Хиляди дупничани почетоха Голяма Богородица/ОБНОВЕНО/

Хиляди дупничани посетиха двете големи църкви в града през целия ден за един от най-почитаните празници – Успение на Пресвета Богородица.
 Успение Богородично или Голяма Богородица, както го нарича народът, е един от най-големите християнски празници, честван еднакво и от православни, католици и от други християнски деноминации. Този ден е посветен на смъртта на Божията майка или на Успението й. Според преданието, на този ден апостолите се събрали от местата, където проповядвали, за да се простят със Света Богородица и да погребат пречистото й тяло. Според Светото писание това е денят, в който Божията майка на 64-годишна възраст напуска земния живот и отива при сина си.
 На този ден правят родови срещи, свързани с жертвоприношение – курбан за живот, за здраве, за плодородна година, против премеждия и болести. Традиционни ястия на трапезата са прясна питка, украсена с орнамент, пиле каша, варено жито, царевица и тиква. Непременно се ядат диня и грозде. Разрешава се риба. Вярващите даряват на църквата свещи, домашно тъкано платно, месал, кърпа и пари.
 В храм „Покров на Пресвета Богородица“ на този ден традиционно се извиват големи опашки пред иконата на Божията майка. Тази година на централно място в наскоро обновената църква беше поставена голяма плащеница, на която е изобразено именно Успението на Света Богородица. Миряните първо палеха свещички за здраве и благополучие на семействата си, а след това търпеливо чакаха своя ред да оставят дарове върху масата с плащеницата. После повечето от тях минаваха покрай отец Васил, който ги миросваше и благославяше.
  „Православната църква е отредила днес да приключи 14-дневният пост, който е за Света Богородица – нашата майка и майка на нашия Господ Исус Христос. Тя е най-голяма покровителка и най-голяма застъпница за целия православен християнски народ, не само на българите, а и на всички останали. Нека имаме в молитвите си такова чисто сърце, каквото е имала Светата майка. С молитвите и живота, който е водила, се е удостоила да бъде избраница да роди нашия Господ Исус Христос. На 15 август отбелязваме Нейното Успение, което на разговорен език означава заспиване. Тук не говорим за смърт, нищо че понякога се споменава това. Но ние винаги трябва да знаем, че човек не умира телесно, а той заспива. Защото както сам Господ казва, че е Бог на живите. Ние, всички живи, сме в Христа Бога и като се именуваме и се покръстваме в Отец, Син и Светия Дух, взимаме благодатта и получаваме ангел-пазител. Той се моли за самите нас и така може би телесно се откъсваме от този свят, но с душата си отиваме при Бога и сме живи. Затова нека всички наши братя и сродници винаги да имат молитвите на Света Богородица, да гледаме Нейния живот, как е живяла и се е молилата, а след това е била удостоена да стане майка на нашия Христос. Нека бъде благословен и честит празникът Успение на Пресвета Богородица и по нейните молитви Бог да ни спасява и помага, както винаги го е правил досега! Честит и благословен празник!“, каза пред репортер на „Струма“ отец Васил.
 В катедралния храм „Св. Георги Победоносец“ също бе отслужена тържествена света литургия в чест на Божията майка, след което вярващите участваха и в ритуала „въздигане на хляба“. Обредът е символ на духовното пречистване и покровителството на Света Богородица. На маса в най-голямата дупнишка църква бяха оставени приготвени от възрастни жени питки, хлябове, както и плодове – диня, сливи и др.  Около обяд започна и раздаването на осветения курбан. Майсторът-готвач Стоян Кадийски и неговите помощници бяха започнали приготвянето на 13 казана с боб, пилешко и агнешко месо от 4 часа сутринта, а дупничаните, които се редяха за осветените гозби, бяха повече от сто. В големия храм също имаше множество вярващи, които искаха да докоснат иконата на Божията майка и да оставят своя дар пред нея.


ДИМИТЪР ИКОНОМОВ

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *