Под мотото „Пробуждане чрез творчество” учители по различни предмети и двама директори разкриха таланта си на художници и наредиха в изложба прекрасни картини, мозайки, графики, арт инсталация… Впечатляващите творби са подредени в Регионалното управление на образованието в Благоевград, а първата по рода си изложба предизвика голям интерес.
„Идеята за тази изложба е на нас, служителите на РУО. Основната ни цел е да стимулираме творческите изяви на учители, с което, разбира се, да достигнем до учениците, да мотивираме и тях. И неслучайно изложбата е наречена „Пробуждане чрез творчество”. Именно чрез разгръщането на творческите възможности и личния пример на учителите да търсим стимула и мотивацията в учениците. Винаги сме отваряли широко вратите на нашата институция за творческата страна на педагогическата гилдия. В унисон с това решихме и заложихме в годишния ни план тази идея. Както виждате, тя вече е реалност”, сподели за замисъла и идеята на изложбата началникът на отдел ОМДК /Организационно-методическа дейност и контрол/ в РУО Методи Попов. Той коментира и че не водят статистика колко учители и творби са изложение. Самият факт, че коридорите на РУО са изпълнени с картини, е показателен как се приема инициативата, а именно изключително радушно от педагозите.
„От години усещаме големия творчески заряд, който има в колегията. Благодарни и признателни сме, че учители творци станаха съпричастни и споделиха това дълбоко, съкровено нещо, което виждаме в техните творби. Изключително ми е приятно, че откликнаха не само колеги по изобразително изкуство, но и от различните етапи и общообразователни предмети”, каза М. Попов при откриването на изложбата.
Действително впечатляващ е фактът, е че наред с утвърдени художници, сред които директорът на благоевградското СУИЧЕ д-р Светлин Абаджиев, учителката в 8-мо СУ и международно признат мозаист Димитрина Гошева, специалисти като Александра Петкова и Илия Филипов, преподаващи профил „Изобразително изкуство” в Националната хуманитарна гимназия, в изложбата се „престрашиха” да се включат и множество педагози от други предметни области. Свои картини предоставиха начални, ресурсни учители, педагогически съветници, а коридорите на РУО се превърнаха в истинска художествена галерия.
Таланта си разкриха и директорът на Профилираната гимназия в Сандански Снежана Николова, учителите в ЕГ – Боряна Танчева по информационни технологии, по физическо възпитание и спорт в ПГИТ – Петрич Биязит Махмуд, по философия и гражданско образование в ПГИ Милена Методиева…
„За мнозина може би е изненадващо учител по математика да рисува, тъй като на пръв поглед между двете неща няма връзка, а и обикновено математиците са възприемани като „сухари”, но това далеч не е така”, разкри учителката по математика в ПМГ – Благоевград Антоанета Тодорова. Самата тя е с над 20-годишен педагогическия стаж, работила е в Земеделската гимназия в Сандански, от три години е част от колектива на Математическата гимназия и води профилиращата подготовка по математика на дванадесетокласници, преподава и на шестокласниците. На въпроса каква връзка намира между математиката и изобразителното изкуство, А. Тодорова поясни, че рисуването успокоява и е един вид арт терапия за работата й, но, от друг страна, чрез пространственото, логическото и аналитичното мислене, развивани чрез математиката, човек може в по-голяма степен и пълноценно да се изрази посредством четката.
„Рисувам още от 1 клас. Представях картини, печелих награди. Исках да кандидатствам архитектура, но се насочих към математиката. 30 години не бях пипала четка и сега отново започнах да рисувам. Това е първото ми участие в изложба. Изпитвам неудобство, явно не си харесвам нещата, но всъщност това е добре, иначе няма накъде да се развиваш”, анализира учителката по математика, която освен с четка владее и специфична техника за рисуване с пръсти, и именно по този начин създава голяма част от творбите си.
За пръв път в изложба участва и учителката по български език и литература в благоевградското 2-ро ОУ Юлия Манасиева. Тя също се увлича по изобразителното изкуство от малка, но се насочва към друга сфера. В определен момент в живота си отново се завръща към рисуването, а за творческите й изяви до голяма степен я вдъхновява съпругът й, художникът Александър Манасиев, син на покойния благоевградски живописец Аргир Манасиев.
Семейство Манасиеви заедно с техния близък приятел проф. д-р Антони Стоилов имат галерия и там Юлия излага част от творбите си, а сега за пръв път се изяви пред по-голяма публика. За да подкрепят младия автор, на откриването на изложбата присъстваха Ал. Манасиев и професор Стоилов, който е сред водещите езиковеди не само в страната ни, дългогодишен преподавател в ЮЗУ, и с усмивка сподели, че за него изобразителното изкуство е по-трудно от българския език и литературата.
„Рисувах още от дете и оттогава датират тези мои наклонности. Исках да кандидатствам в художествено училище, но родителите не ми разрешиха, тъй като бе по-далече, в друг град. След това дойдох в Благоевград да уча начална училищна педагогика, омъжих се, деца, работа… Пред 5-6 години съвсем случайно една приятелка ме заведе в ателие и така започнах отново да рисувам“, разказа Людмила Попова, която е начален учител във 2-ро ОУ „Димитър Благоев“ и носи в себе си и любовта към изкуството. Така, вдъхновена от морето, тя създава картините, представени в изложбата, а за таланта и творческия потенциал на Л. Попова е показателен и фактът, че вече 5 години участва в изложбите на жените художнички за 8 март.
На откриването на събитието в РУО присъства и учителят художник Живко Янев. Той бе посрещнат изключително радушно, още повече че повечето учители по изобразително изкуство са негови възпитаници.
„Не се притеснявайте да творите. Никой не е казал, че това, което правите, трябва да е перфектно, важното е да е от душа. Учениците усещат това, радват се и се вдъхновяват“, посъветва той учителите творци и коментира, че всички представени творби са прекрасни, защото са направени с много желание.
В заключение Методи Попов изтъкна, че желанието на служителите от РУО е изложбата да има сезонен и постоянен характер, да се обновява, развива и да се увеличава броят на участващите педагози и на техните творби.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА