„Бетонхендж“ нарече най-новата си провокация благоевградският художник Пламен Ковачев. Той е боядисал с яркорозово бетонна конструкция, която от години стърчи безполезна в най-високата точка на парк Ловен дом, точно над розариума, в началото на екопътеката към Кръста.
„Израснал съм в този парк и много отдавна искам да боядисам в розово тоя бетон. Защо в розово – защото това е розариумът! Всъщност искам да привлека вниманието на хората към парка, защото са го позабравили. Създадох един обект на съвременното изкуство, който е нетипичен за такава среда и ми е много интересно каква ще е реакцията на хората. Надявам се да е положителна“, искрен бе Пламен Ковачев.
На въпрос не се ли опасява от критики заради провокативния цвят, той бе честен: „Търсил съм точно този цвят. Направил съм нещо по-различно и със сигурност някои няма да го приемат, но смятам, че когато има идеи за нещо красиво, те трябва да се случват. Нека животът да не е само стрес и новини, хубаво е да опитваме да поглеждаме и от по-различен ъгъл. Мисля, че някога това е било проектирано за шадраван, но никога не е действало като такъв. Прилича на неолитна постройка с култ към слънцето, затова съм го нарекъл „Бетонхендж“ – с реплика към Стоунхендж. Нека хората спират, да го харесват или да не го харесват, това е обект на изкуството и мнения ще има много“, коментира авторът.
От Общината подкрепили идеята му и се зарадвали, че рушащата се бетонна конструкция ще придобие нов живот и визия, и с готовност дали „зелена светлина” на творческия му ентусиазъм. За високите части Пламен Ковачев потърсил помощта на приятел алпинист и за два дни преобразяването се случило. Надява се фасагенът, който избрал, да издържи дълго. „Сега очаквам и други творци да проявят идеите си и считам, че това би било много хубаво“, провокира арт средите художникът.
Символичното откриване на „Бетонхендж” събра днес следобед доста хора, включително цели семейства с малки деца, и веднага заваляха идеи в новата визия на пространството да се правят фотоизложби, концерти, фотосесии…
„Много ме провокира! Следващата стъпка се надявам да е възстановяването на розариума“, коментира Весела Шаркова.
„На мен не ми харесва, като го видях – изумях. Розовото е безумно, напомня ми на китайските дрехи. Можеше да се нарисуват цветя или други растения, защото това е планината, която диша с поляните и птиците си. Още повече че тези колони предполагат интерактивно дизайнерско решение, не само един розов цвят, а нещо, което да нашепва за красотата. Хрумването е прекрасно, поздравление за начинанието да се изнесе изкуството навън, както се случва на Запад, но може би друга тоналност, като тази на вишните например, или с насложена отгоре рисунка би било по-удачно“, смята психиатърът Ангелина Кожухарова.
„Преди да дойда, не знаех какво е, но го видях на снимка и дълго време се чудех къде е това нещо. Интересно е! Аз обичам провокациите, а най-находчиво е названието, което е избрал“, каза художникът Пламен Бонев и с усмивка заключи: „По-идиотски цвят от това няма!“, подръпвайки крачола да покаже чорапите си в същата гама.
„Това съществува от 1987 г. с идея за шадраван, но никога не е функционирал като такъв“, припомни Йордан Георгиев и коментира: „Направиха го по време на Корпуса и намирам преобразяването му за отлично. Цветът си е точно на мястото, ако е в града, би било провокативно, но тук си стои много, много добре. Идеята на Пламен е велика, а с реализацията й районът става по-привлекателен за туристите, да не забравяме, че нагоре е пътеката за Кръста и сутрин е манифестация от народ“.
„Различно е и според мен така е по-добре от един гол бетон. Има идея и внася свежест, а и би привлякло повече хора да се качат на разходка до розариума“, коментира Юлияна Прегьова и добави: „Много млади хора търсят такива места за снимки и се надявам и други подобни изоставени „паметници“ на миналото да бъдат преобразени. Може би не всички ще одобрят цвета, ще го намерят твърде крещящ, но всяка провокация има своя смисъл“.
ДИМИТРИНА АСЕНОВА
Не знам какъв художник е, ама за бояджия ще го взема. Плащам 4 лв на квадратен метър.