Хляб „Добруджа“ в Благоевградска област поскъпна с близо 36% за 2 седмици, с черен рекорд сме и при цената на маслото, ябълките, портокалите…

Най-масовият хляб „Добруджа“ в Благоевград поскъпна от 1,70 лв. на 2,10 лв. в края на декември. Същото е увеличението и при белия хляб от 650 грама. Малко по-скъпата разновидност на насъщния – многозърнестия хляб „Мио“, който до 2 януари се продаваше в магазинната мрежа срещу 2.00 лв., вече е 2,50 лв. С нови, по-високи цени от петък са кроасаните и шоколадовите изделия.
Новите цени все още не са отразени в Информационния портал за наблюдение и сравнение на цените на част от хранителните продукти в малката потребителска кошница в България, който се поддържа от Министерството на икономиката и индустрията, но според него белият хляб е започнал да поскъпва още в средата на декември и до края на годината в Благоевград е добавил към цената си 3,97%, при 1,97% средно за страната увеличение.
При хляб „Добруджа“ поскъпването за последните 2 седмици на 2024 г. пък е било 12,68% /при 5,73% за страната/, което на практика към днешна дата, когато нулевата му ставка за ДДС падна, бележи увеличение от средата на декември с общо близо 36%.
С 20% вдигнаха в петък цената на хляба производителите в Пиринско. „Върху сегашната цена добавяме ДДС-то, въведено отново от държавата“, съобщи председателят на Регионалния съюз на хлебарите и сладкарите в Югозапада Петър Иванов. Той отбеляза, че хлебарите в Пиринско не са вдигали цените от година и половина.
„Токът, газта, брашното, минималната заплата и осигуровките, всичко се вдига, няма как да не се отрази това на крайната цена на продукцията ни“, реагира и собственикът на верига баничарници Димитър Бакалов. „Не знам хлебарите как да задържат старите цени на закуските и хляба при тоя ръст на консумативи. Това е верига и всяка промяна води до изменение на крайната цена. Не може да плащаме по-скъпо брашно, по-високи сметки за газ и ток, по-високи осигуровки и заплати, и да искаме цените да не се променят, няма логика в това“, каза Бакалов, популярен като Царя на закуските.
Той прогнозира, че увеличението в цената на закуските ще е между 10 ст. и 20 ст. на брой и планира то да влезе в сила в близките дни.
Хлебопроизводителят от Сандански Борис Цветанов коментира: “Ще имаме увеличение, и то повече от 20 процента. А то се дължи, от една страна, на повишаване на заплатата, на електричеството и на друг вид разходи. Може би около 30 процента ще са нагоре цените на хляб, закуски, кроасани и на други изделия от брашно, на които се увеличава ДДС-то“, каза Б. Цветанов, който от години е собственик на хлебопекарна в Сандански и зарежда кварталните магазини в града и населените места, като в бизнеса е ангажирано цялото семейство. 
Според Б. Цветанов, повишението на цените създава напрежение сред потребителите: “Това води винаги до напрежение и недоволство сред населението, тъй като хлябът е най-важното в една къща. Голяма част от клиентите реагират остро, когато има увеличение на хляба”, каза Цветанов. 
Според портала огромното увеличение от страна на производителите и търговците се дължи на всичко друго, но не и на основния продукт – брашното, което в Благоевград дори е поевтиняло с 2,91%.
Освен при брашното поевтиняване се забелязва и при олиото, което на дребно в област Благоевград е било с 20,62% по-евтино, отколкото в началото на декември, макар че средно в страната цената му е паднала още повече – с 23,30%.
При всички останали основни хранителни продукти обаче поскъпването за последните 15 дни на декември е осезателно и област Благоевград отново е в челните места по най-високи цени в страната.


В Пиринско около Коледа оризът е бил с 8,67% по-скъп, старият фасул – с 5,29% /2,73% за страната/, маслото от 250 г на дребно е поскъпнало с 34,67 % /средното за страната поскъпване е 17,97%/. Бялото саламурено сирене в Пиринско е добавило към цената си 4,64%, въпреки че средно в страната е отбелязано поевтиняване с 1,99%. Същото е положението и с кашкавала от краве мляко, който в страната е поевтинял с 3,73%, но в Благоевградска област се е продавал с увеличение от 3,74%.
Черната за региона статистика продължава с пилешките бутчета – за страната поскъпването е с 6.55%, а за област Благоевград – с 12.50%, с морковите – 1,59% по-скъпи в страната, при 4,67% в Благоевград, ябълките – 21,03% поскъпване в страната срещу 46,18% в Пиринско, както и портокалите, които на новогодишната ни трапеза са били с 40,42% по-скъпи, отколкото в началото на декември, докато средното увеличение за страната е 33,98%.
За двете седмици преди настъпването на 2025 г. повече сме платили още за каймата – с 12,58%, свинския бут – с 12,50%, картофите – с 2,78%, и много други.
Не само храната, и цените на имотите в Благоевград са много над средните стойности за страната. В началото на 2025 г. най-евтини са апартаментите в кв. „Струмско“, където цената им е 760 евро на кв.м., и в жк „Ален мак“, където може да се намери жилище на 776,32 евро квадрата. Средната продажна цена в центъра е 1175,26 евро на кв.м, според най-големия имотен сайт в България.
ЕКИП „СТРУМА“

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *