В ЕГ при двукратно неразрешено ползване на мобилно устройство в час се налага санкция
Училища в Пиринско масово въведоха рестрикции за ползването на мобилни устройства по време на учебните часове. Учениците могат да си „цъкат“ на телефоните само в междучасията или пък в конкретен час с разрешение на учителя, когато изучаваният материал налага ползването на джиесеми.
Сред първите, наложили Фейсбук и Тик-ток „вето“, е Националната хуманитарна гимназия в Благоевград. Директорът Светлана Солачка коментира, че още преди 4 години за всяка от класните стаи и кабинети са поръчани специални пана под формата на отделни джобчета с номерата на учениците. Влизайки в класната стая, гимназистите оставят телефоните си на съответното място и заемат местата си.
„Не сме регламентирали ограничението за ползването на мобилни телефони с конкретен текст във вътрешния правилник, тъй като нямаме проблеми и учениците спазват изискванията“, каза директорът на НХГ. Тя посочи, че всъщност употребата на джиесеми без разрешение може да се приеме за неспазване на дисциплината или неуважително отношение, което според правилника подлежи на санкция. Такива случаи обаче в училището няма, тъй като всичките към 700 ученици са наясно с правилата и ги спазват.
Темата за мобилните телефони е коментирана и с родителите на новопостъпилите осмокласници. Класната на 8 „а“ /паралелката с профил „Хуманитарен“/, учителката по английски език Диана Петрова, споделила как в един от часовете дете от класа видимо се притеснило, тъй като дисплеят на телефона му, поставен в т.нар. „джобче”, светел в синьо. „Разреших на детето да се обади, но, моля ви, съобразявайте се, когато им звъните, още повече че графикът с учебното време е качен на сайта на училището и може да видите кога са междучасията“, обърнала се към присъстващите майки и бащи класната на 8 „а“ и посъветвала родителите, ако има нещо важно, да звънят на нея, а не да безпокоят децата си по време на часовете.
Впечатление направи, че в някои от джобчетата по стаите имаше оставени телефони, дори и когато учениците бяха навън в междучасие.
„Въпросната практиката е въведена преди няколко години” и в Професионалната гимназия по икономика. Процедура „без чат в клас“ действа и в 5-о СУ „Георги Измирлиев“ .
„От началото на тази учебна година въведохме ограничения за използването на мобилните телефони. Мислихме да закупим джобчета или други приспособления, но тъй като не знаем дали няма да има регламент на национално ниво, решихме да изчакаме и децата да оставят телефоните си пред бюрото на учителите”, обясни директорът на 8-о СУ Сергей Биров.
От началото на настоящата 2023/2024 г. забрана за ползване на телефони е въведена и в Езиковата гимназия. В раздела за права и задължения на учениците от правилника за дейносттта на училището е вкаран и допълнителен текст, че по мотивирано предложение от страна на класния ръководител или друг учител санкцията „забележка“ се налага за двукратно наказание със забележка в електронния дневник за ползване на мобилно устройство по време на учебен час.
След наложена санкция „забележка“ за ползване на телефон следващо по степен наказание по решение на педагогическия съвет е предупреждение за преместване в друго училище или в самостоятелна форма на обучение /за ученици, навършили 16 години/. Също така в правилника е разписано, че при нарушение на заповедта на директора за ползването на мобилни устройства телефонът се предава в дирекцията и се получава от родител в края на учебните занятия за деня.
От ръководството на ЕГ„Акад. Л. Стоянов“ коментираха, че досега в дирекцията не е предаван втори /резервен телефон / и не са налагани санкции, тъй като и родители, и ученици са запознати с правилата и те се спазват. Учениците не са ограничени по никакъв начин, защото по време на междучасията те имат достъп до телефоните си и могат да видят кой ги е търсил и да върнат обаждане”, казаха от ръководството на ЕГ.
Репортер на „Струма“ надникна в една от стаите. Там имаше три момичета деветокласнички, а останалите бяха навън. И въпреки че бе междучасие, телефоните на повечето от половината ученици от класа си бяха оставени на първия чин, на специално направените табла.
„Нямаме нищо напротив въведените правила. Според нас телефоните пречат и настина разсейват, особено в часовете по български, математика и чужди езици, да не забравим по физика и химия“, споделиха деветокласничките.
Като световна тенденция се очертава все повече държави да въвеждат забрани за използване на мобилни устройства в час. Телефоните са табу в училищата в Гърция, Турция, Англия, Франция… През лятото на тази година ЮНЕСКО публикува доклад, в който препоръчва на училищата да забранят използването на смартфони в класните стаи.
Наскоро обаче министърът на образованието проф. Галин Цоков отрече информациите, че се готви забрана за внасяне на смартфони от учениците в класните стаи. Той обясни, че в класната стая може да се ползват и други електронни устройства, още повече че имало много интересни световни модели, даващи възможност за пълна хибридизация на обучението.
„В момента се правят проучвания на възможностите за въвеждане на определени рамки за използване на електронните устройства, включително изкуствения интелект, които ще помогнат на учители, родители и ученици да са спокойни как се ползват смислено електронните устройства в класната стая“, заяви министърът и акцентира, че пътят за „забрана“ на смартфоните и телефоните в класната стая преминава през ангажирането на децата в самия процес на обучение – те да участват активно, за да нямат време за други неща, свързани с телефоните.
Един от приоритетите на МОН е т.нар. „дигитална раница“, която по своята същност е електронна платформа, предоставяща богато съдържание на дигитални образователни ресурси, бърз и лесен достъп до виртуални класни стаи. Към момента „дигиталната раница“ функционира на ниво 7 клас , тъй като за началния и прогимназиалния етап учебниците са безплатни. Амбицията е да бъде „налято“ и учебно съдържание за гимназиалната степен, както и за професионалното образование. За да пълнят дигиталната раница, учителите ще получават по 179 лв. за всеки разработен от тях и съответно одобрен урок, а иначе електронната платформа за дигитализация на българското образованието струва на държавата над 24 млн. лв.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
Да не са открили топлата вода? В единадесето основно училище така се прави от 2016 година, ама не бият барабана за глухите.