
Учителката по български език и литература в Езиковата гимназия в Перник София Стойнева представи дебютната си книга „Нещо за подарък“, съдържаща 27 разказа. Събитието събра в една от залите на Регионалната библиотека в Благоевград ценители на словото, бивши и настоящи възпитаници на литераторката и нейни близки. Поканата уважи и директорът на благоевградското 7 СУ д-р Лилия Стоянова, която бе придружавана от членове на училищния екип.
Самата София Стойнева работи по професията си в ГПЧЕ /Гимназия с преподаване на чужди езици „Симеон Радев“/ от 26 години. Прилага различни иновативни практики с цел да формира в учениците си любов към словото и организира нетрадиционни срещи с популярни български писатели. Пише литературна критика, има над сто публикации на есета и интерпретативни съчинения. През 2010 година печели първо място за есе на тема „Неграмотността в XXI век е…“ в национален конкурс. През 2023 г. получава най-престижната награда, която се присъжда на учители – „Неофит Рилски“. След въведението, направено от водещата на срещата Елза Кресничка от отдел „Краезнание“, думата бе дадена на бащата на авторката – Юлий Жотев – дългогодишен учител по история, почетен гражданин на Перник. Развълнуван, той коментира, че няма да прави литературно критичен анализ на творчеството на дъщеря си, но самият него книгата го е пленила с дълбокия си възрожденски хуманизъм и красотата на европейския ренесанс. Ю. Жотев направи препратка и към песента на Емил Димитров „Ако си дал“ и коментира, че няма как човек да е щастлив, ако не е дал щастие на другите, а именно това чрез творчеството, професията си, вътрешния си свят и мироглед прави С. Стойнева. А самата книга „Нещо за подарък“ напомня, че ценностите в живота на човека като любовта, семейството, любимите, приятелите, подаръците от съдбата, сбъднатите мечти, радостта, състраданието, човечността са вечни.







Заставайки под „светлините на прожекторите“ авторката сподели, че много често й задавали въпроса как се вдъхновява за разказите си. А отговорът е, че за всяка една от 27-те творби има 27 извора, от които е пила вода. Изключително впечатляваща е историята на един от разказите – „мост“, превърнал се в любим на мнозина читатели.
„Преди около две години с колеги от гимназията бяхме на тиймбилдинг в Благоевград и на обучение в 7 СУ „Кузман Шапкарев“.
Когато влязох в фоайето на училището, погледът ми беше прикован от две неща. Едното, изглеждащо красиво, беше лицето от портрета на директора г-жа Лилия Стоянова. Второто, звучащо мъдро, бяха думите на майстор Кольо Фичето, че хората не трябва да издигат дувари помежду си, а мостове да строят. Мисълта на майстора се настани в къчетата за съхранение на идеи в моето съзнание, за да се превърне в един момент в основа за изграждане на „Мост“. А г-жа Стоянова се превърна в мост между моята книга и институцията, която тя управлява“, каза С. Стойнева и призна, че директорката на 7 СУ и самото училище са се превърнали във вдъхновения за нея. Д-р Стоянова коментира, че фразата не случайно е поставена там. Така дори и само по един път учениците да прочетат думите, ще осъзнаят, че в живота е по- добре човек да има един приятел повече, отколкото един враг. Директорката припомни, че във фоайте на първия етаж на 7 СУ стои и още една мисъл на Кольо Фичето – „Правете, струвайте, оставете по нещо!“.
„В своя живот всеки от нас трябва да остави нещо значимо, за да може да го запомнят с добро. В случая вие оставяте нещо много стойностно“, обърна се към авторката д-р Стоянова и й пожела успехи.
София Стойнева запозна своите почитатели с разказа си „От нищо нещо“, който пресъздаде, без да чете. Последва и кратка музикална пауза, като една от ученичките на учителката – единадесетокласничката Мила Тихомирова, поздрави присъстващите с акапелно изпълнение на българска народна песен.
„Не съм имала мечта да напиша книга, но се случи някак естествено и логично. Като учител за мен най-важно е моите ученици да ме чуят, да им дам личен пример. Защото учителят държи фенер в едната ръка, а с другата води за ръка своите ученици. Дано и разказите ми са като фенер, който показва силата, светлината и магията на доброто“, изрази надежда София Стойнева.
На финала писателката раздаде автографи, а Елза Кресничка й връчи от името на вр.и.д. директор на РБ „Д. Талев“ Емилия Малешевска, цветя и благодарствено писмо с пожеланието скоро да издаде втора книга, с която да вдъхнови читателите.
СТАНИСЛАВА ДАЛЕВА
Брей, не може май нищо да мине без да цъфне и “д-р“ ЛилитУ, “корифеят“ на БГ образованието… Няма ли кой най-сетне да я изрита в пенсия?