Фалстарт на делото срещу повишените такси за битови отпадъци в Благоевград заради непризована жалбоподателка

В Административен съд стартира делото срещу  решението на ОбС – Благоевград за повишаване на местните данъци и таксата за битови отпадъци. Вчера бе насрочено първото заседание по казуса, който ще се гледа от тричленен съдебен състав, председателстван от Саша Алексова. От четиримата жалбоподатели се явиха бизнесдамата Първолета Евтимова и известната в миналото протестърка Людмила Манова. Надежда Войнова-Басмаджиева не присъства заради здравословен проблем, не дойде и Емил Радев, председателят на читалище „Виртуален свят“. Оказа се, че той оттегля жалбата си поради загубен интерес, за което е уведомил съда в молба, изпратена на 14 май. Поради тази причина вчера съдът прекрати делото по отношение на него. В доклада си съдия Саша Алексова посочи, че преди два месеца с нейно определение е прекратила делото в частта, в която се оспорва решение №31 от заседанието на Общински съвет на 29.12.023 г. за одобряване на план-сметка за дейностите по чл. 66 от Закона за местните данъци и такси. Прекратяването е поради недопустимост, тъй като това решение не е индивидуален административен акт, а е част от изменението на Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Благоевград, прието с решение №32 на същата сесия. Определението е влязло в сила, тъй като не е обжалвано и предмет на делото остава само решение №32.

Тъй като същото решение се оспорва и от благоевградчанката Антония Димитрова, делото по нейната жалба е прекратено и тя е присъединена за разглеждане към процесното дело. Тъй като тази жалбоподателка не е призована, адвокат Теодор Тошев, който представляваше ОбС – Благоевград, заяви, че ход на делото не следва да бъде даден. Поради тази причина делото бе отложено за 5 юли, като съдът изиска за следващото заседание пълния стенографски протокол от заседанието на ОбС – Благоевград от 29.12.2023 г.,  касаещо решение №32, както и Правилника за дейността и организацията.

Интерес към казуса прояви бившата окръжна съдийка Иванка Бикова, която присъства вчера в съдебна зала. Пред репортер на „Струма“ тя заяви, че този проблем е от голямо обществено значение и засяга всички. Нея също, тъй като са пенсионери със съпруга й и плащат високи данъци и такси, въпреки че през повечето време от годината са при дъщеря им в Австрия. Празни били повечето апартаменти в жилищната кооперация, защото собствениците са в чужбина, но всички си плащали редовно таксите.

Припомняме, че предложението за повишаване на местните данъци и такси бе направено от кмета Методи Байкушев и бе прокарано на последната сесия за 2023 г. с гласовете на 25-има съветници. Те решиха такса смет да се вдигне от 2,1 на 2,5 промила, данък сгради да се увеличи от 1,9 на 2,5 промила върху данъчната оценка, а данъкът за придобито имущество да скочи от 2,4 на 3 процента от оценката на прехвърленото имущество.

Жалбоподателите, които на практика са четири жени, оспорват решението като немотивирано и незаконосъобразно с различни доводи. Един от тях е, че не е спазен срокът за обществена консултация на проекта на наредбата, който е 30-дневен, а в случая са предоставени 14 дни на заинтересованите лица за становища и възражения. По-краткият срок е обоснован като изключение, но под изключителни случаи се разбират най-вече форсмажорни обстоятелства като природни бедствия, аварии, война, терористичен акт и др. Освен това заинтересованите страни не са били уведомени за проекта публично, чрез средствата за масово осведомяване или по друг подходящ начин, което е съществено процесуално нарушение по чл. 66 и чл. 69 АПК, което ограничава правото им на участие. Другият аргумент е, че решението на Общински съвет – Благоевград, с което е определена такса за битови отпадъци за предприятия и граждани в размер на 2,5 промила, е немотивирано, тъй като липсва обосновка за увеличението и метода, по който се формира. В случая е била определена върху облагаема основа – данъчна оценка, а законът въвежда като основно правило да се формира според количеството на битовите отпадъци. В жалбата се поставят въпроси относно несъбраните средства и задължения за такса битови отпадъци в периода 2019-2022 г. и предприетите действия от общината за повишаване на събираемостта, както и за това колко средства са събрани от санкции и глоби за последните години от нарушители за неправомерно изхвърляне на отпадъци, колко са приходите от предадените отпадъци за рециклиране и др.

Другият важен въпрос е какви дейности планира да предприеме община Благоевград, така че от 1 януари 2025 г. физическите и юридическите лица на територията на общината да могат да избират дали да заплащат такса битови отпадъци на данъчна оценка на имота, или на база количество генериран отпадък, и заложени ли са средства за тази цел.

БЕТИНА АПОСТОЛОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *