Кюстендилското село Шипочано остана без магазин, алармира председателката на местното читалище Ирена Йовчева. Местните си купуват продукти от първа необходимост от магазин на колела, който идва от село Коняво около 12 ч. на обяд 3 пъти в седмицата – в понеделник, сряда и петък.
Мястото, където хората чакат пристигането на буса с продуктите, е пред 3-етажна рушаща се сграда, която в момента е заключена. Пенсионерите чакат под козирката над входа на бившия магазин, която е опасна. В този район няма и достатъчно пейки за всички, а чакащите се подпират на прозорците.
„Рушащата сграда е бивш кооперативен дом. На втория етаж е имало читалище с киносалон. На първия етаж до миналата година имаше магазин. Бетонната козирка е опасна и наемателите на магазина сложиха текстилна. Докога ще предпазва, само Бог знае. Общината няма пари за ремонт, но не може и да ни го даде сами да си я стопанисваме, защото законът ни възпрепятства. Затова и инициативите на читалището са на открито или в двора на къщата ми. Това, което искат хората, е да има магазин, пенсиите им са малки и не можеха да си позволят високата надценка на предишния търговец, който затвори”, обясни Йовчева, според която трябва да има свободен достъп до помещение, тип чакалня, след като няма магазин.
По данни от последно преброяване жителите на Шипочано са 97, реално пазаруват около 50 души на възраст между 70 и 80 години. Има и 90-годишни жители, но за тях се грижат близките им.
„Аз съм писала на новия кмет още в първите седмици от мандата му. Високите температури по обяд са опасни за хората. А и храната без хладилник, а само с хладилна чанта, е мъка и за самите собственици на „магазина на колела”. Стараят се много хората, месо не продават. На сянка паркират. Има много варианти, но кметските наместници трябва по-адекватно да реагират на подобни казуси”, смята председателката на читалището в Шипочано.
Магазинът на колела докарва само стоки от първа необходимост. За останалите продукти е нужно да се ходи до Кюстендил. Има само ранен автобус в 6.10 ч. сутринта и после в 14:35 ч. Ако се пътува с първия, по това време няма нито един търговски обект отворен, а вторият е в най-голямата жега.
„Няма вода за поливане. Градините със зеленчуците изсъхват. Вода по чешмите доскоро нямаше. Зеленчуци поне да не купуват хората, че магазинът на колела е бус, не е тир. Ако е възможно, апелирам да бъде взето решение”, обобщи Ирина Йовчева.
ГЕРГАНА ИВАНОВА