Не се страхуваме от реваншизъм, ако започнат в този стил, ще направят грешка, щом сме се хванали, няма от какво да се притесняваме, твърди дългогодишният състезател на гоцеделчевци
Дългогодишният хандбалист на „Пирин-64“ (ГД) Райчо Копривленски прекрати активната си състезателна дейност след миналия сезон, но остана в гоцеделчевския клуб като член на Управителния съвет и административен директор. Той бе един от хората, предложени за новия Управителен съвет на БФХ от група клубове, недоволни от досегашното ръководство. Те предизвикаха извънредно Общо събрание, което се проведе в с. Труд, но поисканата смяна на управата не се случи, след като досегашният УС на БФХ начело с Росен Добрев получи нов кредит на доверие с 26:24 гласа. Какво стана на форума и защо не се стигна до промяната разкрива Р. Копривленски
– Г-н Копривленски, „Пирин-64“ (ГД) имаше дял за свикването на извънредното Общо събрание, как се стигна до него?
– С още няколко клуба стигнахме до заключението, че трябва да се направят промени в настоящото управление. Повод бяха проблемите, които виждахме през годините, но те не намаляваха, а напротив – увеличаваха се. Така решихме заедно с останалите колеги да инициираме извънредно Общо събрание в опит да променим нещо. Първоначално събрахме подкрепата на 1/3 от клубовете, членуващи във федерацията, както е изискването за предизвикване на подобен форум. В дневния ред бяха включени обсъждане и приемане на годишния финансов отчет и годишния доклад за дейността на БФХ за 2023 г. и на доклада на комисията, избрана от Общото събрание на 17.02.2023 г. за проверка на финансовото състояние на БФХ, предсрочно прекратяване правомощията на президента, вицепрезидента, членовете на Управителния съвет, председателя и членовете на Арбитражната комисия (АК), провеждане на избори за президент, вицепрезидент, членове на УС, председател и членове на АК.
– Каква бе хронологията на събитията?
– Работихме върху стратегията и формирането на добър екип начело с човек, който се ангажира с отговорността да заеме президентския пост, в лицето на Цветан Цолов. Това е личност с много широка визия, амбиция за работа и доста новаторски идеи. Проведохме среща на 22 юни, за да представим част от екипа си и своите виждания за развитие, където дойдоха представители на 20 клуба. След това на място посетихме и другите, за да представим вижданията за решаването на проблемите.
– На какво бяхте заложили в своята стратегия?
– Имаме различен поглед върху формирането на УС. Неминуемо една част от участниците трябва да бъдат чисто спортни хора, а другата – такива, които нямат нищо общо с хандбала, но са управлявали или управляват хора и процеси. Сред предложените бе безспорен авторитет като Юри Горецов. Той и Георги Дойчинов са най-добрите ни съдии. Горецов трябваше да отговаря за реферите. Друга не по-малко ярка личност бе Йордан Димитров, старши треньор на шампиона „Локомотив“ (Горна Оряховица), който е един от най-добрите млади специалисти в нашия хандбал, реализирал вижданията си в забележителна школа като „Локомотив“ (ГО). Йордан Джипов, стигнал до 16 титли и 9 купи на България с юношески и мъжки отбори на „Кубрат“ и варненските „Черно море“, „Спартак“ и „Локомотив“, сребърен медалист от балканско първенство с юношеския национален отбор през 2011 г., участник в две световни ученически първенства. Всички работихме, за да стигнем до максимален брой клубове, които да проумеят, че искаме промяна, която е нужна в хандбала.
– Защо не успяхте?
– Малко не стигна за промяна – гласовете след вота бяха 26:24 в полза на запазване на статуквото. Явно тези, които са доволни от досегашното управление, са повече от тези, които искат промяна. Това е резултатът и ние трябва да се съобразим с него.
– Какво всъщност се случи?
– Тук е нужна малко предистория. На 29 юни бе свикано редовно Общо събрание във Варна, което нямаше да стане факт, ако не бяхме депозирали своята подписка за свикване на извънредно. Тогава, както и на извънредното, бе представен финансовият отчет, който в края на юни обаче не бе приет. Причината – не бе изпратен до клубовете, които предварително да се запознаят с него, което се случва за пореден път. Просто излезе счетоводителката на федерацията и ни прочете един документ, който никой не можеше да провери задълбочено и в крайна сметка бе оставен за извънредното Общо събрание. В Труд започнахме с финансовия отчет. На извънредния форум бяхме подготвили всичко онова, което буди съмнение, несъответствията и нередностите за финансовата 2023 г. Показахме нагледно къде нещата се разминават като цифри и това съвсем отговорно го видяха всички присъстващи.
– Разбрахме, че е имало някои нелепи ситуации по време на този форум?
– Да, бих казал комични, след като председателят на федерацията и счетоводителката си разменяха някакви реплики. Единият казва нещо, другият отрича. Видя се, че има какво да се коментира върху тях и нещата са нередни. Там излязоха и документи, в които се показва злоупотреба с подписи, което е още по-фрапантно. За да не бъда голословен, то нека дам един пример, който е красноречив. В отчетите на федерацията има проведен национален лагер в Шумен и спортното министерство е отпуснало пари за него. Оказва се, че проверка на същото министерство показва, че фактически такъв лагер не се е състоял, но парите са усвоени, и сега БФХ ще трябва да връща дадените средства и това е официално документирано от длъжностните лица. Ако някой се интересува от още допълнителни неща и разминавания, нека погледне финансовия отчет, публикуван в Търговския регистър. На това извънредно ОС неприятното бе, че ние спечелихме повечето клубове, но ръководството на федерацията не се бореше на полето на идеите, а използва механизми като натиск на кметове и други личности. Натиск, свързан със заплахи за уволнения. Например да ти бъде казано, че няма да ти позволят да ползваш площадката или спортната зала, в която да се готвиш. Самият президент беше стоварил хандбални врати, топки и очертания за плажен хандбал на даден клуб извънредно и изненадващо. Това е ресурс на федерацията, който не се раздава просто така, а се прави с решение на колективния орган и с обосновка защо клубът Х получава, а не получават Y или Z. Беше вкаран и политически елемент според сведенията, с които разполагаме. Просто не се игра честно. Ако някой смята, че е верният човек, ще дойде и ще изложи своите възгледи, ще се състезава на полето на идеите, стратегията и честната игра, а не да използва „помощни прийоми“. Така 4-5 клуба бяха обработени да сменят позицията си, която първоначално бе в полза на новото начало. Явно за хората от настоящата федерация ножът е опрял до кокала. Казах им, че щом имат тези контакти с кметове и политици, да ги впрегнат в полза на хандбала, а не да ги използват за натиск.
– Не се ли страхувате от реваншизъм?
– Не, не се страхуваме. Ако от БФХ започнат в този стил, ще направят грешка. Нямаме притеснения в това отношение нито аз, нито останалите клубове. Щом сме се хванали, няма от какво да се притесняваме.
– От всичко казано дотук не означава ли, че нещата се решават не от федерацията, а на друго, защо не и по-високо ниво?
– Не бих казал. Явно тези хора, които в момента са в управлението на БФХ, имат някакви страхове и зависимости. Да не говорим, че те не пожелаха и не представиха никаква програма за развитие на хандбала. Ние бяхме готови да представим своята, искахме да го направим, защото смятаме, че след като има различни гледни точки, те трябва да бъдат видени и да се избере онова, което се смята за по-добро от клубовете. Не ни беше разрешено с аргумента, че не е залегнало в дневния ред, че няма време, и т.н. Явно такъв е стилът на управление.
– Какви бяха официалните доводи, които обявиха пред вас клубовете, които се отметнаха от ангажимента към групата за промяна и се присъединиха отново към старата власт?
– Нищо изненадващо или просто нищо. Просто мълчание. Това е неприятното, което оставя горчив вкус, защото до последно имаше клубове, които казваха: Разбираме вашата визия, подкрепяме я и тя ни импонира. В крайна сметка гласуваха за сегашното ръководство. Няма нищо лошо да имаш позиция, но да твърдиш едно, а да вършиш друго в последния момент не е окей. Не изключвам липса на чисто човешки качества или наличие на зависимости. Заради това и нивото ни е такова.
– Имало е предложение да станете член на УС на федерацията начело с Росен Добрев?
– Цинично предложение след всичко, което се случи. То бе на бившия президент на федерацията Росица Бакърджиева. Няма как да се случи това, просто защото моите морални и ценностни виждания са различни от тези, които в момента властват там. Разбира се, че има хора, като Георги Дойчинов, Теодор Илиев и други, с които може да се работи, но нека не крием, че има такива, които цял живот са членове на УС и видяхме под тяхно ръководство докъде сме я докарали. Просто няма как да работя в такъв УС и не мога да изменя на екипа от хора, които ще продължим да се борим за нови основи в хандбала. Все пак остава надеждата, че Добрев и останалите ще разберат, че немалка част от клубовете не са доволни и трябва да се вслушват и в гласа ни, да разберат, че имат отговорности, които да изпълняват.
– Какво се случва с одита, който тече във федерацията?
– След като в първите месеци на 2023 г. на Общо събрание във Велико Търново бе гласувано да се създаде комисия за одит, тя излезе с доклад, в който има доста интересни неща. Федерацията имаше ангажимента да го изпрати, но не го направи година и половина до нито един от клубовете. Виждайки, че се надига недоволство, те наеха външен одитор и се оказа, че доклад от него не бе представен на Общото събрание във Варна на 29 юни, но не бе представен и на извънредното Общо събрание. Това навява съмнение, че има причини, за да не е готов. От друга страна, федерацията иска промяна на финансовия отчет в Търговския регистър, което може да значи, че има някакви нередности. Тепърва предстои да видим какво ще се случи.
– Дали големият спонсор, който се очакваше да стане факт при промяна, ще продължи със своите планове да дава пари във федерацията по хандбал?
– Нашите идеи бяха в УС да бъдат хора, които могат да почукат на някоя врата, да се чуе думата им. Имаше наистина разговори в доста сериозен етап да станат генерални спонсори на федерацията. И то със суми, които не са получавани никога в централата на хандбала. Не иде реч за даване от някой на 35 000 лева на година и да се казва, че това е генерален спонсор. Бил част от тези разговори, в които имаше конкретни ангажименти, но имена не мога да коментирам. Нали разбирате, че тези хора или фирми повярваха на нашата програма и визия за развитие, а не на досегашното статукво.
– Какво да очакваме в бъдеще, на сегашното ръководство му остава година и половина от мандата?
– По-голяма чуваемост от страна на федерацията. Не може с човек и половина да искаш да направиш нещо мащабно и наистина да има сериозен прогрес, развитие и добро бъдеще. Да продължим да работим за промяна. Тези клубове, които не гласуваха за нас, показват къде трябва да работим. Към промяна на морала, на мисленето. Тези, които не ни подкрепиха, знаят кой е пътят, каква е посоката и рано или късно ще се променят нещата. Очаквам през тази година и половина да станат ясни стратегията и визията, които до момента, въпреки всички молби през годините не са ни предоставени. Реално се работи ден за ден. Дори и да имат добри намерения, на този етап те нямат човешки капацитет, който да свърши тази работа. Това си е техен подход. Ние ще продължим да показваме нещата, каквито ги виждаме, и ще търсим промяна с всички клубове, които подкрепиха инициативата ни.
Разговаря АЛЕКСАНДЪР ГЕОРГИЕВ