

Досега първолаците от Предел махала бяха част от районите на СУИЧЕ, 11 ОУ, 8 СУ и 9 ОУ. За да не се стигне до сегрегация в новата система, Предел махала с описани конкретни улици е разпределена между всички училища. Също така бързо разрастващият се квартал „Освобождение“ влиза в прилежащите територии на няколко образователни институции.

Във връзка с електронния прием след няколко дни предстои обучение на директорите, а иначе един от въпросите е дали при пускането и работата с новата система ще бъдат заложени цифрите на общината за евентуални 860 първолаци, или тези от Национална електронна информационна система за предучилищно и училищно образование – за 674 бъдещи  ученици, излизащи от детските градини.      

СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА



Подобни новини

4 Коментара

  1. х

    А какво правим с тези деца след 7-ми клас, като се сблъскат след 7г.със закодираната настояща глупост на закритите паралелки в ЕГ и МГ….Всички ли ще са зидари, жичкаджии и готвачи…?

    Отговори
  2. Силвия

    Кой ще има смелостта да пенсионира всички, които са навършили възрастта си – и учители, и директори?
    И после – защо младите напускат Благоевгра. Защо ли?

    Отговори
  3. Шибойка Колипишкова

    “д-р“ ЛилитУ пак цъфнала първа на фотото… Аман бе, няма ли кой да я пенсионира ней-сетне и да изчезне противната и ухилена физиомутра?!

    Отговори
  4. Училище на всяка цена

    А какво правим с паралелките под 15 деца? В Благоевград има ли „защитени училища“?

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *