Млад мъж, който завършва Академията на МВР и е стажант-курсант в системата, се оказва рецидивист-шофьор, а МВР нямало практиката да следи за това дали хората, които обучава, са с чисто минало като шофьори. Преди няколко месеца книжката на бъдещия полицай е отнета заради над 50 нарушения на пътя, но той продължавал да кара и бил заловен на 22 ноември.
25-годишният Деан Мяшков от Ловеч е курсист от почти половин година в Академията на МВР. Подготовката му е към края си и вече е почти готов да излезе на пътя, за да следи за спазването на закона. Екипът на NOVA го потърси в родния му град Угърчин и пред Академията на МВР в Пазарджик, но срещна кандидат-катаджията пред областната дирекция на полицията в Ловеч.
„В Районната прокуратура в Ловеч са изпратени материали от ОД на МВР за извършена проверка на лице, което управлява МПС, след като е било лишено от правоуправление в едногодишен срок и продължава да управлява превозно средство. Образувано е досъдебно производство и предстои да се проведе разследване за изясняване на фактическата обстановка”, допълни Иванова.
Галентин Грозев е бивш служител в системата на МВР. Сега е адвокат, защитаващ правата на уволнени или отстранени служители в системата на вътрешното министерство. Юристът отчита като празнина в системата критериите, при подбора на кадри за пътни полицаи.
„В наредбата за назначаване на държавни служители, няма специфично изискване да се проверяват автоконтрольори, а и когото и да било да се проверяват по ЗдВП или по Закона за взривните вещества и боеприпасите”, каза юристът.
Според Грозев, Деян Мяшков ще бъде третиран като действащ пътен полицай. „Най-вероятрно ще го освободят, защото в МВР има строги критерии по отношение на Етичния кодекс, а що се отнася до стажантите, то за тях са приложими основанията за уволнение на държавни служители и най-вероятно този служител ще бъде уволнен”, добави той.
Галентин Грозев заяви, че се е запознал от свои колеги в Ловеч с този казус. И предлага, случая да е причина за промяна в правилата при подбор на кадри в МВР. „Хубаво е, според мен, да се промени и въведе това специфично изискване, в самата наредба, за да не се получават такива конфузни ситуации, че този който трябва да следи за нарушенията на пътя е със сериозна биография като нарушител”, смята още той.
Но как се стига дотук? Деан Мяшков е подал документите си в ОД на МВР-Ловеч. Там, първоначално селектират кандидатите за Академията на МВР и след това препращат списъка с одобрените. Така започва техният шестмесечен курс. „В тези шест месеца не може да се проведе ефективно обучение. Оплакват се както ръководители, така и служителки в самата Академия на МВР, че не е достатъчно времето за обучение”, посочва още Грозев.
От МВР заявиха, че се въздържат да дадат официален коментар по случая, тъй като
всичко е в „ръцете” на прокуратурата. По случая има образувано и досъдебно производство.
По Закона за достъп до информация се оказа, че МВР също не може да предостави конкретна информация и да каже, защо се е стигнало до тази ситуация – да обучават рецидивист на пътя за катаджия. Неофициално, обаче за NOVA беше потвърдено, че предстои Мяшков да бъде дисциплинрано отстранен. Той от своя страна, предпочете да запази мълчание.
Освен Мяшков, у нас има и други примери за нарушения, напраяени от служители на МВР. Сашо Тръпков е пътният полицай, който преди 10 години взе 20 лева подкуп и беше осъден на 3 години условно.
Друг случай е този на Йордан Петков от Ловеч, станал известен с прозвището си Данчо Катаджията. Той беше уволнен и разследван за укриване на доходи, контрабанда на цигари, принуда, търговия с влияние, пране на пари и данъчни престъпления.
Примери като тези са немалко и фрапиращи, що се касае за кадрите в Пътна полиция, които отговарят за безопасността на движението.