Фалстарт беляза началото на проверките на Националния инспекторат по образованието /НИО/ в училища в Благоевград. Както „Струма“ писа, през месец януари станаха ясни „първите късметлии“, които ще бъдат проверявани от новата институция на подчинение към Министерския съвет. В списъка за този месец са 40 училища, сред които и 6 от Благоевград. Инспектирането трябваше да започне в понеделник с тридневно посещение в Средно училище с изучаване на чужди езици „Св. Климент Охридски“. Според предварителния график на 14 и 15 март инспекторите ще са в НХГ и в IV ОУ, на 18 март влизат в III ОУ, като в инспекцията е включено и частното средно вечерно училище „Димитър и Йоан“. Вчера първите проверяващи влязоха в IX ОУ.
От НИО обаче са информирали, че визитата им в СУИЧЕ се отлага с ден и вместо три ще е два дни, а графикът на инспекторите ще бъде преструктуриран. Новината се разнесе бързо из образователните среди в Благоевград, още повече че инспектирането, афиширано от директора на НИО д-р Анелия Андреева като „инспектиране, каквото в България не е имало“, е сред най-обсъжданите теми сред учители и директори. Във връзка с „нечуваното и невиждано“ инспектиране за 3 седмици училищата трябваше да качат на специална платформа на НИО цялата документация – от данни за педагогическия персонал и учениците до резултатите от НВО, ДЗИ, стратегията, правилника за устройството и дейността на училището, годишния план, мерки за повишаване качеството на образованието и още куп документи, или както обясниха учители – „всичко, за което се сетиш“. Наред с това директорите трябваше да отговорят писмено на 30 въпроса, като например каква част/процент от педагогическите специалисти на училището са били на обучение или квалификации през последната една година, как училището популяризира дейността си, какви публикации има в средствата за масово осведомяване. Според инструкциите учителите трябва да правят план на всеки урок и да нанасят информацията в бланки на НИО. Там трябва да бъдат упоменати целта, задачите на урока и използваните методи на преподаване, времето, което учителят отделя за всяка една от задачите в уводната, основната и заключителна част на урока.
Именно това разпределение на урока по минути е едно от най-притеснителните неща за педагозите. В опит да са максимално прецизни при разпределение на времето за актуализиране на знания, преподаване на новия материал, упражнения някои учители дори влязоха в час с хронометър, за да засичат дали децата ще се справят с поставената им задача за определеното време. Освен че се „въоръжиха“ с хронометри и ходиха на работа в събота и неделя, за да смогнат с изпълнението на всички указания, учители от начален етап си купиха спортни екипи и маратонки и се преобличат за всеки час по физическо.
В процеса на инспектиране са впрегнати и родители, и ученици. От НИО огласиха, че при посещението си в училище ще разговарят насаме с група от най-малко 10 родители и децата им, и след като получиха имейлите на майки и бащи, започнаха да изпращат анкети.
„Националният инспекторат по образованието отговаря за изготвянето на цялостна независима експертна оценка на качеството на предоставяното от детската градина или училището образование в определен момент на дейността им, както и определяне на насоките за подобряване на качеството на образованието. Вашето мнение е важно – отговорите Ви ще бъдат част от доказателствата, които се събират по време на инспектирането. Резултатите от въпросниците ще бъдат обобщени и ще бъдат част от доклада за инспекцията.
Моля да отговорите честно и обективно, за да може вашето мнение да помогне за подобряване на качеството на образованието. Отговорите Ви са анонимни“ – гласи част от имейла, съдържащ и линк към платформата.
В анкетата с общо 31 въпроса от Националния инспекторат питат родителите дали средата на детската градина/училище е позитивна за децата им, има ли правила и ценности, чрез които се осигурява позитивна дисциплина, провеждат ли се занимания и/или консултации за кариерно ориентиране, успява ли детето да се подготви, да си почине и поиграе достатъчно при целодневната организация в училището. Успешно ли се противодейства срещу тормоза и насилието в детската градина/училището?
Към въпросите няма указания, но има скала, и по този повод майки споделиха, че им е отнело 2 часа да разгадаят как точно да попълват отговорите. Междувременно учители коментираха, че първоначално анкетата е изпратена на 10 родители от училището. „От НИО ни казаха, че са малко и анкетата трябва да бъде попълнена от 5-има родители от всеки клас. Сега в последния момент кой да намерим да отговаря на въпросите, като хората са на работа“, чудеха се учители и търсеха от ученици имейлите на родителите им.
„Най-хубавото е , че сега като минат на инспекция, после 4 години няма да ни закачат, а от есента ще инспектират всички останали“, съзряха положителния и мотивиращ елемент на инспекцията педагози.
ЕКИП „СТРУМА“
Фалстарт на проверката на НИО в СУИЧЕ в Благоевград, инспекторите закъсняват с ден, засега
loading...
Е те са подбрани : деца, родители, той доктора си е подбрал хората. Няма нищо изненадващо, всичко е нагласено
Еехее, май май всичко ще е проформа, а и интересно, обществения съветник какви ги върши с проверяващите?
И какво ще проверяват в това Девето училище? Там деца няма!