Хотелиери, ресторантьори и туроператори против поисканото от кмета М. Байкушев шоково увеличение на туристическия данък и тротоарното право

Хотелиерите, ресторантьорите и туроператорите в Благоевград възразиха срещу предложеното от кмета Методи Байкушев шоково вдигане на туристическия данък и на таксата за наем на открити общински площи. Недоволството им е изразено в депозирано в общината становище срещу проекта за промени на общинските такси и налозите, които ще влязат за решение на сесия на ОбС на 20 декември и на среща с градоначалника, която вчера след обяд се проведе в кметския кабинет. Двете страни изложиха позициите си и постигнатите договорености на пресконференция, на която от името на бизнеса присъстваха Павел Иванов и Васил Димитров, председател и зам. председател на Сдружението на хотелиерите, ресторантьорите и туроператорите в Благоевград.

„Предложението, което сме направили по отношение на туристическия данък, е за сериозно увеличение, тъй като в момента Благоевград е на минимума, съгласно нормите в Закона за местните данъци и такси“, каза кметът Байкушев и цитира новите проектоцени: „За категория 1 звезда данъкът да стане 1 лв., за 2 и 3 звезди – по 2,50, за 4 и 5 звезди – по 3 лв. на нощувка. Притеснението на хотелиерите е, че в България я няма обичайната хотелиерска практика, където тази цена се събира отделно от клиентите, и през последните години бизнесът им силно е ударен, особено след Ковид, когато силно са намалели пътуванията на търговските представители. Затова разходите им се увеличават, но не и приходите, а това увеличение ще се оразмери над 10% върху цената. Това има значение  включително за хората, които си правят сметка дали да се приберат до София, или да останат да спят в Благоевград. От бизнеса изразиха и притесненията си, че в Благоевград нещата са доста трудни, тъй като не сме курортен град.  Другото им притеснение е заради второто увеличение на цените на тротоарно право.

„Предложението на кмета е цената в ИЦ да се увеличи от 8,40 лв. на 12 лв., в 1-ва зона да стане 10 лв., 2-ра зона – 9 лв., 3-а зона – 8 лв., и 4-та зона – селата, да стане 3 лв. на 1 кв.м на месец. Допълнително предложихме за преместваем обект с конструкция цената да е двойна. Мотивите, които ни водеха за това предложение, са, че цените не са променяни от 2009 г., от  когато се е натрупала сериозна инфлация. Един от важните източници за приходи на общината е от общинска собственост и те трябва да отиват за поддържане на градската среда, инфраструктура и провеждането на повече събития. Разходите за тези дейности са се увеличили драстично от 2009 г. Ползването на общинските площи за преместваеми обекти влияе драматично на вида на градската среда, на нейната проходимост и усещането за пространство, и логиката ни бе по икономически начин да се премине от преместваеми обекти към масички на открито“, каза кметът на Благоевград.

На срещата ресторантьорите и хотелиерите са били категорични, че двойно вдигане на цената на т.нар. аквариуми към заведенията ще направи наема на откритата площ по-висок от този на закритата, ще ги лиши от клиентите пушачи и ще е пагубно за бизнеса, и като финален резултат ще доведе до масово затваряне на заведения. 

Председателят на сдружението Павел Иванов подчерта,  че 6-кратно увеличение на туристическия данък ще е пагубно за бизнеса в града. Направили сме сравнение с други идентични общини като Ловеч, Банско, Търново, където нивото на туристическия данък е приблизително като в Благоевград. Като сравним със София, Варна, Бургас, Пловдив, с предложеното от кмета вдигане в Благоевград този данък ще стане най- висок в цяла България. Благоевград не е туристическа дестинация и едно увеличение ще се отрази на цените на нощувките. Другото ни искане е да се преразгледа предложената цена на тротоарното право, което от кметството желаят да се вдигне 4-кратно. Колегите, особено в ЦГЧ, са силно притеснени от това и ако се приемат предложенията, ще е пагубно за бизнеса”, каза П. Иванов.

На питане на „Струма“ каква е събираемостта на туристическия данък в общината кметът отговори: „Тя е  100 %. Този данък е върху декларираните нощувки, а ангажиментът да ги проверява е на НАП, защото общината няма капацитет да извършва ревизии и проверки на хотелите. Около 30 000 лв. влизат в общинската хазна от това перо на година и очакваното увеличение е да стане до 160 000 лв. Никой досега не е гледал сериозно на това перо и ми се ще да не се сравняваме с популистки решения в други градове. Говорим за цена на нощувка от порядъка на 40-60 лв., предложеното увеличение ще повиши цената със 7,50 лв., разбираме бизнеса и сме склонни да преразгледаме предложението си“, каза градоначалникът. 

На въпрос колко ще струва едно кафе и в центъра на Благоевград, ако общинските съветници гласуват предложените от  кмета Байкушев увеличения, Васил Димитров напомни, че в стремежа си да привлекат клиенти почти всички заведения имат промоционален часови пояс и е трудно да се каже, но скокът вероятно ще е около 20%.

„Кафето, за което се борим, е в закритите площи, т.нар. пушилни, които г-н кметът иска да премахнем“, отбеляза той и обясни: „Ако го направим, дори 50 стотинки да сложим цена на кафето, няма кой да го пие в заведенията заради натрупаните навици на пушачите. Хората, които си взимат кафе от някъде, го правят от табаците. В момента увеличение е неуместно, защото вече хората масово предппочитат заведенията в кварталите, където не плащат „синя зона”. Да, цените на таксите не са променяни от 2009 г., но оттогава градът ни не върви нагоре, а надолу, и това е видно. Апелираме за разбиране от страна на общината поне за момента цената да остане каквато е, защото в момента клиентът е оскъден и в ресторантите, и в хотелите“, каза Васил Димитров.

В заключение кметът Байкушев съобщи, че окончателно решение не е взето и двете страни не са си стиснали ръцете около конкретни мерки. „Разбрахме се да направим допълнителни анализи, в следващите дни да предложим промени в предложението си и на 20 декември ОбС да гласува компромисни цени“, каза той.

Окончателното решение дали ще се вдигнат шоково такси, данъци и цени на общинските услуги остава в ръцете на общинските съветници на Благоевград и на областния управител.

ДИМИТРИНА АСЕНОВА

loading...


Коментар с Facebook

Подобни новини

1 Коментар

  1. Уточнение

    Цяла година плащаме по 2.70 лв за чашка кафе.Без касова бележка. На „тъмно“. B кафенета, откраднали тротоарите и площадите в центъра на Благоевград. От години в хотелчетата си живеят сводници с проститутки( информацията е от медиите) и съответно никой не само не плаща туристически данък, ами и не декларира тези почасови приходи. Редно е да се плащат данъци.

    Отговори

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *