Благодарен съм, че пазарските колички в супермаркетите са още с 20 и 50 стотинки, заяви с чувство за хумор Влади Въргала
Срещу изкуствената инфлация се обяви актьорът Славчо Пеев. Ветеранът на Сатирата роптае най-вече срещу ожесточението на нравите в българското общество, което рефлектира в „безчовечна политика“ и в социалната сфера.
„Живеем във време, когато едни хора си позволяват всичко, но на гърба на други хора, които не могат да си позволят почти нищо“, коментира художественият ръководител на театъра в Дупница. На него обаче изобщо не му е до смях, защото всеки ден вижда как се променят неговите познати от всички слоеве на българското общество. „Едните станаха ненормално алчни, много лоши, а другите станаха излишни – установява с тъга големият комик. Ненормалните отношения намират израз и в потребителската кошница на българина. Какво всъщност може да се купи с тези ниски заплати и пенсии? Как да наречем тези повишаващи се непрекъснато цени на основните хранителни продукти като сирене, масло, олио освен спекула?“, пита риторично Пеев.
Да трупаш пари на гърба на хората е спекула, категоричен е актьорът. Той обаче си задава и друг важен въпрос: Как стигнахме дотук? През 1981-1982 г. бях директор на Сатиричния театър заедно със Светослав Стратиев. И през 1989-а помислих, че идва нещо ново, хубаво, различно… А то какво се случи? Назначиха за нов директор най-големия комунист“, спомня си Пеев.
„Благодарен съм, че цените на пазарските колички в супермаркетите са останали 20 и 50 стотинки“, каза с присъщото си чувство за хумор за „България Днес“ актьорът Владислав Карамфилов-Влади Въргала. Всички останали цени в България са хвръкнали до небето и според него това е убийствена политика спрямо населението. „Неизбежно е световната рецесия да не засегне и нашата страна, но е цинично цените на продуктите, които се произвеждат в България, да са в пъти по-високи от на вносните“, негодува популярният комик.
Въргала е възмутен и че у нас няма регулаторен орган, който да се намеси в такава ситуация. „В Норвегия например държавата регулира цените на плодовете и зеленчуците“, посочва шоуменът. Влади Въргала е възмутен от липсата на държавен регулатор на цените. „Цинично е цените ни да са по-високи от тези в чужбина. Ненормално високите цени на храните и стоките от първа необходимост принуждават хората с ниски доходи да купуват все по-некачествени продукти. Но вместо да им излезе по-евтино, им излиза много по-скъпо. Защото те увреждат здравето, човек може да влезе в болница и дори да умре“, разсъждава екранният Пантуди. За него еталон за покупателната способност на населението остава цената на един мъжки костюм. „Стандартът на една държава се определя колко костюма могат да се купят с една средна заплата“, смята Влади Въргала. По думите му „на върха на потребителската кошница в някои бивши комунистически държави са колите. Но за българите те продължават да са лукс. „За съжаление хората у нас продължават да живеят в оскъдица“, не крие огорчението си известният актьор