Хижарска готвачка събира по 10 килограма печурки и сърнели на ден край Сандански, циганското лято направило сезона изобилен, челадинката стигна 8 лв.

Между 8 и 10 килограма гъби от видовете печурка, сърнела и рижинка събира на ден по ливадите в землището на санданските села Дебрене, Цалим и Джигурово Румяна Литарова. Санданчанката от 10-15 години е една от най-запалените гъбарки в региона. По професия е готвач, но както тя споделя, голямата й страст са разходките из горите и поляните. През лятото обикновено работи в планински хижи като помощник-готвач. Освен това в свободното време тя събира билки, боровинки, диви ягоди. Малцина могат да се конкурират с нея по издръжливост при преходите.

Румяна не само събира плодове, но и приготвя от тях сладка и конфитюри.

След сухото лято, през което почти не се намираха гъби, през последната седмица гъбарите се зарадваха на истинско изобилие от видовете ливадна печурка, сърнела, челадинка и рижинка, като цената на последните два сорта достигна неочакван рекорд. Килограм рижинка се изкупува на цена от 7.00 лева за първо качество, а челадинката – на 8.00 лева.

За добрия гъбарски сезон в късната есен се похвали неуморимата Руми. Тя от няколко дни обикаля без почивка по ливадите и събира реколтата. Една част продава на приятели и съседи, други консервира и продава на пазара в Сандански. Преди два дни само за пет часа в ливадите край санданските села тя успяла да събере около 15 килограма гъби от различните видове. Радва се най-много на младата печурка, която тя нарича бебета, тъй като все още не са разцъфнали. Печурката не се изкупува на пунктовете.

Сърнелата е есенцията на есенния сезон, израства и наподобява сателитна чиния, обиколката им стига около 80-90 сантиметра. Гъбата е с много специфични вкусови качества. Рижинката също попада сред видовете гъби с различен вкус от останалите.

Късната гъбена реколта се обяснява с дългото циганско лято и високите дневни температура. Ето какво разказа Р. Литарова пред „Струма”:

„Падналите дъждове преди дни и температурата на въздуха до 20 градуса спомогнаха ливадната печурка да се появи в големи количества. Много често хората се страхуват да ядат гъби, задават ми въпроса дали не се страхувам от гъбите печурки. Отговорът ми е бил винаги, че в ливадите растат печурки, които нямат двойник, двойникът на този вид гъба е в буковите гори. Преди дни с приятели съседи седнахме на маса, аз изпържих и панирах печурки, и след като ги поднесох, първо със страх посягаха към чинията. Но на следващия ден, след като се насладиха на вкуса на гъбата, те сами ми звънят по телефона и ме питат: „Има ли гъби, приготвяй тигана и идваме при теб”.

По-малко се среща сърнелата, тя е в боровата гора. Но очаквам да се появи идните дни. Рижинката също е есенна гъба, която по вкус не остъпва на останалите две, но е по-трудна за приготвяне, защото първо се сварява и след това се пържи, и се консумира с подправка чубрица и черен пипер”.

ЛИДИЯ МАНЕВА

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *