Фиаско с конфискуваните имоти на Райо Чората! Съдът развали сделката за дарението на хотел „Ади“

Окръжен съд – Благоевград обяви за относително недействителна сделката, с която Райчо Димитров-Чората и съпругата му Адриана спасиха семейния си хотел „Ади” от конфискация, като го подариха на сина им Димитър Димитров.

Това реши окръжният съдия Величка Борилова по така наречения „Павлов иск“, заведен от държавата, представлявана от министъра на регионалното развитие и благоустройството чрез нейния пълномощник – областния управител на Благоевград Бисер Михайлов.

Съдията обаче отхвърли другите две искания за разваляне на сделката за продажба и апорт на недвижимия имот, който Димитър Димитров продаде на благоевградската фирма за одит, счетоводни и данъчни услуги на Илко Спасов „Одит консулт-2006” EООД. Така семейството на Чората успя пак да спаси имота.

Това е втори пореден опит от страна на държавата да си вземе по съдебен път хотел „Ади“, обявен за конфискация с други имоти на Райчо Димитров след осъдително решение, че са придобити с нетрудови доходи, влязло в сила на 14 ноември 2012 г. В списъка за конфискация тогава попаднаха семейният хотел „Ади“, който се намира на целия партерен етаж на жилищната кооперация на ул. „Катина и Никола Хайдукови“ №45, но по документи се води магазин, едноетажна сграда от 169 кв.м в парк Бачиново, която всъщност е изгорялата дискотека „Романтика”, превърната в конюшна, апартамент в град Сандански, дворно място от 32 кв.м в Банско, както и 6 автомобила – УАЗ, „Фиат Типо”, „Мерцедес 350”, „Мицубиши Спейс”, „Фолксваген Транспортер” и RAV. Недвижимите имоти бяха спасени, като бяха дарени на Димитър Димитров, след което той ги продаде, като през това време държавата пасуваше.

Сделката с хотела се разви по следния начин. На 15 март 2013 г. Райчо Димитров в качеството си на управител на ЕТ „Адриана-Райчо Димитров“ и със съгласието на жена си Адриана дарява на 37-годишния си син Димитър магазин от 424 кв.м. Така по документи се води всъщност семейният хотел „Ади“, който се намира на целия партерен етаж на жилищната кооперация на ул. „Катина и Никола Хайдукови“ №45. Данъчната оценка на недвижимия имот е в размер на 290 216 лв. Димитър Димитров продава имота на 5 февруари 2015 г. на фирмата за одит, счетоводни и данъчни услуги на Илко Спасов „Одит консулт-2006” EООД.

По същия начин се процедира и с имота в Сандански – трети етаж в кооперация на ул. „Воден“, състоящ се от 4 стаи, кухня, сервизни помещения, 2 тавански стаи и изба, който Райчо Димитров и съпругата му Адриана подаряват на сина си Димитър. Нотариалният акт за дарение е подписан на 20 февруари 2013 г. пред нотариус Даниела Георгиева. Впоследствие Димитър Димитров продава апартамента на Величка Соколова, като сделката е изповядана на 6 февруари 2015 г. при същия нотариус Даниела Георгиев и вписана още същия ден в Службата по вписванията в Сандански.

Юристите на областната управа поискаха от съда да отмени двете сделки – дарението и покупко-продажбата на апартамента в град Сандански на стойност близо 44 000 лв., с които били увредени нейните права на собственик. След като разгледа делото, окръжният съдия Надя Узунова реши, че трябва да се прекрати поради липса на правен интерес, тъй като за удовлетворяване правата на държавата по влязлото в сила решение не е необходимо провеждане на „Павлов иск“.

Делото за хотел „Ади” бе прекратено от окръжния съдия Румяна Бакалова през януари 2016 г., след като юристите на областната управа проспаха заседанието и не се явиха. В резултат областната управа бе осъдена да плати близо 25 368 лв., от които 14 400 лв. на адвоката на фирма „Одит консулт-2006” ЕООД и 10 968 лв. на адвоката на Райчо Димитров и сина му Димитър Димитров. Заради скандалното безхаберие на държавните чиновници започна дисциплинарно производство спрямо юристите, а определението на съда бе обжалвано.

Междувременно казусът бе разгледан отново от окръжния съдия Величка Борилова, която разваля дарението за хотела, но отказва да развали последващата сделка за продажба на имота и апортирането му в капитала на фирмата с мотива, че липсват данни, че управителят на дружеството е знаел, че уврежда интересите на държавата. Ответниците по делото Райчо, Адриана и Димитър Димитрови са осъдени да изплатят съдебните разноски от 4500 лв. на областния управител, които са направени за адвокатския хонорар.

Решението подлежи на обжалване пред САС.

ИЛИЯНА ИЛИЕВА

loading...


 

Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *