Бившият главен счетоводител на благоевградската онкоболница Георги Календерски е присвоил 197 202.86 лв., констатира проверка на Държавната финансова инспекция. Ревизията бе назначена от прокуратурата след сигнал на кмета Илко Стоянов за злоупотреби на финансиста, който бе освободен от длъжност в началото на февруари 2022 г., 3 месеца след смяна на управителя д-р Георги Георгиев и назначаването на д-р Теодор Велчев на ръководния пост.
Проверката на финансовите ревизори е обхванала период от 2 години. Установено е, че Календерски разполагал с електронния подпис на управителите и чрез тях отклонявал пари от разплащателната сметка на болницата към взаимоспомагателната каса, откъдето теглел сумите на каса и ги прибирал в личния си портфейл.
Припомняме, че съмненията у д-р Велчев за финансови нередности се появили заради непрекъснати атаки за неразплатени сметки, основно от фирми доставчици на лекарства, въпреки твърденията на главния счетоводител, че превежда по сметките им пари. Проверка на болничния шеф установила, че сумите вместо за погасяване на дълговете и лихвите към тях Календерски насочвал към ВСК и оттам си ги теглил необезпокояван. Така лъснала причината за охолния живот на болничния финансист и приятелката му и честите им почивки на Сейшелите и Малдивите. След разплитане на измамата Календерски превел по разплащателната сметка на онкоболницата 5510 лв.
Справката за задълженията на общинската болница към доставчици в края на 2021 г. сочи сумата от 3 474 750.07лв. За сравнение, в края на 2019 г. болницата е разполагала с 34 000 лв. в касата и банковите си сметки и задължения в размер на 2 133 000 лв., от които 1 881 000 лв. към доставчици.
За трите месеца на проверката, в които д-р Велчев е ръководил „Св. Мина“, са платени 181 007.96 лв. лихви и неустойки. Анализът на причините за неразплатените и просрочени плащания към доставчици на финансовите експерти сочи, че в голямата си част те се дължат на действията на гл. счетоводител Календерски, който е причинил вреди в размер на 234 767.260 лв. Съставени са му 3 акта за начет за 218 863.26 лв., а останалите 15 904 лв. е възстановил на болницата по време на финансовата ревизия.
Финансовата проверка установила, че касиерката Ива Шаркова не е имала достъп до интернет банкиране, нито до банковите извлеченвия и няма как да е знаела, че парите, които предавала на главния счетоводител, не са внасяни по разплащателната сметка на болницата. Освен това касиерката е имала и ограничен достъп до менюто „Счетоводни записвания“, като можела да влиза само в папки „приход каса“ и „разход каса“.
Въпреки искането на д-р Велчев да бъде подведен под отговорност предшественикът му д-р Георгиев за неупражнен контрол и неефективно управление на публични средства, становището на ревизорите е, че и двамата управители не следва да бъдат подведени под отговорност по този параграф.
Припомняме, че с разрешение на ОбС в средата на септември д-р Велчев сключи банков кредит за разплащане с контрагентите на болницата. Становището на финансовите ревизори е, че това управленско решението е добро, но то не се отнася към проверявания от тях период.
Пълният доклад с констатациите на проверяващите от ДФК е предоставен за сведение на общинските съветници. Те имат правомощията да потърсят отговорност за действията на ръководителите на общинското здравно заведение.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА