Учители на благоевградското 4-о ОУ се обучаваха как да повишат резултатите и качеството на образованието чрез въвеждането на европейски модели и иновативни педагогически методи

IV ОУ „Димчо Дебелянов” – Благоевград реализира дейностите по проект „TRAINING WITHOUT BORDER“, Програма „Eразъм+”, КД 1 „Образователна мобилност за граждани”, сектор „Училищно образование“, за който кандидатства и спечели финансиране през 2020 г. Координатор и ръководител на проекта е Росица Чаушева – учител ЦОУД, а сред заложените разнообразните задачи са: повишаване на научната, педагогическата и методическата подготовка в областта на ИТ чрез използване на таблети и социалните мрежи в обучението по основните предмети. Повишаване резултатите и качеството на образование на децата и учениците чрез въвеждането на европейски модели за обучение и иновативни педагогически методи с акцент върху обучаемите. Насърчаване на мултикултурно общуване и комуникация с партньорски организации от Европа и света, обмяната на добри практики с партньори от водещи европейски образователни институции и в рамките на колектива на училището. Развиване на умения у учениците за самообучение чрез безопасно използване на социалните мрежи и неограничената информация, които те предлагат. Повишаване на професионалните компетенции на преподавателите не само в ИКТ, но и в областта на езиковите компетентности, управленския опит чрез усвояване на нови, гъвкави методи на преподаване, отговарящи на потребностите на учениците и др.

В периода 12-23.07.2021 г. във Флоренция, Италия, се проведе обучение на тема: „How to use Tablets, Educational Apps and Social Media in your Classroom“ /Как да използваме таблети, образователни, уеб базирани приложения и социални медии в класната стая/. Учителите, които се обучаваха там, бяха Росица Чаушева и Елена Малиновска. Акцент в програмата бяха електронните приложения, които могат да се използват реално в класните стаи съвместно с учениците. Целите са привличане на вниманието на новото поколение, както и въвеждането на нови, различни, но и доказани в практиката на колеги от други държави електронни платформи за общуване, поставяне на задачи, обмяна на опит, проверка на знания, поставяне на учениците в нова среда и т.н.

Със съдействието на менторите Лоренцо Пирисино, Рикардо Мани и Татяна Спери участниците имаха възможност да се запознаят с приложенията TRELLO – за организиране на проекти чрез използване на предоставените от програмата карти, табла, групи и т.н.; QUIZALIZE – за създаване и/или ползване на тестове в игрова и състезателна среда, KAPWING – за обработване на видео; CANVA – за създаване на презентации; TED.ET, STOP MOTION STUDIO, EDPUZZLE и т.н.

В същия период се проведе и обучение в Барселона, Испания, на тема: „Web Solutions for the Classroom“ /Социални медии и уеб решения за вашата класна стая/, в което взеха участие Десислава Александрова и Цветомира Антова.

„Обучението в Барселона ни даде ценни познания за работата с иновативни приложения за обучение, които могат да се използват в ежедневната практика с учениците. То беше една изключителна възможност за среща с хора от различни националности и обмен на ценен опит. Имахме възможността да се запознаем с различни образователни системи, стилове и методи на преподаване, да обогатим знанията си в областта на ИКТ технологиите, както и съвременните образователни технологии, да разширим кръгозора си като цяло. Направихме опит да погледнем на проблемите в съвременното образование от различна гледна точка и да потърсим адекватни решения. Изградихме визия за образованието на бъдещето, така че ние като учители да успеем да удовлетворим все по-нарастващата нужда от дигитализация на образователния процес с цел максимално използване на различни видове електронни ресурси, за да постигнем целите на съвременното образование по един по-лесен, достъпен и съответстващ на изискванията на днешния дигитален свят начин“, споделиха Д. Александрова и Ц. Антова след двуседмичния курс.

От 09 до 20.08.2021 г. Дафина Георгиева и Кирил Димитров се обучаваха на тема: „Language & Practical Methodology: Creativity in the Classroom“ /Език и практическа методика: изобретателност в класната стая/ в Дъблин, Ирландия. Основни акценти тук са изграждане на ключови принципи на преподаването на английски език, провеждане на тренинг, включващ различни езикови задачи и използвани похвати за усвояване на езика и др.

„Запознахме се с участници от различни страни, с ирландската образователна система и историята на страната. Споделихме опит, свързан с учителската професия. Придобихме умения за съставяне на електронна книга”, казаха учителите.

Предстои педагозите, участвали в обученията, да споделят добрите европейски практики с колегите и учениците на IV ОУ „Димчо Дебелянов“, за да вплитат иновациите в образованието в традиционните и доказали се във времето практики на съвременното обучение.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *