Хамалите в Кюстендил празнуваха в двора на 51-годишната Стефка, роми омесиха козунаци и хляб за вдовици и сираци

Празник на хамалите събра десетки представители на ромския квартал „Изток“ в Кюстендил пред къщата на 51-годишната Стефка. „Тук съм омъжена, живея сигурно от 25 години. Имам един син и се притеснявам, че за нашата общност той още не ми е довел съпруга“, споделя Стефка. В двора й се събраха 6 старейшини хамали, а най-възрастният – бай Асен, развя и знамето, пазено вече 117 години. На празника на хамалите ромите се грижат за бедните, възрастните, вдовиците и децата. Раздават се помощи под формата на най-необходимото – хляб, козунаци, безалкохолни напитки, дори и домашна ракия. Идеята е и те да се почувстват добре и да усетят духа на празника.
Бай Асен е на 76 години и почти целия си живот прекарва на гарата като хамалин в “Товарни превози”. „Всичко съм носил, когато ни викнат, се отзоваваме. Ние на гарата, на вагоните бяхме, носехме чували брашно, печки и какви ли не стоки“, споделя бай Асен.
„Най-тежко обаче ни беше да носим цимент, един чувал е 50 кг. Случвало се е на ден да сваляме по 50 тона“, коментира Драган Стойнев, на 54 години.
„Всяка къща от квартала донесе тук, в двора на Стефка, козунак, овча глава, месо, хляб. Изобщо всеки, каквото има. После ги разпределихме сред 200 човека, които тук чакаха пред къщата“, споделя организаторът на проявата Стефан Лазаров – дългогодишен кметски наместник на махалата.
Преди да започне същинското раздаване, музиканти надуха инструментите, а жени и мъже се хванаха на хорото, за да отбележат празника на хамалите.
„Моите деди и прадеди още са го чествали, сигурно се прави от 1905 година. Събираме се на най-старата улица „Медковец“. Там е целият ритуал. Раздаваме хранителните продукти. На децата се дават пари за здраве. Денят на хамалите винаги е след Гергьовден, или Хедерлези. Първоначално най-възрастният е стоял в центъра на махалата и е пиел червена и жълта лимонада. Пожелавам на всички хамали да живеят в мир и да образоват децата си“, споделя още Стоян Асенов, един от старейшините хамали.
Хамалите си имат своя герб и знаме. Гербът на хамалите, изобразен на знамето, е уникален – здрав ром е вързал и вдига 400-килограмова метална каса. „Това и е единствен по рода си в света празник“, категоричен е бившият кмет на махалата, сега общественик, Стефан Лазаров. При създаването на Сдружението на хамалите членовете му са били около 300 души, а в момента в квартала живеят и изкарват с пот и ежедневна хамалогия около 50 мъже.
Ромите мъже сега са предимно ангажирани в строителството. Освен в Кюстендил те са по строителните обекти в София, Благоевград и Варна. Дори и съпругът на домакинята на хамалите Стефка също бе в столицата на строителната площадка. „Не можем да се оплачем, работа има“. Жените пък са основно по шивашките фирми.
ГЕРГАНА ИВАНОВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *