Царят на градината! 13 тайни за отглеждане на домати на открито

Как да отгледаме повече домати 

Доматът е широко разпространена зеленчукова култура в цяла България. Нашият български домат е известен с вкусовите си качества, с които много малко други страни могат да се похвалят. Никой супермаркет в света не може да достигне вкуса на току-що откъснатия узрял домат от собствената ни градина.

При отглеждането на домати обаче има някои тънкости, които е добре да знаем и да спазваме. Всъщност почти всеки градинар има свой собствен метод и тайни трикове, с които отглежда повече домати от своите съседи. Ще споделим нашите собствени съвети, които, надяваме се, ще ви помогнат да имате здрави растения и да се насладите на вкусна и богата доматена реколта.

1. Семена „с история”.

Излишно е да споменаваме общите принципи за подбор на семената и доказаните производители. Както и факта, че на открито трябва да отглеждате сортове за отглеждане на открито. Най-надеждните семена са от ниски или средно големи, компактни, устойчиви на стрес, ранни и средно ранни сортове.

Ако искате да имате голям добив от домати, прекъснете навика да използвате най-пресните семена. През годините на сравнения е лесно да се уверите, че по-силните и по-здрави растения с голям брой цветове ви дават желаните семена. Това не означава обаче, че трябва да пропускате най-новите сортове домати. Купувайте семена от желаните от вас сортове, но ги оставете за следващите сезони, а не за текущия. Кълняемостта на доматите продължава до 8 години.

2. Редуване на сортове – как да отгледаме повече домати.

Можете да отглеждате любимия си сорт в продължение на десетилетия. Но, както показва практиката, две години подред не са еднакви. А също и по отношение на производителността. Не просто комбинирайте различни сортове, но и променяйте „набора“ от сортове всяка година, т.е. организирайте редуване. Използвайте един или два доказани, любими сортове през сезона, като ги допълвате ежегодно с нови сортове „за тестване“.

3. Топла леха – по-малко проблеми.

Слънчево място, защитено от вятър място, pH на почвата от 6,0 до 7,0, сеитбообращение, посока на лехите от север на юг – това са стандартни норми. Но при доматите на открито тайната е и в какво да засадите разсада от домати.

Късната пролет, непредсказуемостта на времето през лятото все повече подчертават ползите от топлите лехи (повдигнати лехи), които са се превърнали почти в необходимост за доматите. В допълнение към ускореното затопляне на почвата и стабилизирането на условията, в такива лехи вашите домати ще се радват на ползите от плодородна почва с активна микробиота, което означава, че ще получат висококачествено хранене и защита. И ще бъде много по-лесно да се грижите за доматените растения по отношение на връзването и поддържането на мулча.

Повдигнатата леха трябва да оформите от груби и дребни растителни отпадъци, компост или хумус на слоеве от есента, като ги редувате с почвени слоеве от 15-20 см и поливате всичко с разтвор на микробиологични препарати. До пролетта топлата леха ще бъде готова. И ако не сте против минералните торове, добавете стандартна порция под горния слой почва. Сидератите никога няма да бъдат излишни: засейте ги преди зимата или през пролетта, веднага щом почвата позволява.

4. Не бързайте с разсада и засаждането.

Отглеждайки домати на открито в градината, трябва да се съсредоточите върху засяването на готов разсад само когато можете да го засадите. В края на краищата ще трябва да изчакате почвата да се затопли до поне 12 градуса. Най-добре е да изчакате да дойде месец май (за планинските райони дори края на май), за да може спокойно да засадите доматите. Разсадът от домати се засажда на възраст 40-50 дни, с височина 25-40 см, с 6-9 листа.

Гледайки разсад, често изглежда, че растенията замръзват, развиват се твърде бавно, не са достатъчно големи, нямат време. Доверете се на природата. Просто се грижете за разсада правилно, без да го подхранвате и не използвате стимуланти на растежа. Започнете да калявате разсада възможно най-рано – изнесете доматите на топло слънце, оставете го на балкона в благоприятни дни, за да се втвърди максимално добре. Доматите трябва да се пазят само от температури под 8 градуса. Това е единственият начин да подготвите разсада за всичко, с което ще трябва да се сблъска в градината.

5. Засаждане с минимум стрес.

Не си струва да засаждате доматите на гъсто. 2-3 растения на квадратен метър са предостатъчни. Доматите могат да бъдат засадени в гнезда или в класически редове – тук трябва да изберете как е по-удобно да се грижите. Но самото засаждане предвижда няколко специални момента, които ще определят много за в бъдеще:

  1. Разсадът трябва да се полива предварително, а земята трябва да е леко влажна, но не мокра.
  2. Подгответе дупките (обикновено са 10-15 см широки и 15-20 дълбоки). Внесете тор на дъното на дупката (няколко шепи хумус, няколко супени лъжици пепел, ако използвате обикновени минерални торове – около една супена лъжица универсална смес или суперфосфат). Лошата почва може да се смеси с компост. Поливане преди засаждане на разсада, като се разделя кофа с вода на приблизително 5-8 дупки.
  3. Внимателно извадете разсада, като държите стъблото и придържате корените и почвата около тях. Отстранете семеделните листа (долните листа).
  4. Поставете разсада в дупката и внимателно притъпкайте почвата с ръце.

Не бързайте да премахвате листата, оставете доматите да се адаптират. Образуването им ще продължи през целия вегетационен период, така че все още имате време. След засаждането отстранете само онези листа, които докосват почвата.

6. Мулчирайте – от засаждането до последното прибиране на реколтата.

Необходимо е да се мулчира почвата в насажденията с домати веднага след засаждането. Слой мулч около 10 см е най-добрият помощник и „стабилизатор“, който предпазва доматите от студ, прегряване, уплътняване на почвата, образуване на кора, изпаряване на влагата и плевели. Каквото е добро за почвата, това е добро за доматите.

Как да мулчирате домати зависи от вас. През годините сламата и окосената трева (малко „изсъхнали“) показват отлични резултати, но ако имате запас от дървени стърготини или друг мулч, поне компост и торф, използвайте ги. Основното нещо е да мулчирате!

7. Оставете разсада да се адаптира спокойно.

Веднага след засаждането оставете доматите на мира за седмица и половина. Доверете се на природата, позволявайки на разсада да се вкорени без допълнителен стрес. Обикновено първото поливане след засаждането се извършва след 8-10 дни (ако има високи температури, след проверка на влажността на почвата, малко по-рано).

8. Колтучене на доматите – как да отгледаме повече домати.

Първото колтучене на доматите се извършва около 2,5-3 седмици след засаждането. Но в бъдеще забравете за графика и следвайте растенията. Два пъти е минимумът, но ако вашите домати имат нужда от това, не се страхувайте да колтучите трети и четвърти път.

9. Връзването на доматите.

Някои градинари отглеждат доматите си, без да ги връзват към някаква опора. Доматите обаче трябва да се вържат към някаква опора. Те са най-лесни за завързване на колчета, малко по-високи от височината на самия храст – от 50 до 80 см или повече (в зависимост от сорта). Опитайте се да поставите опори от северната страна, а не близо до стъблото – 10 см или малко по-далеч.

Високите и едроплодни сортове, ако решите да ги засадите в градината, могат да се оформят върху перголи с хоризонтални редове въже или тел на всеки 20-25 см. Трябва да вържете доматите, докато стеблото расте, като го предпазвате от огъване. Мястото на канапа е лесно да се определи: трябва да закрепите растението под плодовия клъстер.

10. Поливайте само при нужда – как да отгледаме повече домати.

Излишната влага не е добра за доматите. Те се нуждаят от висококачествено, дълбоко, под корена, без намокряне на листата, но рядко поливане около 1 път седмично. При по-сушаво време – 1 път на 5 дни. Поливайте растенията сутрин или вечер с добре затоплена вода. Разбира се, ако имате изградена капкова или автоматична система за поливане, тогава ще ви бъде още по-лесно.

11. Подхранвайте доматите умно.

При правилна подготовка на почвата по принцип можете да се справите и без подхранване или да ги ограничите до минимум. Ако почвата е изчерпана, в нея няма достатъчно органична материя. Ако не сте внесли някакви торове при засаждането, то трябва да подхраните доматите не по-рано от 2 седмици след засаждането. След това повторете не повече от на всеки 10 дни и само ако е необходимо (със сигнали за недостиг на хранителни вещества). И винаги трябва да вземете предвид етапа на растеж: бързата вегетация изисква повече азот, а цъфтеж и плододаване – калий и фосфор.

Ако искате да получите здрава реколта без химикали, подхранвайте доматите с настойки от органични торове, като ги разреждате във вода 1 до 10. В началото на растежа – лопен и пилешки тор, по време на цъфтеж и плододаване – пепел, зелени торове, инфузия от кора от банан и обелки от лук.

С традиционния подход нанесете стандартна порция специален тор за домати с микроелементи (или преди цъфтежа – комплексен, а след това – калиево-фосфорна смес в количество от 6 г на 1 литър вода на едно растение).

12. Не пестете зеленина – как да отгледаме повече домати.

Прищипването, премахването на излишните листа, прищипването на върховете плашат мнозина. Разбира се, красивите листа са хубава гледка. Но когато плододаването е започнало, трябва да се предпочете резултатът. Навременното „почистване“ е най-добрата превенция не само на фитофтора (картофена мана), но и на всички други „нещастия с доматите“.

Започнете с хигиена на доматите. Сухи, повредени листа по растенията и под тях нямат място. За да може светлината да достига до долните съцветия и растението да „диша” свободно, с началото на образуването на плодове трябва да премахвате 1-2 листа на седмица. Без съмнение премахнете всички листа под най-нискорастящите домати. Постепенно изсветлявате короната.

Редовно трябва да премахвате „празните” цветове, върху които не са се образували плодчета. Спрете растежа на растенията навреме от края на юли до средата на август, тогава всички цветове ще имат време да узреят нормално. За култура на открито е по-добре да ограничите броя на цветовете до 5-6 на една издънка. Върховете се прищипват, оставяйки 2-3 листа над горните цветове.

13. Превенцията е най-добрият помощник.

Най-добрата защита за доматите е силен имунитет, здрава почва, навременна грижа и профилактика. Обработките, които ще дадат на доматените растения допълнителна защита срещу късна мана и други болести по доматите, могат да започнат веднага след засаждането:

  • всяка седмица пръскайте растенията с отвари и настойки от билки (лук, чесън, невен);
  • третирайте растенията и почвата с биофунгициди – има голям избор на пазара;

Можете да редувате народни и биологични средства със слаб разтвор на йод с мляко (3 капки на чаша, разредени в 1 литър вода). Мерките за химическа защита трябва да се използват само в краен случай, ако другите методи не работят.

Подходящи сортове за вашата градина

Подходящи сортове домати, които да отгледаме тази година. Има просто нещо толкова перфектно в домашните домати, току-що откъснати от градината, затоплени от лятното слънце. Те ви пренасят в едно по-просто време, а живите вкусове са несравними с доматите, закупени от магазина. Има обаче хиляди сортове домати и често може да бъде невероятно трудно да разберете откъде да започнете и кои са най-добрите.

Сега ще разгледаме някои насоки, които може да ви дадат представа какво да очаквате с всеки сорт. И да ви помогнем поне малко да се насочите към правилния за вас сорт домати, отгледани в собствената ви градина. И така, нека да се впуснем малко в детайли:

Детерминантни срещу индетерминантни домати

Детерминантните домати са склонни да произвеждат всичките си плодове едновременно и след това бързо да намаляват реколтата. Може би произвеждат малко повече домати преди първата слана, но не редовно. Това е така, защото цветовете растат в краищата на растенията и спират растежа, определяйки дължината. Като цяло детерминантните домати са по-компактни и е по-малко вероятно да се нуждаят от подрязване.

Индетерминантните домати, от друга страна, растат и дават плодове през цялото лято. При тези растения цветовете растат по протежение на растението, а не в края, като не растат до определена точка. Те ще растат, докато не бъдат съкратени чрез резитба или от студеното време. Те обикновено се нуждаят от здрава подпора за богатата реколта от домати.

Наследствени домати срещу хибриди

Наследствените домати са тези, които намираме на фермерските пазари и щандове. Това са познатите ни от миналото вкусни сортове домати. Този тип домати например са били селективно възпроизвеждани през годините за специфичен вкус или цвят. Това са домати, които се опрашват свободно, което означава, че се опрашват от насекоми или вятър без човешка намеса.

Обикновено сортовете са на повече от 40-50 години и се предават от поколения. Реликвите често не са толкова устойчиви на вредители или болести, колкото хибридите. Но пък за сметка на това имат по-добър вкус и по-интересни характеристики

Хибридите, от друга страна, се опрашват кръстосано от селекционери на растения, за да създадат конкретно потомство. То съдържа най-добрата характеристика на всяко растение, като по-голям размер, по-добър добив или по-добра устойчивост на болести. Често хибридните семена са стерилни и няма да покълнат, което налага да купувате нови семена всеки сезон. Хибридните растения обикновено дават плодове, които са еднакви на външен вид и обикновено имат вид на „класически домат“.

И така, ако искате да ядете вкусни домати, а не като тези в магазина, трябва да засадите подходящите сортове във вашата градина. Ето едни от най-добрите сортове домати, на които да се спрете:

6. Ръгби

Сортът домати Ръгби е хибрид, но пък е невероятно вкусен розов домат. Плодовете му достигат тегло от 200 грама, със специфична сърцевидна форма. Те са месести и много ароматни. Още едно много хубаво качество на сорт Ръгби е, че има много фина кожичка, която лесно се отделя.

Сортът е доста устойчив на съхранение и не се напуква. Друго предимство са високите добиви, които ще получите, ако изберете Ръгби. Това е индетерминантен сорт домати и е подходящ както за ранно, така и за късно производство. Може да се отглежда в оранжерии и на открито. Растенията са устойчиви на фузариум, вертицилиум, а също така и на тютюнева мозайка.

5. Розова мечта

Това е средно ранозрял индетерминантен сорт домати. Може да бъде отглеждан под полиетилен (агрил), както и на открито в градината. Предназначен е за прясна консумация.

Плодовете са розови и са много едри. Кожичката на домата е много тънка и е доста гладка, като не се напуква. Доматите могат да достигнат тегло от 350-400 грама с по 4-5 домата на китка. Изключително добре балансиран сладко-кисел вкус и автентичен аромат.

4. Домат Малинов Ожаровски

Това е ранен сорт домати, който плододава доста добре. Предназначен е за отглеждане на полето или в оранжерии. Растенията са със силен растеж, като разсада изисква пикиране. Плодовете са равномерни, с тегло около 100-120 г, сферични и сплескани, с красив малинов цвят и страхотен вкус. Подходящи за директна консумация, сосове и консерви. Добре се развиват в топла пясъчно-глинеста почва. Растенията са устойчиви на фузариум, вертицилиум и на тютюнева мозайка.

3. Домат Идеал – най-популярният и любим български сорт

Ако изберете този сорт домат, ще си припомните прекрасния вкус на градинските домати от времето на баба ви! Сортът Идеал е може би най-популярният и любим български сорт, доказал своите качества през годините. Плодовете са доста сочни и нежни на вкус, с прекрасен аромат на домашен градински домат.

Достигат тегло до 200 грама, с кръгла форма и наситен червен цвят. Консумират се предимно в свеж вид, перфектни за салата или под формата на сок. Сортът Идеал е средно ранен до късен за полско производство. Отглежда се колово, едностъблено.

2. Биволско сърце (розов домат)

Това е индетерминантен средно ранен до късен сорт домати. Предназначен за прясна консумация. Плодовете имат кръгла до леко сърцевидна форма с розова повърхност в ботаническа зрялост, многокамерни, неособено издръжливи на транспорт. Средното тегло на един домат от сорт биволско сърце е около 250 грама.

Доматите се отличават с много добри вкусови качества. Основно предимство на сорта е, че плодовете му освен че са много сочни, са и почти без семки. Тези домати са подходящи за производство на всякакви видове доматен сок, лютеница, сосове, консервирани цели домати и други. Средният добив от декар е около 5-6 тона.

1. Момини сълзи – супервкусният и едър български сорт домати

Това е индетерминантен средноранен до късен сорт домати, с много едри плодове. Растенията са изключително добре развити, с неограничен растеж на вегетационния връх. Плодовете са удължено-сърцевидни, червени, много едри, със средно тегло 350-500 г, като достигат и до 1 кг. Вкусът им е невероятен! Сортът е много подходящ за поливане с капково напояване. 

Доматите са средно твърди, с плътна и месеста вътрешност, която се „топи в устата”. Със своите уникални вкусови качества доматите Момини сълзи рязко се отличават от останалите сортове домати. Сортът е подходящ за средно ранно производство както на открити площи, така и в полиетиленови оранжерии. Подходящ за прясна консумация.

Как да опазим растенията от болести с биологични препарати

Как да опазим доматите от болести и неприятели – това е особено актуален въпрос през лятото, най-вече ако пролетта е била много дъждовна. Доматите започват да боледуват от различни болести, които са причинени най-вече от бактерии и гъбички, развиващи се благоприятно в по-влажна среда. Затова при дъждовна година е изключително важно да третираме нашите доматени насаждения.

Тук ще отбележим, че третирането на доматите, а и на цялата ни зеленчукова градина с тежки химически препарати, убива огромна част от вредните бактерии, гъбички и неприятели, но също така убива и полезните бактерии, гъбички и животинки. С третирането на вашата градина с тези силни препарати ще доведе до това, че вие няма да можете лесно да се откажете от тях, поне за настоящия сезон. Затова ще разгледаме как да опазим доматите от болести и неприятели само с биологични препарати и методи и в краен случай с по-безвредни химически съединения.

Как да предпазим доматите от болести и неприятели с биологични препарати

Картофена мана

Тази гъбична болест е голям проблем за доматите. Характерното за нея е появата на кафяви петна по стъблото, листата и плода на доматите (само на зелените домати). След няколко дни засегнатите листа изсъхват и загиват. Главните причини за картофената мана са влажната пролет и студеното време.

Лечение:

Приготвяме разтвор от 20 л вода4 г калиев перманганат и 2 глави счукан чесън. С тази смес пръскаме всички доматени растения, както и почвата около корена. Самото пръскане трябва да правим рано сутрин или късно вечер и го правим веднъж на 10-12 дни. Много добре се отразява такова пръскане и с цел превенция, преди да имаме заболяване. С помощта на калиев перманганат можем да дезинфекцираме семената (като ги държим за 20-30 минути в разтвор на калиев перманганат) и почвата преди засяване. С цел превенция, можем да поливаме растенията с вода и калиев перманганат (10 л вода и 2 г калиев перманганат).

Против картофена мана (и не само) можем да наръсим с дървесна пепел междуредията на доматите. Отделно от това, можем да разтворим дървесна пепел във вода. Варим 1 кг дървесна пепел в 5 литра вода за около 20 минути. След като изстине, прецеждаме течността и добавяме 25-30 капки течен сапун за прилепител. С този биологичен препарат пръскаме растенията сутрин или вечер през седмица. След валеж е задължително.

Друга изпитана и даваща добри резултати е следната рецепта против картофена мана. Правим разтвор от 10 л вода15 капки йод1 л неварено краве мляко и 1 супена лъжица сода бикарбонат. С тази отвара пръскаме рано сутрин целите растения много обилно, като пръскането можем да повторим след 15 дни. Получават се отлични резултати.

Последната изпитана рецепта против картофена мана е следната: Правим разтвор от 500 мл кисело мляко, 1 супена лъжица сода бикарбонат, 20 г син камък и 10 л вода. С тази смес пръскаме растенията след всеки дъжд.

Брашнеста мана

Брашнестата мана е гъбично заболяване, което се появява при сухо време. Обикновено се развива в късно лято – август и септември. Болеста се изразява в побеляване на листата, като че ли са наръсени с пепел. Проявява се по-малко, в сравнение с картофената мана.

Лечение:

В борбата с брашнестата мана много добре се отразява листното подхранване. Един от начините за листно подхранване и третиране срещу тази болест е содата. Правим 1% разтвор на сода бикарбонат (10 г сода и 1 л вода + 5 капки течен сапун). С тази течност можем да пръскаме листата на доматите (един път в седмицата), сутрин или вечер, а също може и да поливаме коренчетата на доматите. Но не трябва да прекаляваме с тези поливки (най-много 3 пъти за сезона).

Брашнестата мана може да третираме с йод и краве мляко (също като картофената мана). Правим разтвор от 10 л вода15 капки йод1 л неварено краве мляко и 1 супена лъжица сода бикарбонат. С тази отвара пръскаме целите растения рано сутрин много обилно, като пръскането можем да повторим след 15 дни.

Също така можем да направим чай от коприва, с който да третираме листата на доматите против мана. Слагаме 5 литра вода на котлона и след като заври добавяме 1 кг свежи листа от коприва. Варим за 5 минути и след като изстине – прецеждаме течността. Късно вечер третираме листата на доматите с чая от коприва. Можем да пръскаме така 3-4 пъти за един сезон.

Гниене при доматите

Тази болест отново се причинява от гъбички. Болестта обхваща надземните части на доматите. В началото се появяват светлокафяви петна, които след това се покриват със сивкав налеп.

Лечение:

Можем да напръскаме с 1% бордолезов разтвор и да повторим след 2-3 седмици. Също против всякакви гъбични заболявания, можем да третираме с чай от коприва (описан по-горе).

Гниенето при доматите се дължи основно на липсата на калций. С помощта на черупки от яйца можем много бързо да „внесем” натурален калций, с който да поправим проблема. За целта счукваме сухи черупки от яйца на прах и ги слагаме във вряла вода. Покриваме с капак отгоре и оставяме за 5-6 дни да престои, като всеки ден разбъркваме течността. Прецеждаме и добавяме още толкова вода. Подхранваме коренчетата на доматите със тази смес.

Огнен и бактериален пригор

Огнен пригор се получава от продължително и силно греене на слънцето. Докато бактериалният пригор се получава най-вече от заразени семена.

Лечение:

За огнен пригор можем да третираме със следната рецепта: Слагаме в 2 литра прясно мляко 1 чаена лъжичка сода бикарбонат и 7-8 капки йод. Пръскаме листата на доматите рано сутрин или късно вечер. Ще подпомогнем изключително много доматите в големите жеги, ако сложим над тях мрежа против градушка, която ще осигури нужната сянка.

За бактериалния пригор можем да използваме следната рецепта: Сваряваме за десетина минути 300 г сух полски хвощ в 10 литра вода. Прецеждаме, след като изстине и разреждаме течността в съотношение 1:5.

Листни въшки и белокрилки

Против листни въшки и белокрилки можем да ползваме следните рецепти:

Заливаме 1 чаена чаша дървесна пепел с 2 л вряла вода. Оставяме да кисне за около 2 денонощия и прецеждаме. Преди употреба се добавят 15-20 капки течен сапун.

С масло от нийм – можем да направим универсален биологичен препарат против неприятелите по доматите. Слагаме 1 ч.л. течен сапун в 1 литър гореща вода (поне 65 градуса) и разклащаме добре. Добавяме 2 чаени лъжици масло от нийм към сместа и разбъркваме хубаво. С помощта на пулверизатор или ръчна помпа пръскаме листата и стеблата на доматите, както и почвата около тях.

Можем да напръскаме с 1% бордолезов разтвор, който е доста ефикасен срещу голям брой вредители по растенията.

Цялостни грижи за доматите, за да не се разболяват

Как да се грижим правилно за доматите – за финал можем да кажем следното нещо: За да нямате болести по доматите, първо е добре да обеззаразите вашите семена и почва в градината с помощта на разтвор от калиев перманганат или с помощта на йод.

Второ – трябва да имате добре подхранени растения, за да имат добър имунитет – за тази цел е добре да наторите през есента и рано напролет вашата градина с оборски тор и дървесна пепел.

Трето – след като вече сме засадили доматите в градината, е хубаво да ги подхранваме и третираме с помощта на дървесна пепел, а също така и с коприва. След дъжд можем да разрохкваме почвата около растенията и да пръскаме с домашно направен биологичен препарат.

loading...


Подобни новини

Остави коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *