Посрещането на Коледа на хижа излиза на човек около 100 лева на вечер с празнична вечеря
Българският туристически съюз (БТС) отчита отлив на студенти, желаещи да посрещнат предстоящия си на 8 декември празник. От една страна, младите хора нямат интерес към подобен начин на празнуване, а от друга – хижарите, заради натрупан негативен опит от подобни увеселения, са по-скоро склонни да приемат по-подготвени за престой в зимната планина, по-улегнали и сдържани в емоциите си хора. Това стана известно от интервю с председателя на Българския туристически съюз Венцислав Венев в навечерието на студентския празник.
Отливът на интереса към хижите като място за посрещане на студентския празник започна още преди ковид кризата и се запази като трайна тенденция и досега, допълни Венев.
Според Венев причините са свързани с това, че новите студенти нямат културата на посещение и прекарване на празниците в този вид места за настаняване. Затова хижари често отказват да приемат студенти за този празник. Венев напомни, че в хижите има правила на престой, които за много от младите, празнуващи на 8 декември, не са по вкуса. Дори бих казал, че по-скоро хижите са готови да приемат банкери, образно казано, които отбелязват своя празник на Никулден, който ще се застъпи с 8 декември, защото предпочитат по-улегнали хора, които могат да управляват своите празнични действия, каза Венев.
Проблемът с културата не е само свързан с представата как протича един празник, а с липсата на познания за правилно поведение в планината, смята председателят на БТС. През зимата планината е особено красива, но ако не си подготвен, тя става негостоприемна и именно това разбиране липсва в младите хора, защото нито училището, нито родителите не предават подобни знания на младите, каза Венев. А подготовката започва още с личния автомобил – да е снабден със зимни гуми, вериги, преминава през личната екипировка за високата планина, ако се налага да се направи преход до хижата, където ще се посреща празникът, коментира председателят на БТС.
Едва 20 процента от хижите са резервирани на студентския празник
Едва 20 процента от хижите са резервирани на студентския празник, съобщи Венев. Тази година се отчита повишен интерес към хижите на Витоша, като причините са близостта им до града и като цяло, защото са ремонтирани и предлагат повече комфорт. Сред другите предпочитани планински места за настаняване са тези, които са в близост до зимните курорти, както и до градове, в които има големи университети.
Студентският празник може да бъде икономично посрещнат
Студентският празник може да бъде икономично посрещнат тази година на хижа, като цените са: 80 лева без празнична вечеря, а с такава достигат до 120 – 130 лева на човек. За разлика от олинклузив хотелите в курортите хижарите нямат възможност да подготвят голяма празнична трапеза, но пък предлагат автентични за съответния регион планински ястия, коментира Венев.
Коледа и Нова година
За разлика от студентския празник интересът на българите към посрещане на Коледа и Нова година на хижа от година на година се увеличава, коментира председателят на БТС. Той съобщи, че за Нова година по-голямата част от хижите на БТС, които са с подходящ достъп, вече са резервирани.
През последните две-три години се пречупва тенденцията да посрещаме Коледа в домашни условия и все повече семейства предпочитат да запазят хижа и там да прекарат празника с цялата фамилия. Масово обаче Нова година се отбелязва именно на хижа, коментира председателят на БТС и допълни, че обикновено престоят е между два и три дни, но напоследък има и желаещи да останат на планината и за пет нощувки. Особено търсени са хижите, които имат достъп до ски зоните, както и до културни и исторически забележителности.
Посрещането на Коледа на хижа излиза на човек около 100 лева на вечер с празнична вечеря, но голяма част от хижите работят и на стандартните си цени – нощувка между 25 и 35 лева. За новогодишните празници офертите обикновено са тридневни и цената според категорията на хижата варира между 200 и 400 лева на човек – с три нощувки, две закуски и една празнична вечеря.
Тази година обаче се отчита известна тенденция на забавяне на резервациите за Коледа и за Нова година, посочи председателят на БТС и допълни, че в момента базата е запълнена между 70 и 80 процента. Места вече няма в по-малките хижи, които предлагат по-комфортни условия. Гости от чужбина и тази година не се очакват, посочи Венев и изрази надежда догодина да има повече туристически пакети, които да включват и българските хижи, насочени към туристите както от съседните ни страни, така и от традиционните за планинския ни туризъм пазари от ЕС.
Инвестициите в планинския туризъм
Факт е, че няма държавна политика за развитието на планинския туризъм, свързан с хижите, няма виждане, няма и стратегия, коментира председателят на БТС. Съюзът е приел стратегия за развитие на този вид туризъм с хоризонт от 12 години, за разлика от хоризонтите на политиците, които в момента са свързани с това да изберат председател на парламента, коментира Венев. Въпреки това сме входирали в Министерството на младежта и спорта, с копие да служебния премиер, предложение за бюджет за догодина в размер на малко над 800 000 лева и с него можем да „закърпим“ нашите прояви, които основно са свързани с отбелязването на 130-ата годишнина на организираното туристическо движение и БТС, каза Венев. Освен това е поискана подкрепа от държавата за поддържането на планинската маркировка и на хижите. Без добра маркировка и хижи няма как да се развива планински туризъм в България, категоричен е председателят на БТС.