Частично разрушен канализационен колектор след септичната яма на петричкото с. Тополница, заради който отходните води на селото се вливат чрез открит канал в река Струма, е най-вероятната причина за смъртта на няколко крави от Тополница, които пили вода от Струма.
Това констатираха проверяващите от РИОСВ – Благоевград, информирани от собственика на животните. В желанието си да ги улесни, фермерът посочил и евентуалния заподозрян – кожарската фабрика на фирма „Булс“ ООД – гр. Петрич, която е наблизо до мястото, където кравите били на водопой. Фабриката, състояща се от 2 цеха, е на братята Мариос и Василиос Бидзидис и е специализирана в обработката на животински кожи от дребен рогат добитък.
Водени от сигнала на жалбоподателя, екоинспекторите проверили първо фабриката, но установили, че в крайна сметка тя не работи поради липса на поръчки, средномесечно й се събират по 5-10 работни дни, но и тогава не се формират производствени отпадъчни води. За да не им е напразно ходенето, служителите на РИОСВ и придружаващите ги техни колеги от Басейнова дирекция „Западнобеломорски район” се разходили наоколо и тогава попаднали на вонящия канал, по който фекалиите на с. Тополница се вливат в Струма.
С почистването на септичната яма на с. Тополница и покриване на открития канал до мястото на заустване на отпадъчните води в р. Струма е натоварена община Петрич, тъй като по закон структурите на МОСВ могат само да откриват проблема и да налагат санкции.
Пак в Петричко екоинспекцията констатира и друг сериозен проблем – незаконен добив на инертни материали в земеделски земи в землището на с. Марикостиново. Проверяващите констатирали, че е засегната площ от 22 895,6 кв.м, която при това попада в границите на защитена зона „Рупите-Струмешница“ за опазване на природните местообитания и на дивата флора и фауна. Окръжна прокуратура – Благоевград сега трябва да установи кой е направил огромния изкоп зад дигата по десния бряг на река Мелнишка и от неустановена дата е изземвал от там инертни материали. Ако обвинението успее да открие автора на криминалното престъпление и докаже деянието му, той ще бъде подведен под наказателна отговорност за противозаконно унищожаване на защитени видове от дивата флора или фауна, наказанието за което е лишаване от свобода до три години или пробация и глоба от 2000 до 10 000 лв. Преписката по незаконния добив е препратена по компетентност и на министъра на енергетиката и директора на Областна дирекция „Земеделие“ – Благоевград.
От издадените през декември 2019 г. от РИОСВ наказателни постановления най-голяма е санкцията на благоевградската фирма ЕТ „Росен Ганчев – Ива“. Собственикът й ще трябва да плати 7000 лв. за изгаряне и пелетизиране на дървесни отпадъци без регистрационен документ в РИОСВ. 2000 лв. е санкцията на регистрираната в София от гърка Цикадис Панайотис „АЛФА ДИНАМИК“ ЕООД – за неводене на отчетност на отпадъците. Толкова ще трябва да плати и собственикът на автомивката в с. Дебрен – „АДИЕСС” ЕООД, която бе заловена да излива без разрешително отпадъчните си води в р. Вранчювишки дол, която е ляв приток на Места.
ВАНЯ СИМЕОНОВА