Отстраняванто на главния секретар на МВР главен комисар Ивайло Ивайнов противоречи на Закона за МВР. Това написа в социалната мрежа Facebook бившият вътрешен министър Христо Терзийски.
Главният секретар на МВР бе отстранен с указ на президента Румен Радев и по предложение на Министерския съвет. Това беше поискато от Кабинета. Правителственото решение бе прието неприсъствено.
„Правомощията на главния секретар на Министерството на вътрешните работи – главен комисар Ивайло Стефанов Иванов, се предлага да бъдат прекратени във връзка с нарушение на основни принципи за работа в МВР, изразяващо се в незачитане и негарантиране на правата и свободите на гражданите и тяхното достойнство, както и в липса на обективност и безпристрастност, с което е накърнил престижа на МВР както пред служителите на МВР, така и пред обществото“. Това се посочва в мотивите към предложението на служебното правителство за освобождаването му, публикувани в информационната система за правна информация на Министерския съвет,
„Не исках да коментирам действията на своя служебен приемник в МВР, преди да е имал достатъчно време, за да може да се оцени обективно работата му, но когато, по негово предложение, служебното правителство грубо нарушава Закона за МВР, и то още в първия ден, няма как да не реагирам.
Законът много ясно разграничава политическото от професионалното ръководство на министерството. Затова и изчерпателно регламентира хипотезите, при които могат да се прекратят правомощията на Главния секретар на Министерството на вътрешните работи. В Решението си за отстраняването на Главен комисар Ивайло Иванов, служебното правителство, тъй като няма как да намери друго основание, се позовава на чл. 36, ал. 6, т. 6 – „тежко нарушение или системно неизпълнение на служебните задължения, както и при действия, които накърняват престижа на министерството“, пише Терзийски.
И служебният министър, и служебният премиер, и Президентът би следвало да знаят, че такова тежко нарушение трябва да е установено по определен процесуален ред – в рамките на извършена служебна проверка с последващо дисциплинарно производство, каквито не са били проведени.
Нямам никакво съмнение, че това закононарушение ще бъде коригирано от съда. Но имам сериозни опасения, че подобни действия на хора, назначени „служебно“ на изборни постове, могат сериозно да увредят авторитета на Министерството на вътрешните работи и да повлияят на мотивацията на хилядите достойни професионалисти, които работят в системата. Има граници, които не бива да бъдат преминавани – дори желанието за реваншизъм да е неудържимо“, казва още бившият вътрешен министър.