Тестването на националната система за ранно предупреждение BG-Alert, което бе предвидено между 13:00 и 13:30 ч. вчера, претърпя пълно фиаско в Благоевградска област. Социалната мрежа бе наводнена с коментари, че системата не е сработила, а в редакцията на в. „Струма“ се обадиха граждани, за да кажат, че не са получили пробното тестово съобщение за тревога на телефоните нито в посочения интервал, нито след това.
Един от тях беше бившият гл. инспектор по безопасност и гражданска защита Владимир Карамитев, който е председател на клуб „Гражданска защита“ в София. Вчера той бил в бащината си къща в Сатовча и тръпнел в очакване системата за оповестяване да се задейства.
„Нищо не се случи. Нито получих съобщение на телефона, нито пък чух сирени, които са част от системата за оповестяване. А още от сутринта по телевизията бившият шеф на пожарната Николов, който сега е съветник на служебния премиер, ни обясняваше колко обучени служители има и как гражданите не са подготвени и научени. Като бивш главен директор по безопасност и гражданска защита, съм категоричен, че организацията е слаба, липсва координация и трябва да има оставки. В ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ работата по защита на населението е занулена”, заяви Владимир Карамитев.
Репортер на „Струма“ вчера потърси информация от областната управа в Благоевград, където старши експерт, отговарящ за гражданска защита, е бившият директор на ОД на МВР – Благоевград, а след това и на РДГП – Кюстендил Васил Митов. Чрез пресаташето на областта Розалина Баладжанова попитахме каква е причината толкова много хора да не са получили съобщенията за ранно предупреждение на BG-Alert.
„Оказа се, че и ние като областната управа не сме уведомени писмено, че ще се провежда тестване. Не получихме и съобщения на телефоните. Г-н Митов проведе разговор с директора на пожарната, който му обяснил, че всичко е минало успешно, че тези, които не са получили съобщения, е защото не са направили допълнителна настройка на телефоните“, съобщи пиарката на областната управа.
Репортер на „Струма“ потърси за коментар директора на РД ПБЗН – Благоевград комисар Валентин Василев, който заяви, че предварително е трябвало да се направи допълнителна настройка на телефоните, като в страницата на BG-Alert имало подробни инструкции. Например в телефоните с iOS в „Известия“ потребителите е трябвало да дадат ръчно разрешение за получаване на тестови съобщения. Подобно ръчно действие трябвало да направят и потребителите с Android OS. Автоматично са били отбелязани известията за „Сериозна опасност“, „Информация“ и „Човек в неизвестност“, но не и „Тестови сигнали“. Затова и смартфоните масово не са получили тестовия сигнал.
Вчерашният тест включваше разпространяване на съобщение до крайни мобилни устройства на гражданите на територията на цялата страна, съдържащо текст на български и английски език. Съобщението, което е еднократно, трябва да е съпроводено от специфичен звук и/или вибрация.
„Системата за оповестяване и единната спасителна система включват както ранно предупреждение по телефоните BG-Alert, така и сирени и акустични системи. Системата действа на две нива – за държавни органи и за органи на изпълнителната власт, и за населението. По отношение на първите се прави всеки месец тестване на служебните телефони. Сирените се тестват на 2 юни, а акустичната система – на 1 април и 1 октомври. В Благоевградска област има само сирени и в момента кандидатстваме по проект за въвеждане и на акустична система. За ранното предупреждение BG-Alert телефоните трябва да са настроени индивидуално“, обясни директорът на РД ПБЗН – Благоевград комисар В. Василев.
Факт е обаче, че хора, чиито телефони са били активирани, също не са получили известия вчера, а когато са в Гърция, получават.
Националният тест на Системата за ранно предупреждение при извънредни ситуации и бедствия BG-Alert е преминал успешно, твърди и главен комисар Александър Джартов, директор на „Пожарна безопасност и защита на населението“.
Той обясни защо голяма част от хората не са получили съобщения: „Клетките на операторите сработиха по начина, по който очаквахме. Тези граждани, които си бяха активирали предварително, включително и аз, получаване на съобщение по тестовия канал, получиха такива съобщения. При някои телефони по презумпция този канал, който е за тестовите съобщения, е деактивиран“.
Това е вторият опит да се провери техническата готовност на системата. По план първият опит трябваше да се случи на 1 октомври, но тестът беше отложен заради ескалацията на напрежението в Близкия изток и опасенията да не се стигне до излишно напрежение у нас. За първи път тест на системата беше направен преди близо година. За разлика от сега, тогава не беше съобщено предварително, че ще бъде извършено тестването. Това доведе до масова паника сред хората. Тогава от МВР и от мобилния оператор уточниха, че проверката не е координирана с тях.
Системата обаче не беше използвана при станалите след това реални бедствия – такова, каквото беше пожарът край село Воден. Тогава една от изложените причини за неизползването на BG-Alert беше липса на обучени кадри, които да работят със системата…
БЕТИНА АПОСТОЛОВА