„Опасностите са навсякъде. Наркотици за нас могат да се намерят по-лесно от учебниците. По-лесно достъпни са“. Това заявиха на форум, посветен на борбата с наркотиците в Кюстендил, ученички от града. Форумът под надслов „Избери живота“ е организиран от Община Кюстендил и се състоя в театъра в Кюстендил.
Гости на събитието бяха Харалан Александров – социален антрополог, публицист, преподавател в Нов български университет, Стефан Бакалов – началник на отдел „Борба с наркотрафика“ в Централното митническо управление при Агенция „Митници“, и вокалистът на група Б.Т.Р. Атанас Пенев. В дискусиите се включиха и представители на Районната и Окръжната прокуратура, психолози, учители и ученици.
„Всичко започва от семейството на първо място. То трябва да даде ценностната система на едно дете – кое е черно, кое – бяло, кое – хубаво, и кое – лошо, красиво или грозно. След това идва училището, на второ място. На трето място са всички останали институции“, коментира Атанас Пенев от Б.Т.Р, цитиран от БТА.
Според него форумът, организиран от Общината в Кюстендил, е „стъпка две“. „Много важно е това, че родителите не трябва да обвиняват държавата. Ние сме достатъчно силни да променим нещата, особено когато става въпрос за семейството. Стигнем ли до институциите, борбата е вече загубена“, коментира той. Неговият призив към младите хора е: „Занимавайте се с музика, спорт, с нещо интересно, което ще развие мозъка ви, а не с глупости“.
„Надяваме се да сме партньори във вашия живот. Вашият свят е чист, а съвременният живот представлява един низ от опасности и изкушения. Затова ще бъдем ваши съюзници. Надявам се с партньорствата, които ще ви предложим, да се изправим срещу този бич – наркотичните вещества. Очакваме предложения от вас“, каза пред учениците, изпълнили фоайето на театъра, кметът на община Кюстендил Петър Паунов.
„Наркотиците са повсеместна опасност за тийнейджърите”, коментира Стефан Бакалов. Той изтъкна, че действително в момента има голяма битка, макар тя понякога да изглежда невидима, но тя е реална и е в живота на всички тийнейджъри в България.
Социалният антрополог Харалан Александров изтъкна, че неговото поколение е много разтревожено. „Родителското поколение е несигурно и безпомощно, и мисля, че е честно да ви се каже това. Понякога родителите правят странни неща – държат се много попечителски, понякога не са на разположение, невинаги успяват на откликнат на потребностите на децата си. Това е резултат, че самите те са объркани в този сложен свят, за който не са подготвени, и искрено се надявам, че вие сте по-подготвени“, коментира Александров.
Прокурорът от Окръжната прокуратура – Кюстендил Марияна Сиракова предупреди децата, че попаднат ли веднъж в съдебната система и получат ли присъда за държане на наркотици, това ще им пречи цял живот – и да пътуват, и да имат престижна работа.
Според педагога Евгени Серафимов родителите не познават децата си, не знаят за изкушенията пред тях и за стъпките, които правят. „Апелът ми е да си живеете живота, което преди всичко означава да оцелееш“, коментира Серафимов. Той посочи, че родителите са най-ценните хора, въпреки че често пъти учителите знаят за децата повече, отколкото родителите им.
„Проблемът действително е в това, че ние не сме близки с родителите си, а това са хората, които единствено могат да ни помогнат“, съгласиха се и ученици, участници във форума.
Диалогът от страна на кмета Петър Паунов беше провокиран от случващото се около абитуриентските балове в страната и от това, че деца се тровят с наркотици и алкохол.
„Най-важното е да направим открит разговор с нашите деца, с които да бъдем партньори и заедно да се изправим срещу този бич. Започваме откровен диалог, който да сложи началото на серия от инициативи. Целта е да се предостави информация и всеки, когато види опасност, да може да реагира и да помагаме на хора, които са изпаднали в затруднение”, коментира Паунов.